Endometrioza jajnika

1
286
endometrioza jajnika

Jak wykazują badania, od kilku do kilkunastu procent kobiet, będących w okresie rozrodczym, cierpi na endometriozę. Nie wszystkie jednak są tego świadome, ponieważ dolegliwości jej towarzyszące bywają mylone z innymi schorzeniami. Czym charakteryzuje się endometrioza jajnika?

Macica, jak większość organów wewnętrznych, wyściełana jest błoną śluzową, która złuszcza się i średnio co 4 tygodnie wydalana jest na zewnątrz w postaci krwi miesiączkowej. Zdarza się jednak, że śluzówka macicy nie jest umiejscowiona w jej jamie, ale w innych częściach – najczęściej w jajnikach – tworząc przy tym zrosty. Jest to właśnie endometrioza na jajniku.

Endometrioza jajnika może być obustronna lub jednostronna i dotyczyć pojedynczego gruczołu. Zwykle jej skutkiem jest wytworzenie na jajniku torbieli. Ponieważ mają one brązową barwę (wypełnione są krwią w takim kolorze), nazywane są torbielami czekoladowymi. Torbiele te mogą mieć wielkość od zaledwie paru milimetrów po kilka centymetrów.

Diagnozowanie endometriozy jajnika

Jak wcześnie zdiagnozować u siebie tę chorobę? Objawy endometriozy jajnika to najczęściej bardzo obfite i bolesne miesiączki, plamienia w czasie całego cyklu, odczuwanie silnego bólu podczas seksu, ponadto bóle krzyża, podbrzusza i miednicy, czasem zaparcia, osłabienie, biegunki, a także w wielu przypadkach niepłodność.

Jeśli zauważysz u siebie te dolegliwości, nie lekceważ ich. Idź do lekarza i poproś o specjalistyczne badania. Z reguły lekarz najpierw przeprowadza klasyczne badanie ginekologiczne, a następnie, za pomocą USG, może stwierdzić obecność torbieli endometroidalnych. Jeśli zostaną wykryte, wówczas przeprowadzona zostać może operacja laparoskopowa, a więc niewielkie nacięcie przy znieczuleniu ogólnym, a następnie wprowadzenie do jamy otrzewnej urządzenia rejestrującego i narzędzi chirurgicznych, za pomocą których torbiel zostaje pobrana do badań histopatologicznych. Laparoskopia jajnika jest na tyle mało inwazyjną metodą, że już w drugiej lub trzeciej dobie pacjentka może zostać wypisana ze szpitala.

Leczenie endometriozy jajnika

Leczenie endometriozy jajnika przeprowadzić można na kilka sposobów – chirurgicznie, farmakologicznie (za pomocą leków hormonalnych, które przede wszystkim zmniejszają odczuwany ból), a także w połączeniu obu tych metod. To, jaka zostanie obrana droga, zależne jest od wielu czynników. Wielu lekarzy za jedną z najbardziej kluczowych kwestii bierze pod uwagę fakt, czy pacjentka ma zamiar zajść jeszcze w ciążę.

Endometrioza jajnika, mimo że pierwsze wspomnienia na jej temat sięgają czasów sprzed niemal 400 lat, wciąż pozostaje dla lekarzy chorobą dość tajemniczą. Specjaliści nieustannie próbują dojść przyczyn tego schorzenia. Jedni uważają, że za wszystko odpowiada genetyka – wystąpienie u krewnej pierwszego stopnia zwiększa znacznie ryzyko zachorowania. Inni są zdania, że głównym winowajcą są wady macicy i nieprawidłowe wydalanie krwi miesiączkowej.

Przyczyną endometriozy jajnika bywa także, według niektórych badaczy, słaby układ immunologiczny lub zbyt wczesne pojawienie się pierwszej miesiączki. Bez względu na przyczynę, warto uważnie obserwować swój organizm, absolutnie nie lekceważyć żadnych symptomów, ani nie próbować samodzielnie walczyć z nimi za pomocą domowych metod czy zwykłych środków przeciwbólowych. Endometrioza jajnika to poważna choroba, którą leczyć można jedynie pod okiem specjalisty.

Na koniec warto dodać, że w Polsce od 2011 roku działa Polskie Stowarzyszenie Endometrioza, którego główną misją jest szerzenie wiedzy i świadomości istnienia tej choroby. Każda kobieta, która dotknięta została endometriozą, może znaleźć tam pomoc i wsparcie.

1 KOMENTARZ

  1. Obustronna endometrioza jajnika jest chyba najgorsza, bo lekarz właśnie mi powiedział, że mam się nastawić na długie leczenie a i tak nie wiadomo jakie skutki będą, albo czy w ogóle jakieś będą. Brzmi to trochę jakby chciał powiedzieć, że praktycznie wie, że są marne szanse na wyleczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here