Przyczyny dny moczanowej

2
512
przyczyna dny moczanowej

Dna moczanowa (podagra, artretyzm) to przewlekłe schorzenie, związane ze stanem zapalnym w obrębie stawów, które dotyka niemal 2% populacji. Uczucie silnego bólu i pojawienie się obrzęku, zazwyczaj w dużym palcu stopy, to najczęstszy i najbardziej charakterystyczny objaw tej choroby. Jakie są przyczyny dny moczanowej?

Co to jest dna moczanowa

Na początku warto wyjaśnić, czym konkretnie jest dna moczanowa. Choroba ta pojawia się najczęściej w momencie, gdy we krwi pacjenta powstaje hiperurykemia, czyli zbyt duże stężenie kwasu moczowego (wynosi ono ponad 7 miligramów na decylitr krwi). Wskutek tego wydzielają się jego kryształki, które następnie znajdują sobie miejsce do rozwoju w stawach i tkankach, doprowadzając do powstania często bardzo ostrych stanów zapalnych, a w efekcie do ogromnego bólu, obrzęków, zaczerwienienia i zaognienia skóry, a następnie jej łuszczenia. W tym tkwi bezpośrednia przyczyna dny moczanowej. Jak dochodzi do tego stanu?

Bezpośrednie przyczyny dny moczanowej

Źródeł nieprawidłowości może być wiele. Specjaliści wyróżniają w tej kwestii dwa rodzaje tej choroby. Jej pierwotna wersja spowodowana jest z czynnikami genetycznymi, które doprowadzają do zaburzeń metabolicznych, produkowania zbyt dużych ilości kwasu moczowego i kłopotów organizmu z jego wydaleniem.

Z kolei wtórna, czyli nabyta już za życia odmiana podagry, ma miejsce u co dziesiątego chorego i często wiąże się występowania innego typu chorób i dolegliwości. Najczęściej jest to białaczka, czerwienica (nadkrwistość), nadwaga, otyłość, nadciśnienie, cukrzyca (typu II), niewydolność oddechowa, łuszczyca, choroba wieńcowa, choroby nerek, bezdech senny czy zatrucia ołowiem.

Hiperurykemia jest również często wynikiem nieprawidłowości związanych z kiepskim sposobem odżywiania. Przede wszystkim chodzi tu o przyjmowanie dużej ilości pokarmów zawierających purynę (a więc np. owoców morza, mięsa czy napojów z syropem glukozowo-fruktozowym), a także o złe nawyki żywieniowe, czyli przejadanie się lub głodzenie.

Przyczyny dny moczanowej mogą również tkwić w stylu życia, w którym dominuje stres, zmęczenie, nadużywaniu tytoniu i alkoholu (szczególnie niebezpieczne jest w tym przypadku piwo) i brak jakiegokolwiek ruchu. Nie bez znaczenia jest także zażywanie określonych środków farmakologicznych, m.in. aspiryny, diuretyków i leków stosowanych podczas chemioterapii.

Dna moczanowa głównie u dojrzałych mężczyzn

Jak wykazują statystyki, czynnikiem zdecydowanie sprzyjającym jest w przypadku tego schorzenia także wiek i płeć. Dna moczanowa nawet dziesięciokrotnie częściej atakuje mężczyzn, a jednocześnie bardzo rzadko pojawia się u osób młodych, które nie ukończyły jeszcze 25-30 lat. U dzieci natomiast właściwie w ogóle nie występuje. Zwykle chorują więc pacjenci płci męskiej w średnim i starszym wieku.

W przypadku kobiet, schorzenie to diagnozuje się zazwyczaj po okresie przekwitania. W momencie, gdy u pacjenta rozpoznana zostaje dna moczanowa przyczyny często wiążą się także z przebytym w ostatnim czasie urazem, operacją, przeszczepem narządu, napromieniowaniem, odwodnieniem organizmu czy zakażeniem.

Jak ochronić się przed dną moczanową

Jak widać, przyczyny dny moczanowej mogą mieć różny charakter. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach pojawienie się choroby wynika z czynników, na które wpływ ma sam pacjent. Dobrze więc wprowadzić zmiany do własnego trybu życia.

Aktywność fizyczna, prawidłowa dieta, brak używek, unikanie sytuacji stresowych to podstawa. Trzeba również pamiętać, że dna moczanowa może przez kilka lat rozwijać się bezobjawowo. Zaleca się więc regularne przeprowadzanie badań kontrolnych.

2 KOMENTARZE

  1. Przestrzegam przed lekami sterydowymi, zwłaszcza w przypadku małych dzieci! Sterydy działają szybko i dają dobre rezultaty, ale niestety na krótko, potem już jest tylko gorzej – skóra przyzwyczaja się do nich i potrzebuje coraz większych dawek. Jest bardzo duże ryzyko wystąpienia poważnych efektów ubocznych; zaniki skory w miejscach, gdzie łuszczyca występuje najczęściej, może wystąpić również depresja polekowa i naprawdę wiele innych. Po wielu latach stosowania sterydów zmiany są nieodwracalne, lekarze, którzy tak beztrosko przepisują te maści zachowują się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. U mnie nic tak dobrze nie działa jak delikatne preparaty, najlepiej 100% ziołowe. Trudno takie znaleźć nawet w aptece. Ja znalazłam sklep z produktami konopnymi i to był strzał w 10! Mam dużo mniej tych okropnych plam na skórze a to po 3 dniach od zastosowania

  2. Baju baju, możesz wciskać tą swoją maść na innych stronach. Przyczyny dny moczanowej wprost określają, że żadna maść nie podziała. Trzeba zmienić dietę, która dotyczy też napojów i czekać. Czas i dieta – to najlepsze co na dnę moczanową można zastosować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here