Ćwiczenia przy rwie kulszowej

2
1393
Ćwiczenia przy rwie kulszowej

Rwa kulszowa to schorzenie, które przejawia się naciskiem na nerwy rdzeniowe, które tworzą tzw. nerw kulszowy. Zazwyczaj przyczyną tej choroby jest zwyrodnienie kręgosłupa lub przebyte stany zapalne. Rwa kulszowa jest nieprzyjemną dolegliwością, gdyż objawia się mocnym bólem podczas pochylania się lub podnoszenia nóg. Na szczęście jej nieprzyjemne objawy i efekty można łagodzić dzięki zwykłemu domowemu treningowi. Sprawdźmy, jakie ćwiczenia przy rwie kulszowej należy wykonywać.

Dlaczego warto ćwiczyć przy rwie kulszowej?

Jeżeli regularnie będziemy wykonywać ćwiczenia rwa kulszowa nie powinna nam dokuczać. To bowiem przede wszystkim czynności fizyczne, których celem jest wzmocnienie mięśni kręgosłupa, ulokowanych w jego dolnym odcinku. Jednak sam trening mięśni nie wystarczy. Należy je zarówno wzmocnić, jak i zwiększyć elastyczność poprzez ich rozciąganie.

Rozwojowi rwy kulszowej sprzyja długie przebywanie w pozycji siedzącej. Narażone na rwę kulszową są zatem wszystkie osoby, które pracują za biurkiem. Długie siedzenie przyczynia się do osłabienia mięśni ulokowanych wzdłuż kręgosłupa i przykurczu mięśni sąsiednich, takich jak np. mięśni pośladków. Kręgosłup zostaje pozbawiony amortyzacji i jest bardziej podatny na uciskanie nerwów.

Rwa kulszowa – ćwiczenia

Poniżej prezentujemy kilka prostych ćwiczeń, które można z powodzeniem wykonać samemu w domu. Przyczynią się one do wzmocnienia mięśni kręgosłupa, dzięki czemu zwiększą jego amortyzację i zminimalizują efekty rwy kulszowej.

Zanim zaczniemy wykonywać trudniejsze ćwiczenia, należy dobrze do nich przygotować dolną część pleców. Zazwyczaj początki treningu są trudne ze względu na duży ból, który uniemożliwia wykonywanie niektórych ćwiczeń. Zacznijmy zatem od zwykłego przyjmowania pozycji odciążającej kręgosłup.

W tym celu, należy położyć się na płasko, w linii prostej na plecach, a nogi umieścić na podwyższeniu pod kątem prostym. Można je oprzeć np. na krześle lub łóżku. Następnie należy utrzymywać spięcie mięśni brzucha, poprzez silne wciskanie pięt w krzesło i jednoczesne odrywanie dolnego odcinka pleców od podłoża. W tej pozycji kręgosłup lędźwiowy zostaje odciążony. Wzmocnienie mięśni brzucha to również podstawa, która umożliwi nam start do ćwiczeń przy rwie kulszowej.

Kiedy już przygotujemy nasz kręgosłup i brzuch do następnych ćwiczeń, warto rozpocząć trening właściwy. Kołyska to świetne ćwiczenia przy rwie kulszowej. Należy położyć się na plecach, ramiona ułożyć wzdłuż ciała. Następnie unosimy nogi tak, by ulokować je pod kątem prostym. Nogi powinny być złączone. Chwytamy dłońmi za piszczele i unosimy tułów. W tym momencie należy przyciągnąć nogi do klatki piersiowej i odchylić się do tyłu tak, by plecy dotknęły ziemi. Przyciągamy nogi jeszcze bardziej do klatki, by pośladki oderwały się od podłoża, a następnie staramy się wrócić do pozycji wyjściowej przez odciąganie nóg i pracę  brzucha. Ćwiczenie daje świetne rezultaty, ale nie jest łatwe do wykonania. Jeżeli mamy z nim trudności, należy najpierw wykonywać jego prostsze warianty, jako ćwiczenie przygotowawcze.

Rozciąganie baletnicy polega na rozciąganiu mięśni pleców: usiądź na podłodze, wyprostuj nogi i złącz je. Następnie wykonaj skłon, próbując dotknąć palcami rąk do palców u nóg. Pogłębiaj skłon przez dociskanie klatki piersiowej możliwie najbliżej kolan. Pamiętaj, by nie ściągać głowy w dół, w tym ćwiczeniu pracuje przede wszystkim klatka, a nie głowa.

Koci grzbiet to z kolei ćwiczenie, które rozciąga i wzmacnia mięśnie. Wykonujemy je z pozycji wyjściowej, będąc w klęku podpartym. Z tej pozycji należy wysunąć ku górze środkową część kręgosłupa, chowając jednocześnie głowę między ramiona, ku dołowi. W pozycji należy wytrzymać kilka sekund.

Przekładankę wykonujemy z pozycji siedzącej z wyprostowanymi nogami. Należy prawą nogę ugiąć w kolanie i postawić stopę za kolanem nogi leżącej, wzdłuż niego. Następnie wykonujemy skręt z lewej strony tułowia, do prawej tak, by lewy łokieć oprzeć o zewnętrzną część prawego kolana i dociskać nim kolano w lewą stronę. Gdy w mięśniach pośladka poczujesz napięcie, wytrzymaj tak kilka sekund.

2 KOMENTARZE

  1. Rozciąganie oraz wzmacnianie mięśni kręgosłupa – to najważniejsze ćwiczenia na rwę kulszową. I naprawdę nie można w nich przesadzić, jeśli wykonuje się je z głową czyli lepiej znacznie częściej, ale z mniejszą intensywnością niż się napinać jak rzep na sandałach.

  2. Akurat można przesadzić, bo ćwiczenia na rwę kulszową nie powinny być za bardzo obciążające dla kręgosłupa. A ćwicząc mięśnie czy rozciągając się, to zawsze trochę się kręgosłup obciąża. I może się okazać, że efekty są całkiem odwrotne od zamierzonych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here