Objawy wysokiego ciśnienia

2
1248
objawy nadciśnienia tętniczego

Wysokie ciśnienie to bardzo poważny problem społeczny, bowiem według szacunków i statystyk dotyczy ok. 10 milionów mieszkańców Polski. O wysokim ciśnieniu mówimy wówczas, gdy przekracza ono normę 140/90 mmHg. Optymalnym ciśnieniem jest 120/80, niemniej nieznacznie wyższe wskazania nie są powodem do niepokoju i mogą zależeć chociażby od wieku. Ale już wyższy wynik to zdecydowanie okoliczność, która powinna nas skłonić do zmiany trybu życia, a także wizyty u lekarza.

Kiedy człowiek cierpi na wysokie ciśnienie objawy są często trudne do zidentyfikowania – co czyni dolegliwość groźniejszą. Mało tego, problem często w ogóle nie daje żadnych sygnałów alarmowych. Jednak pewne – czasem dość subtelne – znaki mogą wskazywać, że z ciśnieniem krwi w naszym organizmie coś dzieje się nie tak, jak powinno.

Najczęstsze objawy wysokiego ciśnienia

Przede wszystkim, chorująca osoba jest stale zmęczona. Wysokie ciśnienie wyniszcza organizm i wyczerpuje go. Nie pomaga w tym przypadku nawet odpoczynek, a zmęczenie pojawia się również w sytuacjach, gdy nie poddajemy się nadzwyczajnemu wysiłkowi.

Zdecydowana większość zmagających się z wysokim ciśnieniem skarży się na bóle i zawroty głowy, choć nie każda z tych osób jest w stanie połączyć ze sobą te dwa fakty. Ból głowy jest objawem na tyle powszechnym, że może być przypisany niemal każdej sytuacji czy chorobie. Tym bardziej, że w przypadku wysokiego ciśnienia ataki i napady bólowe mogą mieć bardzo różny charakter. Równie dobrze może być to dolegliwość stosunkowo mało dokuczliwa, ale przewlekła, jak i ból krótkotrwały, bardzo intensywny.

Co robić, gdy podejrzewasz wysokie ciśnienie krwi

Inne objawy wysokiego ciśnienia krwi również łatwo przypisać zupełnie odmiennym powodom. Może to być chociażby ucisk klatki piersiowej i duszność. Niewielu z pacjentów, uskarżających się na takie objawy, podejrzewa, że odpowiedzialne za nie jest nadciśnienie. A jednak – jest to sytuacja stosunkowo częsta. Symptom ten wszak jest na tyle poważny, że zawsze warto zasygnalizować go lekarzowi, który na podstawie prostego badania będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę.

Subtelnym i rzadko kojarzonym z wysokim ciśnieniem objawem jest zaburzenie pracy narządu wzroku lub słuchu. Mroczki i rozbłyski przed oczami, szumy i dzwonienie w uszach – to wszystko także możliwy efekt nadciśnienia. Niekiedy są one niepotrzebnie konsultowane z okulistą czy laryngologiem. Niemniej jednak, doświadczony specjalista będzie w stanie wykluczyć możliwości związane z własną dziedziną i zasugerować możliwy związek objawów z podwyższonym ciśnieniem.

Wysokie ciśnienie krwi jest ściśle powiązane z naszym trybem życia, choć nie da się ukryć, że pewna część przypadków wynika z obciążenia genetycznego. Niekiedy terapia farmakologiczna będzie konieczna, ale w większości przypadków wystarczy ograniczenie szkodliwego trybu życia, co pozwoli rozwiązać groźny problem. Bez zapobiegania, dolegliwość może rozwinąć się do wyjątkowo poważnego stanu, takiego jak udar, zawał serca czy niewydolność serca.

Efekty wysokiego ciśnienia krwi

Zwalczanie objawów wysokiego ciśnienia krwi leży w naszym interesie także ze względu na najzwyklejsze podniesienie komfortu życia. Człowiek cierpiący na wysokie ciśnienie jest o wiele bardziej nerwowy, a nawet agresywny. Często są to stany ciężko zauważalne, do których chory przyzwyczaja się stopniowo i nie widząc innej alternatywy, zaczyna je traktować, jako normalny efekt starzenia się czy trybu pracy. Istnieje jednak lepsze wyjście. Wystarczy walczyć z nadciśnieniem, co zresztą często nie wymaga zbyt wielu wyrzeczeń. Drobne korekty nawyków, zwłaszcza w początkowym stadium dolegliwości, będą zupełnie wystarczające.

2 KOMENTARZE

  1. Objawy wysokiego ciśnienia są łatwe do rozpoznania. Potoczny nerwus zazwyczaj ma po prostu wysokie ciśnienie i widać to po wszystkim: po jego zachowaniu, po twarzy, czerwonej cerze i podniesionym głosie.

  2. Nerwus to nerwus. ale to tylko potocznie się mówi, że nie trzyma ciśnienia. Objawy wysokiego ciśnienia mogą być całkiem inne. Na przykład to, że ktoś ma bóle głowy i to częste. One są inne niż normalne, to znaczy takie bardzie pulsujące, rozrywające głowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here