Leczenie naturalne endometriozy

1
459
leczenie naturalne endometriozy

Endometrioza jest chorobą atakującą żeńskie narządy rodne. Szacuje się, iż cierpi na nią ok. 10% kobiet w okresie rozrodczym. Zamiennie stosuje się nazwę „gruczolakowatość macicy”, ponieważ choroba polega rozroście błony śluzowej jamy macicy. Przerośnięte komórki wędrują w głąb organizmu do różnych narządów – z reguły są to jajniki i jajowody, a także pęcherz moczowy, jelita i odbytnica. W zaawansowanych stadiach endometriozy zmienione patologicznie tkanki mogą pojawiać się także w obszarach ciała znacznie oddalonych od organów płciowych – na przykład w mózgu czy płucach, a nawet w gałkach ocznych. Komórki endometrium, usytuowane w innych partiach organizmu, tworzą bolesne zrosty oraz guzki, które mają tendencję do samoistnego krwawienia.

Leczenie gruczolakowatości macicy

Jak dotąd przyczyny powstawania endometriozy nie są do końca znane. W związku z tym nie istnieje żadna na 100% skuteczna metoda leczenia. Najczęściej stosowana jest farmakoterapia lub terapia hormonalna, a w przypadkach, kiedy objawy są tak nasilone, że uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie – przeprowadza się operacje chirurgiczne. Jednak nawet po usunięciu zmienionych chorobowo tkanek, odnotowuje się mnóstwo przypadków niewyjaśnionego nawrotu choroby.

Wiele pacjentek korzysta także z możliwości, jakie daje natura; istnieje bowiem wiele naturalnie występujących w przyrodzie substancji, które wpływają na zahamowanie rozwoju przerostu błony śluzowej jamy macicy oraz pomagają zwalczyć dokuczliwe objawy – między innymi ból, nudności czy bardzo obite krwawienia miesiączkowe.

Zioła na endometriozę

W wielu chorobach, również w schorzeniach takich, jak endometrioza zioła często przynoszą znakomite rezultaty. Pomagają one złagodzić dolegliwości oraz poprawić samopoczucie pacjentki.

Najlepiej stosować preparaty, które wykazują działanie:

  • zwiększające ilość przepływającej krwi w narządach rodnych, ponieważ pomaga to zapobiegać tworzeniu się zatorów i skrzepów; takie działanie wykazuje między innymi serdecznik pospolity, czyli popularne zioło dostępne w sklepach zielarskich (należy jednak pamiętać, że stosowanie serdecznika nie jest wskazane osobom zażywającym leki na uspokojenie)
  • przeciwzapalne, co sprzyja procesowi gojenia się ran; takie właściwości ma na przykład kurkuma,
  • przeciwzakrzepowe, które posiada czosnek (ponadto czosnek ma działanie antybakteryjne i wzmacniające odporność),
  • rozluźniające mięśnie macicy; tak działa między innymi pochrzyn kosmaty,
  • oczyszczające organizm z toksyn; substancje sprzyjające oczyszczaniu organizmu zawiera na przykład mniszek lekarski.

Zalecane jest także stosowanie preparatów, które dostarczają antyoksydantów oraz kwasów z grupy omega 3 – może być to na przykład siemię lniane.

Dieta bogata w minerały

W przypadłościach takich, jak endometrioza leczenie naturalne polega również na bogatą w minerały dietę. Zaleca się, by była ona bogata w wapń oraz w magnez, ponieważ powalają one ograniczyć produkcję prostaglandyn. Zbyt duża ilość prostaglandyna wpływa na zaostrzenie się objawów endometriozy (zwłaszcza objawów jelitowych, między biegunek, nudności i wymiotów). Oprócz tego dieta powinna zawierać optymalne ilości witaminy E, która ma wpływ na regulację gospodarki hormonalnej organizmu, a także witaminy C przyspieszającej gojenie się ran powstałych w wyniku endometriozy. Pacjentki, u których zdiagnozowano gruczolakowatość macicy, powinny także zmniejszyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, ponieważ wpływają one na wzmożoną produkcję estrogenów.

W chorobach takich, jak endometrioza leczenie ziołami, odpowiednia dieta oraz zdrowy tryb życia znacznie pomagają zredukować lub nawet wyeliminować dokuczliwe objawy.

1 KOMENTARZ

  1. Zioła są najlepsze nie tylko na endometriozę. Po prostu często zapominamy, że przyprawy, zwłaszcza ostre, które stosuje się z głową, bardzo dobrze wpływają na to jak działa nasz organizm. Regulują procesy metaboliczne, które odpowiadają za wszystko, co się zmienia w naszym ciele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here