Endometrioza jelita

1
1756
endometrioza jelit

Endometrioza jest schorzeniem, które daje bardzo zróżnicowane objawy, które często są mylone z symptomami innych chorób. Przykładem tego jest endometrioza jelit, która rzadko zostaje rozpoznana we wczesnym stadium. Lekarze z reguły wskazują we wstępnej diagnozie na zupełnie inne przypadłości.

Endometrioza jelita – co to jest?

Endometrioza to choroba żeńskich narządów rodnych. Polegająca na patologicznym rozroście komórek śluzówki jamy macicy i namnażaniu się ich poza jej obrębem. Komórki te wędrują w głąb ciała i zagnieżdżają się w innych narządach. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób następuje transport komórek; istnieje teoria, że przedostają się one do innych organów wraz krwią. Zmiany patologiczne dotyczą przede wszystkim przydatków żeńskich narządów płciowych, pęcherza moczowego oraz jelit.

W zaatakowanych organach wrastają w prawidłowe tkanki, przez co powstają guzki, zrosty i torbiele. Choć komórki endometrium zmieniły położenie – nie zmieniły się ich podstawowe czynności. Umiejscowione w innych partiach ciała wciąż zachowują swoje właściwości, przez co ulegają przemianom w trakcie cyklu miesiączkowego. Skutkiem tego krwawią w trakcie menstruacji, co prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych.

Objawy endometriozy jelit

Objawy jelitowe występują u ponad połowy pacjentek dotkniętych endometriozą – także u tych, u których ogniska chorobowe nie występują bezpośrednio w dolnym odcinku układu pokarmowego.

Najczęstszymi symptomami choroby ze strony jelit są:

 • krwawienia z odbytu podczas wypróżniania,
 • bóle podczas wypróżniania,
 • zaparcia,
 • biegunki,
 • zaparcia i biegunki, które występują naprzemiennie,
 • skurcze i bolesne ruchy jelit,
 • bolesne ruchy jelit,
 • bóle podbrzusza,
 • wymioty,
 • nudności.

Niektóre pacjentki zgłaszają występowanie wszystkich objawów równocześnie, u innych natomiast występuje tylko jeden z nich. Pod wpływem hormonów powodujących zmiany w organizmie kobiety w trakcie cyklu menstruacyjnego, objawy nasilają się w trakcie miesiączki oraz w okolicach owulacji.

Leczenie operacyjne endometriozy jelitowej

Gdy na jelitach zostaną wykryte ogniska endometriozy, zalecanym sposobem leczenia jest leczenie operacyjne. Tylko wtedy można w całości wyciąć dotknięte zmianami patologicznymi tkanki, nie pozostawiając w narządzie ognisk chorobowych. Zabieg polega na mało inwazyjnym wycięciu zaatakowanych chorobą struktur, przy użyciu laparoskopu. W przypadku, gdy zmiany chorobowe są dość powierzchowne, a zewnętrzna warstwa jelit złuszcza się, nie ma potrzeby ingerencji w część mięśniową jelit. Jeśli natomiast choroba dotknęła głębsze obszary dolnego odcinka układu pokarmowego, cały obszar z ogniskami endometriozy należy usunąć. W przeciwnym razie ogniska będą się rozwijać i w krótkim czasie powrócą objawy choroby. W przypadku rozwoju ognisk na sporej części jelit często jedynym rozwiązaniem jest usunięcie całego zaatakowanego zmianami patologicznymi fragmentu.

Skuteczność operacyjnego leczenia endometriozy jelit

U większości pacjentek leczenie operacyjne przynosi znaczną poprawę stanu zdrowia oraz złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie towarzyszących endometriozie objawów jelitowych. Jednakże spory odsetek kobiet doświadcza nawrotu choroby, mimo poddania się zabiegowi usunięcia zmutowanych tkanek. Niejednokrotnie endometrioza jelitowa nawraca nawet mimo wycięcia fragmentu jelit. Żadna ze znanych medycynie metoda nie gwarantuje 100% powrotu do zdrowia w przypadku leczenia endometriozy. Zabieg chirurgiczny uważa się jednak za najbardziej skuteczną.

1 KOMENTARZ

 1. Objawy endometriozy jelit są praktycznie takie same jak endometriozy ogólnie, to jak to można normalnie rozpoznać? Nie ma opcji, bo praktycznie zawsze endometrioza objawia się tak samo. Żaden człowiek tego normalnie nie rozpozna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here