Masaż przy rwie kulszowej

2
1687
Masaż przy rwie kulszowej

Rwa kulszowa to bardzo uciążliwe i nieprzyjemne schorzenie, które potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Czym zatem dokładnie jest rwa kulszowa oraz w jaki sposób należy z nią walczyć? Kiedy i jaki masaż na rwę kulszową stosować?

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa czyli ischialgia (od łacińskiego ischias) jest często potocznie określana atakiem korzonków nerwowych lub lumbagiem. Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego, czyli największego nerwu obwodowego, znajdującego się w organizmie człowieka. Nerw ten ciągnie się od tylnej części uda, poprzez goleń aż do stopy.

Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest nagły atak niespodziewanego bólu w okolicy lędźwiowej, któremu często towarzyszy również drętwienie poszczególnych odcinków kręgosłupa. Bardzo często wspomniany ból pojawia się wskutek ucisku uszkodzonej tarczy międzykręgowej (dysku) na korzenie nerwowe. Najczęściej taki stan rzeczy spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, które postępują wraz z wiekiem.

Wyróżnia się trzy rodzaje rwy kulszowej:

  • ramienna – promieniuje od szyi do ramienia aż do ręki; często towarzyszy jej mrowienie, drętwienie, przykurcze oraz niedowłady mięśni;
  • kulszowa – ból w lędźwiach i pośladkach biegnie wzdłuż całej nogi i promieniuje aż do palca u stopy. Mogą pojawić się parestezje, niedowłady oraz przykurcze mięśni;
  • udowa – odcinek lędźwiowy i krzyżowy, ból przebiega po przedniej ścianie nogi. Mogą wystąpić podobne objawy, jak w przypadku rwy kulszowej.

Masaż przy rwie kulszowej

U pacjentów z ischiasem bardzo często stosuje się terapię McKenziego. Polega ona na wykonywaniu pod kontrolą masażysty konkretnych ćwiczeń, dzięki którym zmniejsza się ucisk na korzonek nerwu kulszowego. Mimo, iż ćwiczenia te są na pozór proste, to wymagają od pacjenta dużej koncentracji i uwagi. Należy je powtarzać każdego dnia co dwie godziny, w każdej serii wykonując od 50 do 60 powtórzeń. Jeśli pacjent wykaże się silną wolą i cierpliwością, a także będzie podążał za wskazówkami masażysty, wówczas po trzech tygodniach dysk z powrotem wskoczy na swoje miejsce.

Po ustąpieniu bólu oraz zniesieniu ucisku na korzonek, chorzy mogą skorzystać również z innych masaży oraz terapii manualnej. Dzięki delikatnemu masażowi, mięśnie przy części lędźwiowej kręgosłupa rozluźnią się, a występujący w tym miejscu ból zdecydowanie złagodnieje. Jest to możliwe dzięki temu, iż bodźce dotykowe są przewodzone do mózgu znacznie szybciej niż bólowe. Terapia manualna czyli masaże pozwolą na przywrócenie prawidłowego ułożenia kręgów. Dzięki regularnym masażom istnieje również możliwość zmniejszenia ryzyka ponownego przemieszczenia się dysku, a także ucisku na korzonek nerwu kulszowego.

Fizykoterapia istotnym elementem w leczeniu rwy kulszowej

Masaż na rwę kulszową to bardzo dobry pomysł, jednak jest to środek doraźny, który nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Ustąpienie dolegliwości bólowych nie może oznaczać zakończenia leczenia – teraz pacjent powinien chodzić na zabiegi rehabilitacyjne oraz na fizykoterapię. Ponadto pod okiem rehabilitanta powinny się również odbywać masaże lecznicze kręgosłupa.

Bardzo dobre efekty daje również nagrzewanie oraz działanie prądem, a także polem magnetycznym lub biostymulującym światłem lasera. Dodatkowo można również zastosować jonoforezę. Dobrym sposobem na znalezienie dla siebie odpowiedniego leczenie jest przeszukanie internetu. Po wpisaniu frazy: „rwa kulszowa masaż” pojawi się kilka ciekawych linków z filmikami i przydatnymi artykułami.

Uzupełnieniem leczenia jest wyjazd do sanatorium, gdzie pacjent powinien odpocząć, skorzystać z kąpieli siarkowych lub okładów z borowiny, które zapobiegają nawrotom choroby.

2 KOMENTARZE

  1. Taki masaż na rwę kulszową można sobie zrobić samemu, bo dopóki nie ma jeszcze ataku i cię konkretnie nie wykręciło, to jednak można sobie mięśnie powymasowywać.

  2. Lepiej jednak iść do specjalisty, są masażyści, którzy wiedzą jak robić masaż na rwę kulszową i to niezależnie od tego czy jesteś pomiędzy atakami czy nawet w trakcie. Bo i w czasie samego ataku masaż może ulżyć, ale musi być robiony umiejętnie i byle kto tego dobrze na pewno nie zrobi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here