Endometrioza a tycie

1
4157
endometrioza a tycie

Endometrioza ma jeszcze dwie inne nazwy – określa się ją także wędrującą śluzówką macicy lub gruczolakowatością zewnętrzną macicy. Jest to złożone schorzenie, na rozwój którego wpływ ma wiele czynników. Jego przyczyny jak dotąd nie są znane. Polega ono na przemieszczaniu się komórek endometrium w głąb organizmu i wczepianie się w tkanki innych narządów. Najczęściej są to jajniki, jajowody, jelita oraz pęcherz. W wyniku tego, w poszczególnych organach powstają guzy (nie mające charakteru nowotworowego), torbiele oraz zrosty. Mają one tendencję do broczenia krwią podczas zachodzących w ciele zmian hormonalnych w trakcie owulacji i miesiączki. Krwawienia wewnętrzne sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych, objawiających się bólem o różnym nasileniu.

Endometrioza a tycie objawy metaboliczne

Charakterystycznymi objawami dla rozwoju ognisk endometriozy są zaburzenia metaboliczne, które powodują nagły spadek lub przyrost wagi.

Endometrioza a tycie

Schorzenie samo w sobie raczej nie powoduje tycia. Występujące naprzemiennie biegunki i zaparcia sprzyjają raczej utracie masy ciała. Często jednak zdarza się, że w wyniku zaburzeń, spowodowanych rozwojem endometriozy dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, co skutkuje pojawieniem się problemów z szybkim przybieraniem na wadze. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy gruczolakowatości macicy towarzyszą inne choroby – między innymi nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Wzrost wagi występuje natomiast w trakcie hormonoterapii. Ten sposób leczenia ma na celu zmniejszenie poziomu estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego) w organizmie pacjentki, co wiąże się z drastyczną ingerencją w gospodarkę hormonalną. Sprzyja to występowaniu różnych zaburzeń, skutkujących tyciem. Panie leczone za pomocą leków hormonalnych powinny zatem dbać o odpowiednią dietę oraz postawić na aktywność fizyczną, co bardzo pomaga w utrzymaniu optymalnej masy ciała.

Hormonoterapia niesie za sobą także inne skutki uboczne. Do działań niepożądanych, występujących podczas terapii hormonalnej, zalicza się miedzy innymi trądzik, problemy skórne i nadciśnienie tętnicze.

Inne objawy endometriozy

Oprócz zaburzeń metabolicznych, czyli wzrost lub spadek wagi, wyróżnia się szereg objawów klinicznych endometriozy. Są to: nieregularne cykle miesiączkowe, zbyt obfite miesiączki, bóle w podbrzuszu, bóle odczuwane w trakcie oddawania moczu i/lub wypróżniania się, ból pojawiający się podczas stosunku płciowego lub po jego zakończeniu, występowanie krwawień między miesiączkami, występowanie krwawień podczas oddawania moczu i/lub wypróżniania się odbytu, dotkliwe bóle okolicy krzyżowej oraz w okolicy miednicy mniejszej, pojawiające się na przemian biegunki i zaparcia oraz nudności i wymioty.

Jeśli objawy nasilają się w trakcie miesiączki lub owulacji, tym bardziej należy skonsultować to z lekarzem.

Endometrioza po menopauzie

Wędrująca śluzówka macicy dotyka przede wszystkim kobiet będących w wieku rozrodczym. Jednakże kobiety, które przeszły już menopauzę, również pozostają w grupie ryzyka. Czasem schorzenie rozwijało się już wcześniej, zanim kobieta weszła w okres klimakterium, jednak nie zostało ono rozpoznane. Wskutek tego komórki śluzówki jamy macicy mogły przemieścić się do innych narządów i mimo ustania cyklów menstruacyjnych – wciąż pozostają w nich ogniska chorobowe. Z reguły jednak menopauza wywołuje samoistne złagodzenie objawów endometriozy. Największy wpływ na to ma fakt, iż organizm kobiety w okresie przekwitania przestaje produkować estrogeny stymulujące ogniska chorobowe.

1 KOMENTARZ

  1. Jak się bierze hormony na endometriozę, to niestety trzeba się pogodzić z tym, że człowiek przytyje. Zwłaszcza, że nie ma praktycznie żadnej możliwości na to, żeby się przed tym ustrzec. Na wadze się na pewno przybierze, niezależnie od ego co będziecie jadły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here