Ile trwa rwa kulszowa?

2
3732
Ile trwa rwa kulszowa

Rwa kulszowa to dolegliwość wyjątkowo bolesna i niekomfortowa. Nic zatem dziwnego, że padając ofiarą tego schorzenia, każdy pragnie poradzić sobie z nim jak najszybciej. W tym celu podjąć należy jak najszybsze leczenie – czasem wystarczy prosta terapia domowa, niekiedy jednak konieczne będzie udanie się do lekarza.

Jak długo trwa rwa kulszowa?

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie – jak długo trwa rwa kulszowa? Kwestia jest zawsze indywidualna i zależy od siły czynnika, który wywołał dolegliwość oraz od zastosowanej terapii. Przede wszystkim też, należy rozróżniać różne fazy rwy kulszowej. Najsilniejszy zazwyczaj jest pierwszy ból i wraz z upływem czasu oraz wdrożonym leczeniem, stopniowo staje się on coraz mniej intensywny.

Na to ile faktycznie będzie trwał atak rwy kulszowej, ma wpływ mnóstwo czynników, zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich. Całkowicie objawy ustąpić mogą po około dwóch tygodniach, niemniej złagodzenie dolegliwości – w zależności od jej natężenia – możliwe jest już pierwszego dnia.

Kluczowe znaczenie ma sposób postępowania w pierwszych godzinach po wystąpieniu rwy kulszowej. Mówimy tu nie tylko o stosowaniu leków przeciwbólowych, ale przede wszystkim o odpowiednim umiejscowieniu i przybraniu nieobciążającej kręgosłupa pozycji. Najlepszym wyjściem jest położenie się na wznak na twardym, ale względnie wygodnym podłożu – na przykład niezbyt grubym materacu o równej powierzchni. Sumienne oszczędzanie się w czasie zaraz po wystąpieniu ataku, ma wydatny wpływ na skrócenie czasu cierpienia z powodu rwy kulszowej.

Ile trwa rwa kulszowa?

Na pytanie ile trwa rwa kulszowa, nie odpowie nawet lekarz w momencie ordynowania terapii. Może oczywiście wskazać prognozy, jednak efekt finalny zależy od indywidualnej tolerancji organizmu na podjęte leczenie. Często dziać się może tak, że nie odczuwamy już dolegliwości, niemniej przyczyny problemu nie zostały ostatecznie wyeliminowane. Dzieje się tak pod wpływem działania środków przeciwbólowych. W tej sytuacji nie można jednak przerywać leczenia, bowiem rwa kulszowa może szybko powrócić. Zażegnanie schorzenia nie oznacza zresztą, że w przyszłości nie wystąpi ono ponownie. Osoby, które raz przebyły ból tzw. korzonków są wręcz bardziej narażone na kolejny atak. Często bowiem przyczyna tkwi w dokonanych już zmianach zwyrodnieniowych.

Kiedy pojawia się rwa kulszowa jak długo trwa to podstawowe pytanie, które interesuje chorego. Nic dziwnego, bowiem ból jest naprawdę dotkliwy i dokuczliwy. Warto jednak podjąć działania profilaktyczne, które wyeliminują przede wszystkim przyczynę, a nie skutek. W tym celu niekoniecznie trzeba nawet zasięgnąć porady lekarskiej. Przy niewielkich zwyrodnieniach i zmianach skuteczna może być również domowa rehabilitacja.

Sposoby na rwę kulszową

Co ciekawe, spore znaczenie w całym procesie, związanym z rwą kulszową, odgrywa temperatura. Przede wszystkim, zimno i narażenie na działanie ruchów zimnego powietrza, sprzyja powstawaniu dolegliwości. Prowadzi ono bowiem do efektu tzw. przewiania, drażni nerwy i powoduje bóle kostne.

Jednocześnie jednak, zimne okłady i kompresy mają nadzwyczaj wysokie znaczenie wspomagającej w leczeniu korzonków. Działa tu, rzecz jasna, środek uśmierzający. Mimo to, paradoksalnie, dbać powinniśmy – zwłaszcza w pierwszych dniach terapii – o to, by przebywać w ciepłym pomieszczeniu, zimnem zaś działać wyłącznie miejscowo.

Rwy kulszowej nie pozbędziemy się zatem w kilka godzin, choć szybko możemy złagodzić najbardziej dokuczający ból. Warto jednak proces leczenia doprowadzić do końca, co zapewni komfort nie chwilowy, a długotrwały.

2 KOMENTARZE

  1. U mnie atak rwy kulszowej trwa zazwyczaj około 40 minut. Nie ma opcji żeby był znacznie krótszy nawet jak zaczynam masaż to i tak nic się nie zmienia. Mogę stawać na głowie, a ból nie ustaje, wręcz mam wrażeniem że pogarszam jeszcze sytuację. Nic tylko leżeć i starać się głęboko oddychać i czekać aż przestanie boleć.

  2. U mnie rwa kulszowa trwa już dwa lata i nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek miało się zmienić. Zwłaszcza, że byłem już u kilku lekarzy, masażystów i nawet znajomi polecili gościa, którego można by nazwać współczesnym znachorem. Żaden nie pomógł i rwa kulszowa wraca regularnie. A próbowałem masaży, ćwiczeń, rozciągania i leków…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here