Wysokie ciśnienie rozkurczowe

2
1693
wysokie ciśnienie rozkurczowe

Choroby układu krążenia to jeden z najpoważniejszych problemów medycznych w Polsce. Wiele z nich bierze się z zaniedbań, których można łatwo uniknąć. Często problemy zaczynają się od stopniowo podwyższającego się ciśnienia, które jest relatywizowane i bagatelizowane. Istotnym zagadnieniem jest wysokie ciśnienie rozkurczowe. Zawsze stanowi ono podstawę do zainteresowania i ewentualnej kontroli lekarskiej, niekiedy zaś także do podjęcia terapii.

Przyczyny wysokiego ciśnienia rozkurczowego

Przyczyny wysokiego ciśnienia rozkurczowego bywają zróżnicowane. Zazwyczaj jest to szkodliwy tryb życia, który stopniowo pogarsza ogólny stan naszego zdrowia. Na wysoki poziom dolnego wskaźnika pomiaru ciśnienia wpływają przede wszystkim używki oraz narażenie na przewlekły stres. Ale nie tylko czynniki zewnętrzne mogą powodować wzrost ciśnienia rozkurczowego.

Podwyższone ciśnienie rozkurczowe często nazywa się dolegliwością ludzi młodych. Wynika to z faktu, że jego wzrost, przy jednoczesnym zachowaniu normy ciśnienia skurczowego, rzadko pojawia się u osób w starszym wieku. Ma to anatomiczne uzasadnienie. Tętnice młodego człowieka są o wiele bardziej elastyczne, przez co pompują krew szybciej. Z wiekiem sytuacja ta się normuje. Kwestia taka nie wymaga z reguły interwencji farmakologicznej, ale powinna być skonsultowana z lekarzem. Bez wątpienia jednak osoby z wysokim ciśnieniem rozkurczowym muszą też dostosować swój tryb życia tak, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko rozwoju chorób krążenia.

Sporadycznie za podwyższone ciśnienie rozkurczowe odpowiadają wady serca czy inne schorzenia. Zauważono wpływ nieprawidłowej pracy nerek na występowanie tego problemu. Są to sytuacje rzadkie, jednak niebezpieczne – doświadczony lekarz będzie w stanie wykluczyć każdą ewentualność, w każdym przypadku też będzie potrafił zaplanować leczenie.

Objawy wysokiego ciśnienia rozkurczowego

Objawy wysokiego ciśnienia rozkurczowego są dość niespecyficzne i równie dobrze mogą być wiązane z innymi dolegliwościami. Kluczowy zawsze jest tu pomiar ciśnienia i ewentualne inne badania towarzyszące, które będą wyjaśnieniem dla występujących symptomów. Choremu towarzyszą bóle i zawroty głowy. Pojawiają się także dolegliwości ze strony narządów wzroku oraz słuchu. Charakterystyczne w przypadku części chorych są szumy w uszach. Ponadto, oczywiście występują dolegliwości ze strony układu krążenia – ból serca, a także odczucie „rwania” w naczyniach krwionośnych.

Niekiedy nawet terapia farmakologiczna nie przynosi efektu w postaci obniżenia ciśnienia rozkurczowego. W takim przypadku niewykluczony jest nieprawidłowy dobór leków. Każdy przypadek jest bowiem inny i każdy powinien być leczony indywidualnie. Często, gdy jeden lek okazuje się nieskuteczny, dobre wyniki terapeutyczne daje dołożenie niewielkiej dawki innego specyfiku. Takie rozwiązanie może okazać się lepsze, niż wyłącznie zwiększanie dawki środka podstawowego.

Co oznacza za wysokie ciśnienie rozkurczowe

Czym w istocie jest i co oznacza za wysokie ciśnienie rozkurczowe? To na pewno niepokojący objaw, ale też nie powód do załamywania rąk. I analogicznie – nie można uznać, że wszystko jest w porządku, jeśli jeden wskaźnik ciśnienia jest prawidłowy, a drugi nie. Oczywiście, może to być sytuacja przejściowa i finalnie niegroźna – zawsze jednak w sytuacji przewlekłych to lekarz powinien zdecydować o dalszym postępowaniu.

Na choroby układu krążenia wciąż umiera wielu Polaków. Zawał serca czy udar mózgu to problemy, które atakują nagle. Większość przypadków wiąże się jednak z nieleczonym wysokim ciśnieniem. Dlatego przeciwdziałać trzeba mu wtedy, kiedy jeszcze jest na to czas.

2 KOMENTARZE

  1. Nie ma co tego tak rozgraniczać. Nieważne czy wysokie ciśnienie rozkurczowe, dolne czy górne. Jak jakakolwiek wartość ciśnienia nie jest właściwa, to od razu trzeba zacząć działać, bo potem będzie tylko trudniej i może być tak, że najsilniejsze leki nie będą działać.

  2. Właśnie ważne. Wysokie ciśnienie rozkurczowe w dużej mierze można ogłosić najgroźniejszym, bo objawy są takie, że jak nie ma leczenia, to potem się może okazać, że jest za późno i leczyć można jedynie skutki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here