Wysokie ciśnienie w ciąży

2
675
wysokie ciśnienie w ciąży

Wiele informacji na temat zdrowia kobiety w ciąży i rozwoju płodu dostarcza regularne mierzenie ciśnienia krwi. Każda przyszła mama powinna o tym pamiętać, ponieważ wysokie ciśnienie w ciąży może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych kobiety, ale także niedotlenienia, a nawet obumarcia płodu.

Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mmHg i ta pierwsza wartość oznacza ciśnienie skurczowe, natomiast druga ciśnienie rozkurczowe. U większości kobiet w ciąży można zaobserwować lekki spadek ciśnienia do drugiego trymestru oraz nieznaczny wzrost w trzecim trymestrze. Nie ma powodów do niepokoju, kiedy te wartości będą poniżej 140/90 mmHg, ale przekroczenie tej granicy jest sygnałem alarmowym.

Główną grupę ryzyka stanowią kobiety, które już przed zajściem w ciążę miewały kłopoty z prawidłowym ciśnieniem, ale także te cierpiące na cukrzycę, otyłość, choroby nerek, bardzo młode i po przekroczeniu trzydziestego piątego roku życia. Nie oznacza to, że pozostałe panie mogą lekceważyć pomiary ciśnienia krwi, gdyż problem może dotknąć tak naprawdę każdą przyszłą mamę. Jeżeli nadciśnienie występowało wcześniej, to mamy do czynienia z nadciśnieniem przewlekłym, natomiast pojawiające się dopiero podczas ciąży jest określane nadciśnieniem ciążowym, jednak w obu przypadkach konieczne będzie systematyczne mierzenie ciśnienia, wykonywanie badań pod kątem białkomoczu oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Wysokie ciśnienie pod koniec ciąży – uwaga na białko w moczu

Kobiety, u których zdiagnozowano nawet niewielkie nadciśnienie muszą nie tylko regularnie, do czterech razy dziennie, mierzyć swoje ciśnienie, ale także badać mocz pod kątem ewentualnego wystąpienia w nim białka. Granicznym poziomem jest powyżej 0,5 g/l białka w moczu na dobę. Kiedy ten próg zostaje przekroczony, to mówi się o stanie przedrzucawkowym. Sygnałem informującym o tym może być też utrzymująca się opuchlizna nóg, rąk i twarzy. Później pojawiają się też bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy też wymioty. Jest to stan bardzo niebezpieczny i grozi pojawieniem się rzucawki porodowej, objawiającej się drgawkami przypominającymi napady padaczki, śpiączką oraz dużymi zmianami w tęczówce oka.

Wysokie ciśnienie w ciąży połączone z białkomoczem zagraża również rozwijającemu się dziecku. Łożysko może się odklejać, płód bywa niedotleniony, a w skrajnych przypadkach nawet obumiera. Niekiedy zachodzi konieczność zakończenia ciąży przed planowanym terminem porodu i wykonania cesarskiego cięcia. Najczęstszymi powikłaniami stanu przedrzucawkowego są zaburzenia krzepliwości krwi, niewydolność oddechowa, ale także uszkodzenia wątroby i niewydolność nerek. Wysokie ciśnienie w ciąży wymaga stałego nadzoru lekarskiego.

Jak obniżyć wysokie ciśnienie w ciąży?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przyjmowanie leków na nadciśnienie jeszcze przed zajściem w ciążę wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ nie wszystkie leki są w pełni bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Nie ma potrzeby stosowania leczenia farmakologicznego, jeżeli nadciśnienie ciążowe ma łagodny charakter. Konieczne zaś będzie ograniczenie wysiłku fizycznego, więc czasami kobieta musi zrezygnować z chodzenia do pracy i przejść na zwolnienie lekarskie. Zaleca się częsty wypoczynek. Ginekolodzy sugerują, że optymalną pozycją jest w takim stanie leżenie na lewym boku.

Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na swoją dietę. Należy unikać dużych ilości soli i zapewnić w pożywieniu odpowiednie ilości witamin, składników mineralnych i substancji odżywczych. Dieta powinna być lekkostrawna, niskotłuszczowa, z przewagą warzyw i owoców w codziennym menu.

Ponadto niezbędne jest systematyczne kontrolowanie poziomu ciśnienia i rutynowe badania stężenia białka w moczu. Nie wolno się też stresować. Leczenie farmakologiczne zostaje włączone, kiedy wysokie ciśnienie w ciąży przekracza wartości 140/90 mmHg. W skrajnych przypadkach zachodzi konieczność hospitalizacji. Kobiety borykające się z nadciśnieniem w ciąży powinny pamiętać o regularnych wizytach u lekarza oraz zgłaszaniu wszelkich niepokojących objawów.

2 KOMENTARZE

  1. Wysokie ciśnienie w ciąży to nic niezwykłego. Ja miała w ciąży podwyższone ciśnienie praktycznie od czwartego miesiąca. Oczywiście sama sobie w domu mierzyłam, ale w sumie okazało się, że nic się nie zmienia. Do końca ciąży nie było żadnych skoków i pełen luz. Także bez paniki, laski 🙂

  2. To zależy. Wysokie ciśnienie w ciąży nie jest regułą. Zwłaszcza, że podniesienie ciśnienia nie jest w żaden sposób regulowane prawnie – nikt nie pilnuje tego tak dokładnie, jak wielu innych parametrów, które są sprawdzanie regularnie i w sumie nie wiadomo po co.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here