Endometrioza a ciąża

1
716
endometrioza a ciąza

Endometrioza, czy też gruczolastość macicy, to choroba dotykająca głównie narządy rodne kobiet. Schorzenie to cechuje się patologicznym rozrastaniem komórek błony śluzowej jamy macicy (endometrium) oraz zmianie ich przemieszczaniu się wgłąb organizmu. Zaatakowane chorobą tkanki pojawiają się w jajowodach i jajnikach oraz w narządach przyległych, np. w pęcherzu moczowym czy jelitach. Czasem jednak ogniska endometriozy występują także w organach odległych od narządów rodnych – w mózgu lub płucach.

Endometrioza a zajście w ciążę

Endometrioza powoduje powstanie w różnych narządach torbielowatych guzów, które są zbudowane z komórek endometrialnych. Choć zmieniły one lokalizację, wciąż zachowują swoje właściwości – czyli między innymi krwawią w trakcie menstruacji.

W momencie przeniesienia się zmienionych chorobowo tkanek do jajowodów i jajników, dochodzi do zaburzenia procesów rozrodczych, co w konsekwencji może prowadzić do niepłodności. Torbiele i zrosty tamują jajowody, więc w wyniku ich niedrożności nie może dojść do zapłodnienia. Wówczas usuwane są one operacyjnie, lecz nawet całkowite usunięcie chorych tkanek nie gwarantuje powrotu płodności. Wiele kobiet, mimo przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, wciąż ma duże problemy z zajściem w ciążę.

Endometrioza a ciąża

Gruczolakowatość zewnętrzna macicy niejednokrotnie powoduje także problemy z utrzymaniem ciąży. Zrosty wytworzone w przebiegu choroby znacznie utrudniają, a w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwiają zarodkowi implantację w łożysku. Oprócz tego rozrost komórek śluzówki macicy powoduje krwawienia pozamiesiączkowe, które w pierwszych tygodniach ciąży mogą powodować jej utratę. W ostatnim trymestrze natomiast wystąpienie krwawienia może wywołać przedwczesny poród oraz odklejenie się łożyska. W wyniku tego dziecko może urodzić się ze zbyt małą masą ciała.

Endometrioza w ciąży

Endometrioza w trakcie ciąży często nie daje żadnych objawów klinicznych. Kobiety, które mają nawet stosunkowo duże torbiele, zauważają wyciszenie choroby w okresie ciąży. Przyczyną zastopowania rozwoju gruczolakowatości macicy oraz wyciszenia jej symptomów jest podwyższenie poziomu progesteronu; progesteron bowiem ma działanie neutralizujące na ogniska endometriozy. Złagodzenie objawów może wynikać również z zahamowania krwawień menstruacyjnych.

Pacjentki ze zdiagnozowaną wędrującą śluzówką jamy macicy niestety nie mogą cieszyć się zbyt długo z poprawy stanu swojego zdrowia, ponieważ po urodzeniu dziecka z reguły następuje nawrót choroby – niejednokrotnie z nasilonymi objawami. Czasem okres remisji trwa do kilku miesięcy od momentu porodu, jednak w większości przypadków, po jakimś czasie ogniska chorobowe na nowo zaczynają się rozwijać. Wydłużone okresy remisji dotyczą kobiet, które karmią piersią, ponieważ wówczas dochodzi do zahamowania produkcji estrogenów, co korzystnie wpływa na wyciszenie objawów endometriozy.

Często jednak w okresie ciąży następuje nasilenie dolegliwości towarzyszących endometriozie. Pacjentki zgłaszają zaostrzenie objawów szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Może ono wynikać z tego, że w tym czasie macica ulega szybkiemu powiększeniu, w wyniku czego zrosty wytworzone w przebiegu choroby pękają.

Ciężarne kobiety mogą również odczuwać nasilenie się symptomów przez wpływ estrogenów, których poziom podwyższa się w ciąży. Estrogeny stymulują ogniska chorobowe, co niekorzystnie wpływa na stan zdrowia chorych kobiet.

1 KOMENTARZ

  1. Endometrioza w ciąży jest niestety możliwa i mówię to z pierwszej ręki. Jak ktoś nie wierzy, to niech spyta lekarza, że wcale nie jest to takie rzadkie. Przecież ciąża nie jest lekarstwem, jak już ktoś zachorował na endometriozę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here