Co to jest nadciśnienie tętnicze?

2
493
nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie to schorzenie układu krążenia, gdzie okresowo lub na stałe występuje podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach. Mówi się, że nadciśnienie tętnicze to cichy zabójca, ponieważ nie jest łatwe do wykrycia. Objawy zbyt wysokiego ciśnienia są bardzo subtelne i czasami przypisujemy je innym chorobom. Dlatego można z nimi żyć wiele lat i być nieświadomym, że jest się chorym.

Co to jest nadciśnienie tętnicze

Niewykryte nadciśnienie może przyczynić się do problemów z nerkami, choroby wieńcowej, czy nawet do wylewu. Dlatego ciśnienie powinno się mierzyć regularnie, nawet wtedy, gdy dobrze się czujemy. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć podwyższone ciśnienie, to konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Do objawów nadciśnienia zaliczyć możemy między innymi bóle głowy oraz migreny. Większość ludzi ignoruje ten błahy z pozoru objaw. Niestety jest to duży błąd, bo nadciśnienie powinno się leczyć odpowiednimi środkami farmakologicznymi.

Objawem nadciśnienia mogą być także krwotoki z nosa. Zwłaszcza jeżeli występują one u osób w podeszłym wieku. Krwawienie z nosa może świadczyć o miażdżycy naczyń krwionośnych, która może być skutkiem nadciśnienia.

Ryzyko nadciśnienia znacznie podnosi stres. Naukowcy udowodnili, że mężczyźni, którzy żyli w stresującym otoczeniu, byli bardziej narażeni na wystąpienie nadciśnienia. Najczęstszym powodem nadciśnienia jest stresująca praca, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Zawroty głowy to typowy objaw nadciśnienia. Choć może także świadczyć o niedotlenieniu mózgu, czy zbyt małym ciśnieniu. Jeżeli występują u nas częste zawroty głowy, warto udać się do lekarza.

Kolejnym ważnym objawem nadciśnienia jest przemęczenie organizmu oraz problemy z koncentracją. Często to bagatelizujemy i tłumaczymy sobie, że zmęczenie spowodowane jest na przykład pracą, zbyt duża ilością obowiązków czy nauki. Aby zapobiec ciągłemu zmęczeniu, warto suplementować magnez.

O nadciśnieniu mogą też świadczyć opuchnięte stopy. Jeżeli zatem opuchlizna utrzymuje się u Ciebie dłużej niż dwa dni, a nie miałeś żadnego urazu mechanicznego, warto udać się do kardiologa.

Nieprawidłowa praca układu krążenia dość często odbija się na naszym humorze i samopoczuciu. Doprowadza to do frustracji, a także tego, że jesteśmy nerwowi. Warto wtedy pić regularnie melisę.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie to choroba, którą możemy dziedziczyć w genach. Jednak może także być wywołana przez otyłość, alkoholizm, brak aktywności fizycznej, spożywanie soli w nadmiernych ilościach, długotrwałe zażywanie tabletek przeciwbólowych, czy regularne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Najczęściej nadciśnienie leczymy za pomocą środków farmakologicznych, ale także za pomocą naturalnych metod można wspomóc leczenie zbyt wysokiego ciśnienia.

Naturalne produkty na nadciśnienie

Do takich produktów należą między innymi:

  • Cytryny, które zawierają przeciwutleniacze i witaminę C, które przyczyniają się do złagodzenia efektów szkodliwego działania wolnych rodników. Są pomocne także w zmiękczaniu naczyń krwionośnych, co przydaje się w terapii nadciśnienia.
  • Pestki arbuza, a właściwie substancje, które się w nich znajdują. Przyczyniają się one do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a w związku z tym do obniżenia ciśnienia.
  • Czosnek – jego spożywanie przyczynia się do zwiększenia produkcji siarkowodoru oraz tlenku azotu. Wywołują one rozkurczanie się naczyń krwionośnych oraz znormalizowanie ciśnienia.
  • Banany zawierają potas, który zmniejsza negatywne skutki działania sodu.
  • Seler zawiera składniki, które przyczyniają się do zmniejszania ciśnienia krwi.

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie czym jest nadciśnienie tętnicze i jak je leczyć? Odpowiedź nie jest taka prosta. Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, warto udać się do dobrego specjalisty. Warto także postawić na aktywny tryb życia i zdrową dietę.

2 KOMENTARZE

  1. Często jest tak, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo nadciśnienie tętnicze jest groźne. Bo bez wątpienia może nie tylko wpłynąć na zdrowie, ale wręcz na całe życie.

  2. Poważnie? A co na to łyżka? Ludzie, po co piszecie to, co wszyscy wiedzą. Bo ludzie dzielą się na dwie grupy: ci co wiedzą co to jest nadciśnienie tętnicze i czym grozi i jednocześnie robiący wszystko żeby go nie mieć. Druga grupa to ci, co wiedzą, ale mają to w d… No i jeszcze promil tych, co nie słyszeli, ale nimi się nie ma co przejmować, bo lepiej żeby wyginęli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here