Leki na nadciśnienie bez recepty

2
1738
pielęgniarka podaje lek na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze zaliczane jest obecnie do chorób cywilizacyjnych, ponieważ choruje na nie bardzo szeroki odsetek mężczyzn i kobiet z coraz niższych zakresów wiekowych. Jest ono bardzo często nieodczuwalne przez pacjenta i „wychodzi” dopiero przy okazji kontrolnej wizyty u lekarza z innych przyczyn. Wymaga jednak podjęcia natychmiastowego leczenia.

Leczenie nadciśnienia

Nadciśnienie jest stanem patologicznym, w którym ciśnienie tętnicze krwi utrzymuje się powyżej 140/90 mmHg, podczas gdy norma to 120/80 mmHg. Stany takie mogą mieć charakter stały lub występować sporadycznie – na przykład przy silnym wzburzeniu. Niebezpieczne dla pacjenta są nagłe skoki ciśnienia o duże wartości. Nieleczone latami nadciśnienie może prowadzić do zawałów, udarów, rozregulowania pracy serca i innych poważnych schorzeń. Jeśli chodzi o nadciśnienie leki mają na celu jego obniżenie w krótkim czasie i doraźne poprawienie stanu pacjenta.

Leki na nadciśnienie bez recepty to zwykle lekarstwa ziołowe oraz suplementy diety, które mają delikatnie wspierać pracę serca i całego układu krwionośnego. Jest jednak kilka leków, które sprawnie obniżają ciśnienie – nie powinny być jednak przyjmowane bez konsultacji z lekarzem ani w dawkach wyższych niż wskazane w ulotce.

Leki na nadciśnienie a alkohol

Alkohol w przypadku stosowania jakichkolwiek leków na nadciśnienie jest zabroniony. Wchodzi on w interakcję z lekami, powodując wzrost ryzyka skutków ubocznych. Poza tym osłabia on działanie obniżające ciśnienie, przez co lek staje się nie tyle nieskuteczny, co może nawet zabić.

Leki na nadciśnienie

W momencie stwierdzenia nadciśnienia tętniczego lekarz zaleca rozpoczęcie farmakoterapii. Leki te zwykle działają na zasadzie antagonizmu. Mają za zadanie „uspokajać” ciśnienie i poprawiać ogólny stan pacjenta. Stosuje się je zwykle przez kilka tygodni do czasu zaobserwowania wyraźnej poprawy lub jej braku. W leczeniu nadciśnienia używa się też leków doraźnych, które mają za zadanie obniżyć ciśnienie wywołane nagłym skokiem. Te przyjmuje się tylko w sytuacjach awaryjnych, jednak w niektórych przypadkach ciśnieniowcy muszą je ze sobą nosić przez całe życie.

Skutki uboczne leków na nadciśnienie

Leki na nadciśnienie są bardzo silne, ponieważ ich zadaniem jest szybka reakcja i zapobieganie ewentualnym zawałom czy udarom. Należy je więc zatem stosować z najwyższą rozwagą, zawsze po konsultacji z lekarzem. Przedawkowanie leków na nadciśnienie może się skończyć śmiercią w wyniku rozregulowania pracy serca. Bardzo ważne jest dokładne czytanie ulotek wszelkich leków tego typu. Jest w nich określony czas półtrwania oraz najkrótszy czas, po którym dopiero można zażyć kolejną tabletkę. Jest to bardzo istotny parametr, ponieważ działanie dwóch tabletek tego samego leku lub dwóch różnych leków nie powinno się nakładać na siebie.

Nadciśnienie w ciąży

Zdarzają się, choć bardzo rzadko, sytuacje nadciśnienia tętniczego u ciężarnych, stwierdzonego przed ciążą (wrodzonego) lub w trakcie ciąży. Bardzo istotna jest wiedza jakie leki na nadciśnienie w cięży można stosować – w ich przypadku stosowanie jakichkolwiek leków, nawet zwykłego paracetamolu bez recepty może mieć wpływ na wady wrodzone u płodu. Jednak to nie same leki do leczenia nadciśnienia u ciężarnych są przyczyną wad u dziecka, lecz właśnie nadciśnienie. Będąc pod dobra opieką lekarską należy dbać o utrzymywanie ciśnienia poniżej 150/100 mmHg u ciężarnej za pomocą leków. Nie poleca się natomiast gwałtownych prób zbijania ciśnienia, co może mieć szkodliwy wpływ na dziecko.

2 KOMENTARZE

  1. To powinno być zabronione. Leki na nadciśnienie zawsze powinien przepisywać lekarz, a nie że ktoś sobie sam dobiera. Zwłaszcza, że jak ktoś nie ma wykształcenia medycznego, to będzie po prostu strzelał na chybił trafił i więcej złego niż dobrego to może przynieść w efekcie końcowym.

  2. Leki bez recepty na nadciśnienie powinien przepisywać lekarz. Czy ty się człowieku słyszysz? Leki bez recepty!!!! Chodzi o to, że idziesz do apteki i kupujesz to co ci pomaga, a nie czekasz w kolejce do lekarza przez pół roku, bo w tym czasie to można się już zawinąć na tamten świat, a nie każdego stać na to żeby sobie omijać kolejki w NFZ kiedy mu się tylko podoba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here