Jak wykryć endometriozę

1
1722
jak wykryć endometriozę

Endometrioza to schorzenie bardzo niejednoznaczne i niezwykle trudne do wykrycia. Jego objawy w postaci krwawień i plamień międzymiesiączkowych, bólu podbrzusza, dyskomfortu podczas stosunku płciowego lub wypróżniania, pojawiania się krwi w moczu i kale bądź trudności w zajściu w ciążę, mogą sugerować wiele różnorodnych chorób. Tak naprawdę nawet doświadczeni ginekolodzy nierzadko miewają problemy w postawieniu jednoznacznej diagnozy. A zła diagnoza to nieodpowiednie leczenie. Dlatego też diagnostyka endometriozy wymaga nie tylko wnikliwych obserwacji, ale także wszechstronnych badań. Jak wykryć endometriozę?

Endometrioza badania ginekologiczne

Pierwszym – i absolutnie koniecznym – krokiem w diagnostyce endometriozy jest podstawowe badanie ginekologiczne, które powinno odbyć się już przy pierwszej wizycie. W tym przypadku lekarz powinien przeprowadzić wywiad z pacjentką, na podstawie którego określa nie tylko charakterystyczne objawy, ale także zyskuje podstawowe informacje na temat stanu zdrowia pacjentki, długości i przebiegu cyklu, przebytych zabiegów i operacji, ilości ciąż i wszelkich innych szczegółów. Dodatkowo lekarz przeprowadza standardowe badanie ginekologiczne, podczas którego określa wielkość, ruchomość oraz pozycję macicy i przydatków, połączenie ścian pochwy i odbytnicy oraz stan więzadeł, które łączą tylną ściankę szyjki macicy z odbytnicą i kością krzyżową. Przeprowadzenie wywiadu i wykonanie badania ginekologicznego to pierwszy krok do dalszej diagnostyki.

Endometrioza diagnostyka nieinwazyjna

Diagnostyka endometriozy może przebiegać przy zastosowaniu różnorodnych badań nieinwazyjnych. O ich wykonaniu zawsze decyduje ginekolog.

Wśród takich badań można wymienić:

  • badanie poziomu markera CA – 125 (jego wysokie stężenie może świadczyć o endometriozie, ale też o wielu innych schorzeniach – w tym o chorobie nowotworowej),
  • badanie ultrasonograficzne (badanie obrazowe przeprowadzane przez pochwę i odbyt, które pozwala określić charakter i lokalizację torbieli endometrialnych),
  • rezonans magnetyczny (badanie obrazowe, które w przypadku diagnostyki endometriozy jest stosowane stosunkowo rzadko – zazwyczaj w przypadkach rozprzestrzenienia się ognisk zapalnych po całej jamie brzusznej).

Wszystkie wymienione wyżej metody nie dają stuprocentowego potwierdzenia lub wykluczenia endometriozy. Jednak doświadczony ginekolog na ich podstawie – w połączeniu z badaniem ginekologicznym i wywiadem na temat objawów – powinien postawić jednoznaczną diagnozę. Jednak w tym przypadku niezwykle ważna jest postawa pacjentki, która potrafi opisać źródło i nasilenie niepokojących objawów.

Laparoskopia

Najskuteczniejszą metodą w diagnostyce endometriozy jest laparoskopia, czyli badanie, które umożliwia nie tylko obejrzenie macicy, jajników i jajowodów, ale także pobranie materiału do badania histologicznego. W niektórych przypadkach pacjentki nie wyrażają zgody na zabieg, gdyż jest to metoda inwazyjna. Jednak należy podkreślić, iż obecnie jest ona uznawana za „złoty środek” w diagnostyce endometriozy i jedyne wiarygodne badanie pozwalające potwierdzić lub wykluczyć istnienie choroby.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przeprowadzenie laparoskopii u wszystkich kobiet, u których niepokojące objawy mogą wskazywać na endometriozę. Zabieg laparoskopii powinien być wykonywany przez ginekologa posiadającego doświadczenie w rozpoznawaniu endometriozy.

Endometrioza to choroba nieprzyjemna i groźna, która w najgorszym przypadku może skutkować niepłodnością kobiety. Jednocześnie jest trudna do zdiagnozowania, co często opóźnia podjęcie właściwego leczenia. Dlatego tak istotne jest obserwowanie własnego organizmu i reagowanie już przy pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów.

1 KOMENTARZ

  1. Diagnostyka endometriozy powinna należeć przede wszystkim do lekarza ginekologa. Czasami mam jednak wrażenie, że wykonują tylko podstawowe badania, żeby mieć czyste sumienie, a nie bardzo interesują się szczegółami. Oczywiście lekarz lekarzowi nierówny i nie zawsze jest tak samo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here