Objawy dny moczanowej w stopie

2
1455
objawy dny moczanowej w stopie

Dna moczanowa, zwana również podagrą czy artretyzmem, jest chorobą, która występuje u 2% dorosłych pacjentów w krajach Zachodu. Choroba może być dziedziczna, jednak u wielu pacjentów występuje ona jako skutek zachorowania na inną chorobę lub efekt błędów w diecie i stylu życia. Dość powszechnie występuje dna moczanowa w stopie, bowiem choroba najczęściej atakuje staw u podstawy dużego palca u nogi. Jakie objawy daje dna moczanowa w nodze oraz jakie metody leczenia choroby stosowane są najczęściej?

Objawy dny moczanowej w stopie

Dna moczanowa może być jedynie odziedziczona. Tak się dzieje w przypadku dny moczanowej pierwotnej. Za jej powstanie odpowiada zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w organizmie, co może być wywołane przez różne schorzenia.

Dna moczanowa wtórna występuje u około 10% pacjentów z podwyższonym poziomem kwasu moczowego, który nie może być usunięty z organizmu z powodu diety, nadużywania alkoholu czy z powodu chorób nerek. Choroba częściej dotyka osób z nadwagą, chorych na cukrzycę typu 2 czy po białaczce. Mimo że choroby nie można całkowicie wyleczyć, to stosowanie leków farmaceutycznych i domowych metod leczenia, opartych na stosowaniu niektórych ziół, może znacząco zminimalizować dolegliwości chorobowe.

W obrębie stawów w stopie ból nasila się głównie w nocy i może trwać nawet do 4 godzin, towarzyszą mu zwykle dodatkowe objawy, jak gorączka czy zmęczenie. Staw jest tkliwy i bolesny, a skóra wokół niego – zaczerwieniona i błyszcząca.

Leczenie dny moczanowej

Stosowanie leków może jedynie zmniejszyć dolegliwości bólowe, wpływając również na minimalizowanie stanu zapalnego w stopie i umożliwiając w miarę normalne funkcjonowanie. W leczeniu stosuje się leki doustne, głównie przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, czasem także sterydy, natomiast niewskazane jest stosowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Zewnętrznie stosuje się maści przeciwzapalne z diklofenakiem.

W leczeniu dny moczanowej w stopie stosuje się kolchicynę – alkaloid o działaniu przeciwzapalnym, który występuje także w zimowicie jesiennym. Często kuracje farmakologiczne uzupełnia się o stosowanie niektórych ziół. Jednak ziołowe napary mogą jedynie uzupełniać kurację, nie mogą jej w pełni zastąpić. W dnie moczanowej wykorzystuje się czasem napar z liści brzozy, pokrzywy, skrzypu czy arniki.

Dieta w dnie moczanowej

Ważnym elementem leczenia dny moczanowej jest również dieta oraz zmiana trybu życia. Pacjent ze zdiagnozowaną dną moczanową powinien się ruszać, a aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem w procesie leczenia. Przy dnie moczanowej należy zrezygnować z alkoholu, słodyczy i żywności wysoko przetworzonej, w niektórych zaleceniach lekarskich pojawia się także wskazanie, aby unikać lub znacząco ograniczyć spożycie herbaty i kawy.

Dziennie pacjent powinien wypijać co najmniej 2 litry wody, choć według niektórych dietetyków i lekarzy dopiero dawka rzędu 3-4 litrów pozwala na wypłukanie nadmiaru kwasu moczowego z organizmu. W diecie pacjenta powinien się znaleźć błonnik oraz witamina C.

Z niektórych produktów należy zrezygnować całkowicie. Do takich produktów zalicza się produkty zawierające duże ilości puryn, a więc mięso wieprzowe i jego przetwory, tłuste ryby czy owoce morza, ale również baranina, fasola czy grzyby. Niewskazane są przyprawy ostre. Przy przygotowywaniu potraw należy zrezygnować ze smażenia, pieczenia czy duszenia potraw, stawiając na gotowanie.

Chory z dną moczanową powinien także zadbać o prawidłową masę ciała – pacjenci otyli lub z nadwagą dużo częściej chorują na wszelkie choroby, związane z odkładaniem kwasu moczowego w organizmie.

2 KOMENTARZE

  1. Objawy dny moczanowej w stopie to przede wszystkim jest gigantyczny, piorunujący ból. Bo właśnie o to przede wszystkim w tym chodzi – ból jest nie do wytrzymania, można wziąć dowolne tabletki a i tak nic się nie zmieni, bo dna moczanowa w stopie to jest kompletna masakra.

  2. Oj tak, to każdy wie, kto to miał. Objawy dny moczanowej w stopie są makabryczne. Ale też przesadzasz, że bólu nie da się wytrzymać, bo jakoś żyjesz… To tak nie działa, że mdlejesz z bólu, nie ma co przesadzać i ludzi straszyć, bo każdy ma inną tolerancję na ból.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here