Przyczyny rwy kulszowej

2
1073
Przyczyny rwy kulszowej

Kto choć raz w życiu miał atak rwy kulszowej, ten wie, że towarzyszący mu ból jest trudny do zniesienia. Dlaczego akurat rwa kulszowa jest tak bolesna?

Rwa kulszowa – przyczyny

Rwą kulszową określa się objawy wywołane uciskiem na nerw kulszowy, który jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka. Rozpoczyna się na wysokości kręgosłupa lędźwiowego i wzdłuż nogi biegnie aż do stopy. To dlatego bardzo często silny ból odczuwany jest nie tylko w okolicach kręgosłupa, ale promieniuje do całej nogi.

Przyczyny rwy kulszowej najczęściej spowodowane są zmianami zachodzącymi w kręgosłupie, zwłaszcza w dysku międzykręgowym. To właśnie uszkodzenie dysku lub jego wypadnięcie (dyskopatia) powoduje ostry ból. Rwę kulszową może spowodować także lordoza (skrzywienie kręgosłupa) lub osteofity (narośla na kręgosłupie).

Znacznie częściej atak rwy kulszowej występuje u osób prowadzących siedzący tryb życia, u nich mięśnie podtrzymujące kręgosłup są bardzo słabe i nie podtrzymują go, a krążki (dyski) międzykręgowe wybrzuszają się i uciskają nerw kulszowy. Bardzo często ostry ból pojawia się po nieprawidłowym podniesieniu większego ciężaru lub nawet w wyniku zwykłego pochylenia się, po którym nie można się wyprostować.

Gdy bolą korzonki

Objawy rwy kulszowej mogą mieć formę ostrego ataku lub stanu zapalnego korzonków. Bolące korzonki to najczęściej sygnał ostrzegawczy przed ostrym atakiem. Początkowo zaczyna się bólem kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego, jeżeli zlekceważymy te symptomy i nie podejmiemy odpowiednich działań, to ból zacznie promieniować do pośladków, a w dalszej kolejności pojawi się ból promieniujący do całej kończyny dolnej. Może także nastąpić nagły atak, wówczas ból jest tak silny, że nie pozwoli zmienić postawy, np. po schyleniu się nie można się wyprostować, nie można wstać z krzesła lub podnieść się z łóżka.

Poza bardzo silnym bólem, rwie kulszowej towarzyszą także inne objawy:

  • mrowienie w kończynach,
  • drętwienie kończyn,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • problemy z oddawaniem stolca,
  • niedowład mięśni,
  • w pozycji leżącej nie można podnieść nogi z wyprostowanym kolanem (objaw Lasegueʼa).

Leczenie rwy kulszowej

W przypadku ostrego ataku rwy kulszowej w pierwszej kolejności stosuje się środki przeciwbólowe ogólnodostępne, jeżeli dolegliwości nie ustąpią, konieczna jest wizyta u lekarza lub wezwanie pogotowia ratunkowego. Obok leków przeciwbólowych zastosują leki przeciwzapalne i zmniejszające napięcie mięśniowe. Leczenie stanu ostrego może trwać nawet kilka tygodni (zależy od zaawansowania zmian w kręgosłupie). W okresie trwania ostrego ataku rwy kulszowej, chory powinien ograniczyć aktywność fizyczną.

Najważniejszym elementem leczenia rwy kulszowej i zapobiegania jej atakom w przyszłości jest rehabilitacja. Jej celem jest wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych i ogólnej sprawności. Trzeba jednak pamiętać, że rehabilitacja przyniesie efekty tylko wtedy, gdy ćwiczenia na rwę będą kontynuowane w domu. 21 dni zabiegów to stanowczo za mało, by kręgosłup odzyskał sprawność. Ćwiczenia nie są trudne i wyczerpujące, więc każdy może je samodzielnie wykonywać – wystarczy 15 minut dziennie, by rwa więcej nie powróciła. Doskonale na kondycję kręgosłupa wpływa pływanie i ćwiczenia w wodzie, które rozluźniają napięcie mięśniowe.

Chcąc skutecznie bronić się przed rwą kulszową, nie wolno lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm. Już pierwsze bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym powinny skłonić do zmiany trybu życia i zwiększenia aktywności fizycznej, zwłaszcza wtedy, gdy wykonujemy pracę za biurkiem.

2 KOMENTARZE

  1. Trzeba dbać o kręgosłup, ale też o mięśnie pleców. Jak widzę na siłce małolatów to każdy robi biceps i klatę. Plecy robią tylko najbardziej doświadczeni kulturyści, a reszta „mądrych” uważa, że to jest strata czasu. Tylko, że po latach, i to wcale nie 20-30, ale 2-3, wychodzi kto miał rację.

  2. Ale młodym nie wytłumaczysz. Dla nich rwa kulszowa przyczyny ma w słabości, a dla nich siła to mięśnie, które widać i można na plaży pokazać. Cała reszta korpusu wydaje im się niepotrzebna, choć każdy w temacie wie, że jest najważniejsza i rwa kulszowa to tylko nieliczna z dolegliwości jakie mogą się pojawić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here