Nadciśnienie tętnicze w ciąży

2
520
sprawdzanie ciśnienia w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży dotyka około 8% kobiet i wciąż – pomimo postępu medycyny – stanowi duże wyzwanie dla lekarzy i położników. Jego przyczyny nie są dokładnie znane, chociaż wśród głównych czynników ryzyka wymienia się przyczyny genetyczne, stres, niewłaściwą dietę, wiek (powyżej 35. roku życia), ciążę mnogą, pierwszy poród, konflikt serologiczny, cukrzycę, choroby sercowe, problemy endokrynologiczne czy nadciśnienie przewlekłe, które występowało u kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę. Wielu ekspertów za jedną z przyczyn tej dolegliwości uznaje zaburzenia psychiczne, które mogą wiązać się z brakiem akceptacji ciąży. Bez względu na przyczyny nadciśnienia ciążowego jest to stan bardzo niebezpieczny, który może doprowadzić do wielu powikłań, a nawet śmierci – i to zarówno matki, jak i dziecka.

Nadciśnienie a ciąża

Pierwsze miesiące ciąży zazwyczaj charakteryzują się lekkimi spadkami ciśnienia tętniczego. Dopiero trzeci trymestr przynosi jego wzrost. Jednak dopóki wartości mieszczą się w granicach normy, to nie ma powodu do niepokoju. Natomiast odczyty wskazujące wartości przekraczające 140/90 mmHg powinny skłonić do podjęcia odpowiednich kroków. Takie nadciśnienie indukowane ciążą zazwyczaj pojawia się około 20 tygodnia ciąży i znika kilkanaście tygodni po porodzie. Jednak nie do rzadkości należą sytuacje, gdy przemienia się ono w nadciśnienie przewlekłe i nie ustępuje pomimo upływu czasu.

Nadciśnienie w ciąży objawy posiada bardzo charakterystyczne i stosunkowo łatwe do zdiagnozowania – ból i zawroty głowy, obrzęki czy zaburzenia widzenia. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się duszności, wymioty, bóle brzucha, nadwrażliwość na światło, a nawet drgawki. Każde nadciśnienie w ciąży to stan bardzo poważny, który powinien być monitorowany i w razie konieczności odpowiednio leczony.

Leczenia nadciśnienia w ciąży

Leczenie nadciśnienia w ciąży jest uzależnione od jego przebiegu. W przypadku nadciśnienia łagodnego należy stosować dietę lekkostrawną i bogatą w witaminy, mikroelementy oraz odpowiednie składniki odżywcze, a także ograniczyć aktywność fizyczną, odpoczywać w pozycji leżącej oraz regularnie kontrolować ciśnienie i wykonywać badania moczu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zdiagnozowania nadciśnienia umiarkowanego – tutaj istnieje konieczność przyjmowania leków obniżających ciśnienie i częstego wykonywania badań w kierunku białkomoczu. Natomiast ciężkie nadciśnienie tętnicze w ciąży skutkuje hospitalizacją, gdzie kobiecie podawane są leki w postaci dożylnej. Mierzenie ciśnienia następuje kilka razy dziennie, a co najmniej raz w tygodniu wykonywane są szczegółowe badania. Dodatkowo w takim przypadku monitoruje się stan płodu. W skrajnych przypadkach lekarz może zadecydować o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży.

Skutki nadciśnienia w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży może być bardzo niebezpieczne – i to zarówno dla matki, jak i płodu.

Wśród najczęstszych powikłań należy wymienić:

  • nieprawidłowe dojrzewanie łożyska,
  • zahamowanie rozwoju płodu,
  • niedotlenienie, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć płodu,
  • ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca,
  • przedwczesny poród.

Co druga kobieta borykająca się z nadciśnieniem w ciąży narażona jest na stan przedrzucawkowy, który charakteryzuje się nagłymi skokami ciśnienia oraz obecnością białka w moczu. Jego powikłania mogą być bardzo groźne – od zaburzenia krzepliwości krwi i niewydolności krążeniowej, poprzez niewydolność nerek, aż po uszkodzenia wątroby. Stanem skrajnie niebezpiecznym jest rzucawka, która charakteryzuje się napadem drgawek przypominającymi padaczkę. W tym przypadku ryzyko śmierci matki i dziecka jest bardzo wysokie, gdyż przekracza 50%. W przypadku wystąpienia rzucawki zalecane jest natychmiastowe rozwiązanie ciąży.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest stanem bardzo niebezpiecznym, który może zakończyć się groźnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Dlatego każda przyszła mama powinna regularnie wykonywać badania, które pozwolą w pełni kontrolować sytuację. Zdiagnozowane i właściwie leczone nadciśnienie to szansa na prawidłowy przebieg ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

2 KOMENTARZE

  1. Nadciśnienie w ciąży zdarza się coraz częściej i nie mam pojęcia skąd się to bierze. Ale praktycznie co druga kobieta w ostatnim trymestrze ma nadciśnienie. A są to zazwyczaj kobiety, które już nie pracują, są na zwolnieniu lekarskim i mogą odpoczywać, a nie muszą się stresować w pracy.

  2. Nadciśnienie w ciąży cały czas było tak samo powszechne, tylko diagnostyka była znacznie gorsza. Teraz przyrządy są lepsze, bo jeszcze 10 lat temu większość lekarzy mierzyło na oko i tylko na tym się opierali. Obecnie jest już inaczej i stąd ten rzekomy skok liczby kobiet, które mają nadciśnienie w ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here