Endometrioza po cesarce

1
710
endometrioza po cesarce

Endometrioza to przypadłość dotykająca wiele kobiet. Zazwyczaj jednak częściej rozwija się u kobiet, które nie rodziły, ale i u kobiet będących po cesarskim cięciu. Endometrium to nic innego, jak tkanka, która wyściela macicę, natomiast endometrioza to sytuacja, w której tkanka ta zaczyna pojawiać się w innym miejscu w ciele kobiety niż sama macica, co jest oczywiście sytuacją niepożądaną.

Może się tak dziać w momencie, kiedy komórki błony śluzowej trzonu macicy podczas miesiączki nie są całkowicie wydalone z organizmu, a pozostają w jego wnętrzu. Miejsc, gdzie może się ona pojawić, jest sporo – może to być pęcherz moczowy, odbyt, jajniki i jajowody, otrzewna, a nawet jelito czy nerki i wątroba. Endometrium zlokalizowane w innym miejscu niż macica tak samo reaguje na hormony w organizmie, jak to, które znajduje się w samej macicy – także ulega złuszczeniu, a także krwawieniu, w konsekwencji w organizmie może dojść do powstawania blizn.

Dlaczego endometrioza po cięciu cesarskim to częste zjawisko?

Faktycznie, przyjmuje się, że endometrioza po cesarce może rozwinąć się w obrębie blizn powstałych na skutek zabiegu, ale i jest większe ryzyko jej wystąpienia w układzie moczowym. Tak naprawdę nie zostało jednak ustalone jaka jest przyczyna jego powstawania, chociaż przyjmuje się, że odpowiedzialny jest za to estrogen.

Jak rozpoznać pojawiającą się w organizmie endometriozę?

Przede wszystkim, endometrioza po cesarce objawy ma zbliżone do tych, które dobrze są nam znane ze zwykłej miesiączki. Ból pojawia się zazwyczaj w okresie występowania okresu i zwiększa się z każdą kolejną miesiączką. Mogą także wystąpić zaburzenia w obrębie układu pokarmowego, nudności, zaparcia, biegunka, a także krew podczas wypróżniania, szczególnie jeśli endometrium znajduje się w obrębie jelita. Endometrioza może dawać także inne, mniej intuicyjne objawy takie, jak ciągłe zmęczenie, depresja, bóle głowy, wahania poziomu cukru we krwi oraz gorączka.

U kobiet po cesarskim cięciu mogą pojawić się niepokojące grudki i zgrubienia w obrębie samej blizny po cięciu. Grudki mogą być bezpośrednio wyczuwalne przy dotyku, co zazwyczaj jest bardzo bolesne. A ponieważ nie są wydalane z organizmu tak, jak powinno to być – przy każdym cyklu menstruacyjnym zrosty powiększają się i analogicznie – stają się coraz bardziej bolesne.

Leczenie endometriozy, czyli kiedy warto zwrócić się do lekarza

Do lekarza ginekologa najlepiej pójść od razu, kiedy zauważymy jakikolwiek niepokojący objaw. W przypadku kobiet po cesarskim cięciu najlepiej cały czas obserwować bliznę i sprawdzać, czy coś niepokojącego nie zaczyna się dziać w jej obrębie.

Im szybciej podejmiemy leczenie endometrium, tym szybciej mamy szansę zahamować jego rozrost. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie ma tak naprawdę lekarstwa, które trwale mogłoby zahamować tworzenie endometrium w organizmie kobiety przez cały jej okres rozrodczy. Metodą leczenia już powstałego jest podawanie środków hormonalnych, które prowadzą do zahamowania procesu złuszczania się endometrium poprzez zatrzymanie samej owulacji.

Wykonywane są także operacje laparoskopowe i chirurgiczne, mające na celu usunięcie tkanki, a płyn w niej nagromadzony badany jest pod kątem występowania komórek rakowych. Endometrioza lubi jednak powracać i może okazać się, że za kilka lat pojawi się w innym miejscu i znowu będzie konieczne jej leczenie. Usunięcie endometrium nie daje więc tak naprawdę żadnej gwarancji tego, że choroba znowu nie pojawi się w organizmie.

1 KOMENTARZ

  1. To nie tak, że endometrioza po cesarce występuje częściej niż po normalnym porodzie siłami natury. Najczęściej po prostu pojawia się i u kobiet, które rodziły naturalnie i takich, co miały cesarskie cięcie. Ani jedno ani drugie przed endometriozą nie chroni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here