Przyczyny endometriozy

1
888
endometrioza

Endometrioza, inaczej gruczolastość macicy, jest schorzeniem narządów płciowych kobiet. Charakteryzuje ją przedostawanie się komórek błony śluzowej z jamy macicy do innych obszarów ciała. Komórki wraz ze swoim podścieliskiem mają budowę zbliżoną do budowy endometrium i wykazują podobne własności oraz zachowania. Właśnie temu schorzenie zawdzięcza swoją nazwę. Choroba ta często wymaga hospitalizacji na oddziale ginekologicznym. Ponadto jest jednym z najczęstszych wskazań do wykonania histerektomii, czyli usunięcia macicy.

Przyczyny endometriozy

Choć samo schorzenie znane jest medycynie od dziesiątek lat, nadal nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn jego powstawania. Nie istnieją więc żadne schematy postępowania w trakcie leczenia pacjentek ze zdiagnozowaną gruczolastością macicy; każdy przypadek analizowany jest osobno, a metody leczenia dobierane są indywidualnie do osoby chorej. Powszechnie jednak uważa się, że największy wpływ na jej rozwój mają estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe; dlatego właśnie w większości leczenie polega na ograniczeniu jego wydzielania poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej. Niestety, wciąż nie przynosi ono zadowalających rezultatów, gdyż nie umożliwia eliminacji schorzenia, a jedynie zmniejszenie jego objawów.

Badania nad endometriozą

W przypadku tak zagadkowej choroby, jak endometrioza przyczyny są bardzo trudne do ustalenia, więc prowadzone są nad nią nieustanne badania.

Naukowcy sprawdzają różne teorie dotyczące powodów wędrowania śluzówki jamy macicy w głąb organizmu. Badania zapoczątkował doktor John Samson, który w 1920 roku wygłosił teorię, według której komórki menstruacyjne nieusunięte z organizmu w trakcie krwawienia miesiączkowego cofają się do jajowodów i jajników, a następnie do dalszych obszarów ciała, co skutkuje powstawaniem ognisk endometriozy. Teoria ta jednak została poddana w wątpliwość, ponieważ problem przerostu błon śluzowych macicy i tworzenia się w jego wyniku tego złogów w innych organach dotyczy również kobiet, które przeszły operację usunięcia macicy.

Inna teorią, nad którą wciąż trwają badania, jest wpływ metaplazji na rozwój endometriozy. Metaplazja to innymi słowy mutowanie się komórek, w wyniku którego zatracają one swoje naturalne funkcje i rozrastają się w niekontrolowany sposób, a także przemieszczają się poza obręb danego organu – w tym wypadku jamy macicy. Kwestia transportu nieprawidłowo funkcjonujących komórek także nie jest do końca jasna – zakłada się, iż może on następować poprzez naczynia krwionośne i system naczyń chłonnych. Ta hipoteza znajduje potwierdzenie w przypadkach zdiagnozowania ognisk endometriozy w takich częściach ciała jak gałki oczne, mózg, serce czy płuca.

Dziedziczenie endometriozy

Badanie genetyczne wykazały, że przyczyna endometriozy jest ściśle związana z kwestią genetyki i dziedziczenia. U kobiet, w rodzinie których zdarzały się przypadki zachorowania na gruczolastość macicy, ryzyko rozwoju tego schorzenia jest znacznie wyższe. Z tego powodu zakłada się, że choroba może być dziedziczna. Niektórzy lekarze doszukują się także przyczyn jej powstawania w układzie immunologicznym, a raczej w jego nieprawidłowym funkcjonowaniu. Niektóre choroby autoimmunologiczne występują w kilku następujących po sobie pokoleniach, dlatego zapoczątkowano badania endometriozy pod tym właśnie kątem.

Uwarunkowania psychiczne

Na rozwój wielu chorób mają wpływ czynniki psychiczne człowieka; w wypadku endometriozy zakłada się, iż stan psychologiczny pacjentki, u której zdiagnozowano gruczolastość macicy, także może mieć kluczowe znaczenie.

Należy pamiętać, że wcześnie postawiona diagnoza daje możliwość zahamowania rozwoju schorzenia w jego wczesnym stadium.

1 KOMENTARZ

  1. Przyczyny endometriozy można sobie wymyślać, ale prawda jest taka, że kobieta w pewnym wieku nie powinna próbować zachodzić w ciążę. Bo jest to po prostu niezgodne z naturą i potem zaczynają się podobne przypadłości, jak endometrioza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here