Leczenie endometriozy

1
241
leczenie endometriozy

Endometrioza (zwana także gruczolakowatością macicy) jest schorzeniem dotykającym 3-10% kobiet na całym świecie. Polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu komórek błony śluzowej jamy macicy oraz przedostawaniu się ich poza jej obręb – miedzy innymi do jajowodów i jajników, co skutkuje tworzeniem się krwawiących guzków oraz zrostów. W zaawansowanych stadiach choroby komórki charakterystyczne dla endometrium mogą występować w bardziej odległych partiach ciała – w jelitach, w pęcherzu moczowym, a nawet w płucach czy mózgu. Da się to jednak leczyć.

Leczenie endometriozy – sposoby

Gruczolakowatość macicy jest chorobą przewlekłą o nie do końca znanych medycynie przyczynach. Dlatego właśnie jej leczenie jest niezwykle trudne. Obecnie stosowane są trzy sposoby leczenia: objawowe, hormonalne oraz operacyjne. Niestety, żaden z nich nie jest w 100% skuteczny i nawet po pomyślnie wykonanej operacji odnotowuje się nawroty choroby.

Łagodzenie objawów endometriozy

Pierwszy rodzaj leczenia, czyli tak zwane leczenie objawowe, skupia się głównie na łagodzeniu przykrych objawów towarzyszących przerostowi błony śluzowej jamy macicy. Przede wszystkich chodzi o uśmierzenie bólu, który w przebiegu choroby może przybierać różne stopnie nasilenia. W schorzeniach, takich jak endometrioza leczenie powinno także sprzyjać powstrzymaniu rozwoju ognisk chorobowych. Ponadto lekarze duży nacisk kładą na zmniejszenie ryzyka powikłań, do których należy na przykład ewentualna niemożność zajścia w ciążę.

Terapia hormonalna endometriozy

Często leki hormonalne przynoszą bardzo dobre rezultaty w przypadku endometriozy. Warunkiem ich wdrożenia jest wykazywanie przez nieprawidłowo funkcjonujące tkanki wrażliwości na hormony. Taka terapia ma na celu zmniejszenie produkcji estrogenu i progesteronu przez organizm kobiety, co pozwala na zatrzymanie krwawień menstruacyjnych. W wyniku tego zmniejszają się lub nawet całkowicie zanikają dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączkom.

Po skończeniu leczenia hormonami jajniki kobiety z powrotem podejmują normalną pracę. Kuracja hormonalna nie powinna być jednak długa, gdyż zbyt mała produkcja estrogenów sprzyja rozwojowi osteoporozy. Ponadto istnieje zbyt wysokie ryzyko, że w wyniku długotrwałego stosowania hormonów dojdzie do nieodwracalnych zmian w organizmie kobiety. Niestety w chorobach, takich jak endometrioza leki hormonalne niosą za sobą także szereg skutków ubocznych – między innymi może przyczyniać się do powstawania trądziku, spowodować wzrost masy ciała, spadek popędu seksualnego oraz powstawanie nadmiernego owłosienia na ciele pacjentki.

Operacja endometriozy

Leczenie operacyjne endometriozy jest leczeniem z wyboru. Operacje zaleca się kobietom, którym objawy choroby uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Główne wskazania do poddania się zabiegowi chirurgicznemu to:

  • silne bóle w okolicach miednicy mniejszej;
  • bardzo bolesne miesiączki;
  • zaburzenia, które mogą doprowadzić do niepłodności.

Istnieją dwa sposoby leczenia operacyjnego – laparoskopia, polegająca na wprowadzeniu urządzenia optycznego do jamy brzusznej pacjentki poprzez nakłucia niewielkich rozmiarów oraz bardziej inwazyjna i niosąca za sobą większe ryzyko wystąpienia powikłań laparotomia, która polega na rozcięciu powłok brzusznych, co umożliwia eksplorację jamy brzusznej i usunięcie nieprawidłowych tkanek. Laparotomię wykonuje się jedynie w przypadkach bardzo zaawansowanej choroby.

Należy pamiętać, iż w leczeniu wszystkich schorzeń kluczową rolę odgrywa wcześnie postawiona diagnoza. Wdrożenie leczenia we wczesnym stadium rozwoju choroby daje większe szanse na całkowite wyleczenie.

1 KOMENTARZ

  1. Endometrioza pojawia się jak po stosowaniu terapii hormonalnej, a potem leczy się ją także hormonami. To w końcu jak jest? Przyczyna czy leczenie? Czy może najpierw sami sobie fundujemy endometriozę, a potem się okazuje, że ona jest leczona tak samo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here