Jak leczyć rwę kulszową?

2
1355
Jak leczyć rwę kulszową

Rwa kulszowa potocznie nazywana jest również lumbagiem lub zapaleniem korzonków. Jest to bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe schorzenie, z którym jednak można sobie radzić również domowymi sposobami. Jak leczyć rwę kulszową?

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to nagły i bardzo silny ból w okolicy krzyżowej, który promieniuje na pośladki, tylną powierzchnię uda do łydki i dalej w dół kostek, aż do stopy. Ból nasila się podczas chodzenia lub długiego siedzenia, pochylania się, przy skręcaniu kręgosłupa i podnoszeniu ciężkich przedmiotów, a nawet przy kaszlu lub kichaniu. Opisany ból powstaje na skutek podrażnienia lub uszkodzenia czy ucisku na nerw kulszowy. Ból jest bardzo silny i często towarzyszyć mu może lekki niedowład kończyny dolnej.

Niektórzy chorzy opisują ból jako łaskotanie, inni z kolei jako wbijanie szpilek czy przeskakiwanie prądu elektrycznego. Często się zdarza, że rwa ustępuje po kilku dniach w momencie, kiedy zastosujemy domowe sposoby leczenia lub zażyjemy odpowiednie lekarstwa dostępne w każdej aptece. Czasami również zdarza się, że objawy przechodzą bez konieczności leczenia. Jednak w momencie, kiedy objawy utrzymują się przez dłuższy czas, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Ten z kolei może dodatkowo zalecić ćwiczenia rehabilitacyjne na rwę kulszową, zabiegi fizjoterapeutyczne (np. hydromasaże lub zabiegi ultradźwiękami), a także zastrzyki z glikokortykosteroidów. W bardzo zaawansowanych przypadkach może zdarzyć się również leczenie operacyjne.

Jak leczyć rwę kulszową?

W momencie, kiedy dopada nas uciążliwy i dokuczliwy ból pleców, lekarz zaleca zwolnienie nieco tempa i oderwanie się od codziennych obowiązków. Najbardziej pomaga jedno lub dwudniowy wypoczynek w łóżku w pozycji na wznak. Przez pewien czas po wystąpieniu rwy kulszowej należy oszczędzać kręgosłup i starać się unikać czynności, które zaostrzyłyby objawy i ból.

Gdy wiemy, że pojawiła się rwa kulszowa jak leczyć ją szybko i skutecznie? W Internecie można znaleźć mnóstwo ciekawych i bardzo prostych sposób na leczenie uciążliwego i nieprzyjemnego bólu. Jednym z najpowszechniejszych jest zażywanie leków przeciwbólowych oraz chodzenia na masaże i hydromasaże. Ponadto w niektórych przypadkach pomagają również ćwiczenia na wyciągu. Jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni i jest wyjątkowo dokuczliwy, lekarz może przepisać zastrzyki domięśniowe oraz może wystąpić konieczność noszenia gorsetu ortopedycznego. Jeśli żadne z wyżej wymienionych metod nie dają rezultatów, wówczas należy udać się do lekarza neurochirurga, który usunie przyczynę ucisku na korzeń nerwowy.

Rwa kulszowa – leki

Leki przeciwbólowe dostępne w każdej aptece bez recepty to idealny sposób na kontrolowanie bólu o niskim i średnim natężeniu. Według opinii niektórych chorych, niewielkie dawki leków w połączeniu z odpowiednią aktywnością fizyczną pozwalają na sprawne i bezbolesne funkcjonowanie osobom z przewlekłymi dolegliwościami. Czasami również warto sięgnąć po lek, który zniweluje choć w małym stopniu ból, aby można było wykonać odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Trzeba pamiętać, że mimo iż leki wydawane są w aptece bez recepty, to jednak powinno się wcześniej porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym o ich przyjmowaniu, aby nie kolidowały one z zażywanymi cały czas innymi lekami.

Należy pamiętać o tym, że lepiej zapobiegać niż później leczyć. Rwie kulszowej można zapobiegać na wiele różnych sposobów, począwszy od dbania o własny kręgosłup i regularnej aktywności fizycznej, poprzez odpowiednią higienę snu i dobrze dobrany materac, a także nie siedzeniu zbyt długo w jednej pozycji przy komputerze.

2 KOMENTARZE

  1. Same leki na rwę kulszową nie wystarczą. Trzeba zacząć się ruszać, bez tego nie będzie postępów i niewiele się zrobi. Oczywiście leczenie rwy jest potrzebne i wręcz konieczne zapisanymi przez lekarza lekami, ale na dłuższą metę to jednak niewiele da się zrobić bez ćwiczeń.

  2. Ani same ćwiczenia ani same leki. Leczenie rwy kulszowej to musi być zmasowana akcja ze wszystkich stron, bo w przeciwnym razie nie pomoże to ani trochę i nic się nie zmieni. Okresowe polepszenia też nie powinny was zmylić, trzeba ostro pracować i ćwiczyć przez długie tygodnie, żeby coś na dłuższą metę się polepszyło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here