Endometrioza szyjki macicy

1
884
endometrioza szyjki macicy

Endometrioza szyjki macicy (zwana też ektopią endometrialną lub gruczolistością szyjki macicy) to schorzenie, które dotyka co piątą kobietę w wieku rozrodczym. Mówiąc najogólniej endometrioza macicy to nic innego, jak nieprawidłowe ułożenie elementów błony śluzowej jamy macicy w okolicach jej szyjki. Schorzenie to przybiera postać krwawiących zmian, które w niektórych przypadkach mogą być utożsamione z nadżerką lub chorobą nowotworową.

Wśród podstawowych przyczyn endometriozy wymienia się zwłaszcza wszelkie zabiegi i operacje wykonywane w obrębie szyjki macicy: na przykład pobieranie wycinka, wyłyżeczkowanie, wypalanie, krioterapia lub laseroterapia – bądź zmiany zapalne pojawiające się na skutek powstawania ubytków w nabłonku szyjki macicy. W bardzo niewielkim procencie endometrioza macicy może mieć charakter nabyty.

Objawy schorzenia są na tyle niejednoznaczne, iż mogą być pomylone z innymi chorobami. Dlatego też wszelkie plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe, nawracające infekcje intymne, bóle podczas stosunku płciowego czy problemy z zajściem w ciąże powinny być skonsultowane z ginekologiem. Tylko wtedy można postawić właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie.

Endometrioza a rak

Niezwykle ważną rzeczą w diagnozowaniu i leczeniu endometriozy szyjki macicy jest uświadomienie sobie, iż schorzenie to nie jest równoznaczne z chorobą nowotworową. Wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy i traktuje chorobę jako wyrok. A tymczasem endometrioza to nie rak. I chociaż wielu ekspertów podkreśla, że komórki ze wszczepów przybierają pewne cechy raka, to jednak nimi nie są. Dlatego nie warto zwlekać z udaniem się do lekarza, gdyż szybkie rozpoczęcie leczenia pozwala na skuteczne pozbycie się zmian.

Diagnostyka endometriozy szyjki macicy

Już pierwsze niepokojące objawy w obrębie układu rozrodczego powinny zaniepokoić kobietę i sprowokować ją do wizyty u ginekologa. W tym przypadku lekarz będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i podjąć decyzję o konkretnej terapii. Wśród niezbędnych badań diagnostycznych, wykrywających endometriozę macicy jest przede wszystkim kolposkopia, czyli wziernikowanie szyjki macicy. Badanie umożliwia obejrzenie powierzchni szyjki i dolnej części jej kanału, a dodatkowo także pochwy i sromu. Tylko to badanie pozwoli wykryć charakter zmian i uniknąć pomylenia ich z nadżerką lub chorobą nowotworową. Kolposkopia to badanie, które zazwyczaj jest bardzo pewne i nie wymaga potwierdzenia innymi metodami diagnostycznymi.

Jednak czasami niezbędne jest pobranie materiału ze zmiany, które jest kierowane do dalszych badań histologicznych. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż najlepszym momentem na przeprowadzenie badania jest ostatni etap cyklu – czyli kilka dni przed krwawieniem miesiączkowym. W tym okresie wszelkie zmiany powstające na skutek endometriozy są najlepiej widoczne.

Leczenie endometriozy szyjki macicy

Prawidłowa diagnoza endometriozy szyjki macicy umożliwia podjęcie właściwego leczenia. W tym przypadku najskuteczniejszą metodą jest usunięcie wszelkich zmian chorobowych. W wielu przypadkach wystarczy jeden zabieg, przeprowadzony w gabinecie ginekologicznym. Jednak może zdarzyć się i tak, iż pacjentka będzie musiała przygotować się na co najmniej kilka wizyt. W każdym z tych przypadków ostateczną decyzję podejmuje lekarz ginekolog, który na podstawie wyników badań określa ilość koniecznych zabiegów.

Endometrioza szyjki macicy to bolesna i groźna choroba, która może wiązać się nie tylko z dyskomfortem, ale także z pewnymi powikłaniami: na przykład trudnościami z zajściem w ciążę. Jednak należy podkreślić, że endometrioza nie przekształca się w raka, a szybko podjęte leczenie pozwala na całkowite pozbycie się zmian chorobowych. Dlatego tak istotne jest to, aby wszelkie niepokojące objawy były skonsultowane z ginekologiem.

1 KOMENTARZ

  1. Ale trzeba jasno zaznaczyć, żeby nie było niedomówień: endometrioza to nie rak. Bo niektórym się wydaje, że to jest jakiś złośliwy nowotwór i tylko wprowadzają więcej chaosu niż to warte. A od endometriozy do raka to jeszcze jest naprawdę daleka droga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here