Objawy rwy kulszowej

2
1082
Objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa to dolegliwość, którą można rozpoznać po kilku objawach. Ich pojawienie się wywołuje zwykle nerwowość, ponieważ ich efektem są często bardzo poważne komplikacje w codziennym funkcjonowaniu, ale należy mieć na uwadze to, że takie schorzenie można przy pewnym samozaparciu skutecznie leczyć, stosując odpowiednie środki farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Podstawowe objawy rwy kulszowej

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak rwa kulszowa objawy są dość charakterystyczne. Najczęstszym objawem jest bowiem mocny, wręcz przeszywający (określany nawet jako rwący) ból pleców, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Osoby, które zostały dotknięte rwą kulszową  (zwaną również potocznie korzonkami), posiadają zwykle duże problemy ze wstawaniem z łóżka. Ból w przypadku rwy kulszowej może być tak silny, że ma on nawet charakter paraliżujący. Zdarza się bowiem, że każdy ruch powoduje ból. W przypadku zaawansowanych stadiów rwy kulszowej, ból z kręgosłupa promieniuje na inne części ciała, tj.: uda i stopy. Bóle związane z rwą kulszową nasilają się w przypadku kichania oraz śmiechu. W ten sposób łatwo można rozpoznać, co jest ich przyczyną.

Inne objawy rwy kulszowej to:

  • osłabienia czucia i drętwienie kończyn (powodujące problemy z poruszaniem się),
  • niedowłady mięśniowe,
  • problemy z wypróżnianiem się,
  • drażliwość i przygnębienie, problemy z pamięcią, zaburzenia popędu seksualnego (przy zaawansowanych stadiach schorzenia).

Objawy korzonków

U każdej osoby korzonki objawy mogą mieć inne, stąd niezwykle ważne jest udanie się do lekarza, który określi co jest właściwą przyczyną konkretnych dolegliwości. Może się bowiem okazać, że nie jest to rwa kulszowa. Kontakt z lekarzem jest bardzo ważny. Gdy zostanie on za bardzo opóźniony, może się okazać, że część objawów utrwali się i nie będzie możliwe ich usunięcie. Wpłynie to zatem bardzo negatywnie na funkcjonowanie organizmu aż do końca życia.

Wizualne rozpoznanie rwy kulszowej

Rwę kulszową czasami można rozpoznać po charakterystycznym układzie ciała. Zdarza się bowiem, że w związku z silnym skurczem mięśni tułowia dochodzi do skrzywienia tułowia oraz miednicy. Osoba z rwą kulszową ma wówczas ciało wykrzywione górną częścią w inną stronę. Oprócz tego, innym z wizualnych objawów rwy kulszowej jest także to, że u chorej osoby jedna z nóg wydaje się nieco krótsza.

Kiedy pojawia się rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to dolegliwość, która zwykle pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Może ona dotknąć zarówno osoby w starszym wieku, jak i te młode, w wieku nawet 20-30 lat. Zdarza się, że rwa kulszowa ujawnia się w przypadku przewiania organizmu, czyli silnego działania na niego zimnego powietrza, np. zimą lub też w przypadku użycia klimatyzacji w samochodzie. Oprócz tego rwa kulszowa w niektórych przypadkach może być również efektem przeciążenia kręgosłupa przy dźwiganiu ciężkich rzeczy lub też przy nieodpowiednim skręcie tułowia.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Można wyróżnić dwie zasadnicze przyczyny rwy kulszowej. Pierwszą z nich jest wypadnięcie dysku związane z tzw. przepukliną jądra miażdżystego dysku. Drugą z przyczyn rwy kulszowej może być natomiast ciasnota kanału kręgowego, która jest wywoływana przez zmiany zwyrodnieniowe lub też przesunięcie kręgów związane np. z urazami mechanicznymi. Bez względu na przyczynę rwy kulszowej, już w przypadku pierwszych objawów wskazujących na jej wystąpienie należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednią terapię, opartą o środki przeciwbólowe i rozkurczowe, zastrzyki domięśniowe czy też masaże i fizykoterapię.

2 KOMENTARZE

  1. Wiadomo, że objawy rwy kulszowej są tak intensywne, że kompletnie nic nie może się z nimi równać. Ale fakty są też takie, że można rozpoznać objawy ataku rwy kulszowej jeszcze zanim naprawdę zacznie boleć. U mnie jest to zawsze takie jakby mrowienie i ciągnięcie w nodze przy pośladku. Wtedy od razu masaże, bo wiadomo, że może być źle za chwilę.

  2. Pierwsze objawy rwy kulszowej zawsze pojawiają się niespodziewanie. Nie ma opcji żeby się domyślić z czegokolwiek po jakichś symptomach czy coś. Wali nagle jak piorun i masz pozamiatane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here