Objawy endometriozy

1
452
objawy endometriozy

Gruczolakowatość macicy, czyli innymi słowy endometrioza, jest chorobą, która dotyka nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym. Polega ona na niekontrolowanym rozroście komórek błony śluzowej jamy macicy. Namnożone komórki mają zdolność przedostawania się do innych organów ciała – przede wszystkim do jajników i jajowodów, ale także do dalszych partii ciała. Najczęściej ogniska chorobowe skupiają się w pęcherzu moczowym oraz jelitach. Jakie są objawy endometriozy?

W ciężkich przypadkach stwierdzono obecność komórek endometrium nawet w gałce ocznej czy mózgu. W wyniku przemieszczenia tkanek w narządach dotkniętych chorobą tworzą się zrosty i bolesne guzy, które maja tendencję do wywoływania krwawień wewnętrznych.

Objawy endometriozy

Pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie podczas menstruacji, błona śluzowa macicy zaczyna krwawić. Komórki śluzówki jamy macicy, które przemieściły się w inne części ciała, również ulegają takim lub podobnym zmianom, w skutek czego dochodzi do krwawień wewnątrz organizmu, a także do nasilenia się dolegliwości bólowych. Dlatego typowym objawem gruczolakowatości macicy jest ból, który pojawiają się przed i w trakcie miesiączki oraz w jej trakcie w miejscach zaatakowanych zmianami chorobowymi. W zależności od lokalizacji poszczególnych ognisk endometriozy schorzenie może dawać różne objawy. Sprawia, że jest niezwykle trudne do zdiagnozowania i może przybierać szereg różnych objawów.

Najczęstsze objawy endometriozy to:

 • bolesne stosunki seksualne;
 • ból w trakcie wypróżniania się;
 • bóle owulacyjne;
 • bóle miednicy lub w jej okolicach;
 • bóle krzyżowo-lędźwiowe;
 • występowanie krwawień pozamiesiączkowych;
 • bardzo obfite krwawienia w trakcie właściwej miesiączki;
 • osłabienie organizmu;
 • obniżona odporność.

Niektóre objawy endometriozy mogą być bardziej nasilone. Aby je złagodzić, stosowana jest terapia hormonalna lub leczenie objawowe. W późnym stadium endometriozy dolegliwości często są tak silne, że  utrudniają normalne funkcjonowanie. Wówczas zalecane jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej, mającej na celu wycięcie tkanek dotkniętych zmianami patologicznymi. W przypadku trudnych do zdiagnozowania chorób, takich jak endometrioza objawy mogą sugerować zupełnie inne schorzenia, dlatego wykrywalność gruczolakowatości macicy jest mniejsza niż 50%.

Objawy jelitowe endometriozy

Przerost komórek śluzówki jamy macicy może powodować zaatakowanie zmianami patologicznymi okolicznych narządów. Często ogniska chorobowe zlokalizowane są w jelitach. Jednak czasem endometrioza objawy jelitowe daje także wówczas, gdy komórki endometrium nie przedostały się do dolnego odcinka układu pokarmowego.

Najczęściej spotykanymi objawami jelitowymi endometriozy są:

 • zaparcia;
 • biegunki;
 • nudności;
 • wymioty;
 • krwawienia odbytu;
 • bóle w okolicach odbytu.

Niepłodność a endometrioza

Jednym z częstych objawów rozrostu śluzówki jamy macicy jest także niemożność zajścia w ciążę lub problem z jej utrzymaniem. Bezskuteczne staranie się o potomstwo może więc wskazywać na endometriozę. Schorzenie to hamuje procesy rozrodcze. Tworzące się stany zapalne utrudniają bowiem zajście w ciążę. Niekontrolowany przerost endometrium niejednokrotnie prowadzi również do tworzenia się na jajnikach torbieli, co jest częstą przyczyną niepłodności u kobiet.

Wykrycie endometriozy we wczesnym stadium jej rozwoju umożliwia zahamowanie postępowania choroby, dzięki czemu wielokrotnie wzrasta szansa na całkowite wyleczenie pacjentki.

1 KOMENTARZ

 1. Objawy endometriozy są takie, że każdy powinien zauważyć, że występują jakieś problemy. Nie mówię, że od razu zobaczy, że to endometrioza, ale zobaczy, że coś jest nie tak i będzie można działać. Czyli zgłosić się do lekarza, a nie wymyślać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here