Objawy dny moczanowej

2
675
objawy dny moczanowej

Artretyzm, dna moczanowa i podagra – to nazwy, które bywają stosowane zamiennie w przypadku choroby, której podłoże nie jest do końca znane. Choroba rozwija się przez kilka lat, nie dając żadnych objawów bólowych, choć można ją zdiagnozować poprzez oznaczenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Najczęściej chorobę kojarzy się z wiekiem podeszłym, jednak może ona wystąpić także u osób młodszych, u których ma zazwyczaj ostry przebieg. Jakie objawy dny moczanowej powinny niepokoić i czy da się w jakiś sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby?

Objawy dny moczanowej

Dna moczanowa jest chorobą, na którą zapada około 2% pacjentów. Zwykle kojarzy się ją z wiekiem pacjentów – większość mężczyzn, którzy chorują na podagrę, zapada na nią pomiędzy 45. a 60. rokiem życia. Kobiety mogą zachorować na pełnoobjawową dnę moczanową około 65. roku życia. Nie oznacza to, że u młodszych wiekowo pacjentów choroba nie występuje. Można ją spotkać także wśród pacjentów poniżej 45. roku życia, przy czym w wielu przypadkach choroba przyjmuje bardzo gwałtowny przebieg.

Za chorobę odpowiada zbyt wysoki poziom kwasu moczowego, który nie jest wydalany z organizmu, ale odkłada się we krwi, w stawach, a nawet w tkankach miękkich. To skrystalizowany kwas moczowy, który odkłada się wokół stawów, doprowadzając do ich stanów zapalnych i bolesności. Chory na dnę moczanową staw może boleć, przy czym dolegliwości bólowe mogą się nasilać np. tylko w nocy. Miejsce jest wrażliwe na dotyk, skóra wokół takiego stawu jest zaczerwieniona, błyszcząca, a sam staw może być dodatkowo obrzęknięty.

Dna moczanowa – objawy i leczenie

Za rozwój choroby odpowiada nadmiar kwasu moczowego w organizmie, przy czym upośledzona możliwość jego wydalania może mieć różne podłoże. Zwykle lekarze dzielą dnę moczanową na dnę pierwotną i dnę wtórną.

Przy pierwotnej dnie moczanowej podkreśla się, że choroba ma charakter dziedziczny, jednak nie zostały rozpoznane mechanizmy i czynniki prowadzące do rozwoju choroby.

10% pacjentów choruje na dnę moczanową wtórną, która może się rozwinąć jako choroba towarzysząca niektórym nowotworom, w tym białaczce, chorobom nerek, otyłości czy cukrzycy. Wtórna dna moczanowa może się rozwinąć u osób nadużywających alkoholu, stosujących leki odwadniające czy stosujące rygorystyczne diety odchudzające o niskiej kaloryczności.

Opóźniona diagnoza dny moczanowej

Należy jednak pamiętać, że leczenie dny można podjąć dopiero wtedy, gdy chorobę się zdiagnozuje, a jest to trudne. Dna moczanowa rozwija się przez lata, przy czym pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości chorobowych.

Oczywiście można chorobę zdiagnozować wcześniej. W tym celu wystarczy oznaczenie poziomu kwasu moczowego w organizmie, czego większość pacjentów nie robi ze względu na brak dolegliwości chorobowych. Dopiero dolegliwości bólowe stawów zmuszają pacjentów do rozpoczęcia leczenia. Jednak brak podjęcia leczenia może doprowadzić do rozwoju choroby w mięśniach i torebkach maziowych wokół stawów.

Leczenie podagry

Dna moczanowa nie jest chorobą, którą można wyleczyć. Podawane leki, głównie przyspieszające wydawalnie kwasu moczowego oraz zapobiegające jego patologicznemu odkładaniu w surowicy i w tkankach, jedynie minimalizują dolegliwości.

Istotnym elementem jest odpowiednia dieta. Pacjenci z dną moczanową powinni unikać produktów z wieprzowiny, bogatej w puryny, w ich diecie muszą się znaleźć warzywa oraz co najmniej dwa litry wody. Woda przyspiesza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Istotnym czynnikiem w procesie leczenia jest również odpowiednia masa ciała pacjenta – dna moczanowa rozwija się głównie u osób otyłych.

2 KOMENTARZE

  1. Pamiętajcie, że objawy dny moczanowej mogą dokuczać tylko w nocy. Nie zawsze tak jest, ale miała tak moja żona i się okazało, że przez długie tygodnie to lekceważyła, aż ścięło ją z taką siłą, że ledwo żyła i miała kompletnie dość tej całej dny moczanowej.

  2. Nie tylko w nocy, może być też tak, że objawy dny moczanowej są praktycznie non stop przez całą dobę o wtedy dopiero jest przerąbane na maksa, bo nie ma się przynajmniej tego przeświadczenia, że będzie jakiś czas, że człowiek odpocznie i na spokojnie jakoś to przeczeka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here