Leczenie rwy kulszowej

2
1424

Często słyszy się, że ktoś narzeka na bolące go korzonki nerwowe. Tak naprawdę, specjalistyczna nazwa tych dolegliwości to rwa kulszowa. Jest ona niezwykle bolesna, na szczęście da się ją leczyć.

Co powoduje rwę kulszową?

Ból związany z rwą kulszową wywołany jest uciskiem największego nerwu obwodowego, czyli nerwu kulszowego. Ciągnie się on od tylnej części uda, przez łydkę, aż do stopy. Dokuczliwy ból pojawia się w okolicy lędźwiowej, bardzo często towarzyszy mu drętwienie innych odcinków kręgosłupa. Pojawia się niespodziewanie i jest wyjątkowy silny, wręcz paraliżujący plecy, a nawet nogi. Wywołany jest mechanicznym naciskiem dysku międzykręgowego na korzenie nerwowe. Dzieje się to najczęściej wtedy, gdy w organizmie następują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (pojawiające się wraz z upływem lat). Objawy rwy kulszowej są niezwykle uciążliwe, czasami uniemożliwiają poruszanie się lub wyprostowanie ciała. Bóle związane z rwą kulszową bardzo często mają niestety tendencję do powracania.

Przyczyny i rodzaje rwy kulszowej

Bóle korzonkowe wiążą się z dyskami międzykręgowymi. Pojawiają się, gdy dyski zaczynają wystawać za oś kręgosłupa i naciskać na korzonki nerwowe. Jest to konsekwencją: skrzywienia kręgosłupa, wypadnięcia dysku lub zmian zwyrodnieniowych. Ucisk może być także spowodowany nadwagą, stanem zapalnym, cukrzycą, albo zbyt wymagającym wysiłkiem fizycznym. Na bóle mogą narzekać także kobiety w ciąży. Korzonki (czyli pęcherzyki włókien nerwowych odchodzące od rdzenia kręgowego na całej jego długości), są wrażliwe na wszystkie zmiany dotyczące kręgosłupa, dlatego wiążą się z nimi tak silne nerwobóle.

Można wyróżnić trzy główne rodzaje rwy kulszowej:

  1. Ramienna – ból promieniuje od szyi, przez ramię, aż do końca ręki. Może wystąpić także mrowienie, a nawet drętwienie oraz przykurcze, czy niedowłady mięśni.
  2. Kulszowa – pojawia się w lędźwiach, pośladkach i wzdłuż całej nogi. Często towarzyszy jej: parestezja i niedowład mięśni.
  3. Udowa – to atak korzonków w lędźwiowym i krzyżowym odcinku kręgosłupa, ból promieniuje aż do przedniej części nogi. Tutaj również mogą wystąpić: parastezje, przykurcz mięśni, a nawet ich niedowład.

Leczenie rwy kulszowej

Czasami zdarza się tak, że rwa kulszowa ustępuje już po kilku dniach, kiedy przeciwdziała się jej domowymi metodami. Niekiedy wymaga jednak interwencji medycznej. Jeśli chodzi o domowe metody, to podstawą jest odpoczynek i kilkudniowe ograniczenie aktywności fizycznej. Jednak niewskazane jest, by ciągle leżeć – niewielki ruch pomaga bowiem w ustępowaniu bólu, a w łóżku najlepiej siedzieć. Pamiętać należy także o oszczędzaniu kręgosłupa, tzn. nie powinno się dźwigać, czy gwałtownie schylać.

Kiedy tylko pojawi się ból i zaatakuje rwa kulszowa leczenie przez pierwsze 2-3 dni powinno skupiać się na zimnych okładach, np. z kostek lodu (przykłada się je na około 15 minut). Po upływie trzech dni, na bolące miejsca należy zacząć stosować okłady ciepłe – termofor lub rozgrzewające plastry. Jeżeli ból nie chce ustąpić, warto jest stosować okłady zimne i ciepłe naprzemiennie. Gdy po kilku dniach korzonkowe nerwobóle nadal trwają, trzeba wybrać się do lekarza. Początkowo może przepisać on tabletki przeciwbólowe, czy środki przeciwzapalne i rozkurczowe. Jeśli chodzi o leczenie rwy kulszowej, skuteczne mogą okazać się także masaże, ćwiczenia rehabilitacyjne na wyciągu oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. W czasie silnych, paraliżujących ataków, lekarz zlecić może aplikację domięśniowych zastrzyków z glikokortykosteroidów. Jeżeli chodzi o korzonki leczenie osób, u których bóle często powracają, może oprzeć się na operacji, w czasie której neurochirurg usuwa przyczynę ucisku na korzeń nerwowy.

2 KOMENTARZE

  1. Szkoda tylko, że leczenie rwy kulszowej nigdy się nie kończy. Leki na rwę kulszową bierze się praktycznie do końca życia, chyba że ktoś chce poryzykować, że mu się niby nie odnowi i nie pojawią się żadne dolegliwości. Ale szanse na taki cud są bardzo małe, niestety.

  2. Bo leczysz skutki a nie przyczyny. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe to tak naprawdę żadne leki. Lepiej już pietruszkę i czosnek jeść niż tą chemią się ładować. A leczenie rwy kulszowej powinno być prostowaniem kręgosłupa. Dzięki temu żadnych kłopotów człowiek mieć nie będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here