Lumbago

2
1592
rwa-kulszowa-lumbago

Lumbago to powszechnie stosowana nazwa dolegliwości bólowych w dolnej części pleców. Zwane jest także postrzałem, ze względu na nagły charakter ataku. W zależności od rodzaju, może występować przejściowo, bądź przewlekle. Bardzo często lumbago związane jest z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, niemniej równie często trudno jest zdiagnozować bezpośrednią przyczynę problemu.

Dolegliwość zaatakować może każdego. Chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby młode, jak i stare. Lumbago ma charakter porażenia i stanu zapalnego nerwów, choć nierzadko pacjenci odczuwają problem jako dolegliwość od strony układu kostnego.

Objawy lumbago

Objawy lumbago są dość charakterystyczne, choć niekiedy problem może dawać zaskakujące symptomy. Zawsze jednak głównym i spajającym pozostałe objawem jest silny, nagły i promieniujący ból w dolnej części krzyżowej. Ból ten szczególnie mocno nasila się w trakcie ruchu, a w czasie gwałtownego poruszania staje się wręcz nie do wytrzymania.

Oprócz bólu, pojawia się także szereg objawów pobocznych. Pacjenta spotyka drętwienie – szczególnie mocno odczuwalne w okolicach palców. W nogach może pojawiać się mrowienie, same kończyny zaś stają się słabe i niekiedy nawet ciężko nad nimi zapanować. Dolegliwości mogą promieniować – do pozostałych partii pleców lub do jamy brzusznej.

Przyczyny lumbago

Na rozwój postrzału może mieć wpływ wiele czynników. Przyczyny lumbago często są w efekcie trudne do zdiagnozowania. Proces, zmierzający do finału w postaci tej dolegliwości, jest zresztą nierzadko długotrwały. Regularny wysiłek fizyczny może doprowadzać do zwyrodnień i osłabień w mięśniach. W pewnym momencie osłabione struktury zostają narażone na dodatkowe obciążenie, które skutkuje wystąpieniem lumbago.

Poddanie się zbyt wysokim obciążeniom to niestety nie jedyna potencjalna przyczyna postrzału. Część pacjentów nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój dolegliwości. Jej występowanie jest spowodowane w takich przypadkach innymi chorobami, takimi jak naturalne skrzywienie kręgosłupa czy osteoporoza. Te ostatnie bardzo często powodują przewlekłe lumbago.

Leczenie lumbago

Dolegliwość można leczyć – zarówno w sposób doraźny, jak i długofalowy. Podstawową metodą do szybkiego wprowadzenia jest stosowanie środków przeciwbólowych. Ważne, aby zdecydować się na kurację regularną, tj. interweniować, ale też pamiętać o tabletkach lub żelach, także gdy ból nieco słabnie.

Oczywiście, najlepsze efekty terapeutyczne daje profilaktyka. Należy zatem zmienić ewentualne szkodliwe nawyki i przyjąć te, które będą przyjazne dla naszego ciała. W miarę możliwości należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a jeśli jest to niemożliwe, to zastosować techniki, które pozwolą na mniejsze obciążenie pleców.

Należy unikać pozycji zgarbionej, zadbać o możliwie twardą powierzchnię do spania. W pracy przed komputerem przyjmować właściwą pozycję, zgodną z wymogami BHP, a także unikać niewygodnych i zbyt niskich krzesełek.

Ponadto, warto zadbać o kondycję fizyczną poprzez zdrowe i niezbyt wymagające ćwiczenia gimnastyczne. Dobre wyniki terapeutyczne daje jazda na rowerze, ciekawą alternatywą jest także pływanie.

Skorzystać można także z osiągnięć medycyny naturalnej lub fizjoterapii. Leczenie lumbago o długofalowym zasięgu może odbywać się dzięki masażom czy zabiegom akupunkturowym. Każda metoda jest warta sprawdzenia, bowiem postrzał jest jedną z najnieprzyjemniejszych dolegliwości, która spotyka niestety bardzo duży odsetek społeczeństwa. Zazwyczaj jednak problem da się zażegnać, potrzeba jedynie nieco chęci i determinacji.

2 KOMENTARZE

  1. A ja poszedłem do młodego lekarza i się okazało, że nie ma pojęcia co to jest lumbago…. Bo od lat nie stosuje się tego pojęcia, a młody miał jeszcze za małe doświadczenie, żeby usłyszeć je od swoich pacjentów. No nie powiem, trochę się uśmiałem z tego, ale co zrobić, widocznie tak teraz na akademiach medycznych nauczają.

  2. Ja bym nie miał żadnych pretensji do młodych lekarzy, ale do ich profesorów. Przecież to jest tylko i wyłącznie ich wina, że studenci nie wiedzą co to jest lumbago. Zachowują się tak, jakby chcieli, żeby wszyscy pacjenci operowali nazwami z łaciny, a już co najmniej terminami medycznymi. A prawdziwy lekarz powinien rozmawiać z pacjentem jego językiem, żeby wiedzieć jak go leczyć. Tylko tyle i aż tyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here