Leczenie podagry

2
109
pacjent podagry

Podagra to przewlekła choroba związana z problemami metabolicznymi. Objawia się silnym obrzękiem i intensywnym bólem stawu w największym palcu stopy. Skóra palucha zmienia wówczas kolor na ciemnoczerwony i staje się naprężona. Ataki podagry bywają tak uciążliwe, że wpływają na ogólne samopoczucie i codzienne życie chorego. Na czym polega leczenie podagry?

Jak leczyć podagrę

Na początku warto zaznaczyć najważniejszą kwestię. Jeśli u pacjenta zostanie wykryta podagra leczenie może opierać się jedynie na łagodzeniu objawów. Nie istnieją bowiem żadne środki ani metody, które pozwoliłyby skutecznie, raz na zawsze pozbyć się schorzenia.

Leczenie podagry ma więc na celu zmniejszenie dolegliwości, częstotliwości ataków i obniżenie ryzyka pogorszenia stanu chorego lub pojawienia się nieprzyjemnych powikłań. Specjaliści zalecają wówczas z reguły kolchicynę. Środek ten najlepiej zastosować już w pierwszej dobie od momentu zauważenia pierwszych objawów. O prawidłowym dawkowaniu zadecydować powinien oczywiście specjalista, biorąc pod uwagę etap choroby i ogólny stan zdrowia pacjenta. Zwiększanie lub zmniejszanie dawek bez konsultacji z lekarzem może wywołać skutki uboczne. Leczenie podagry polega także na zażywaniu środków obniżających stężenie kwasu moczowego we krwi oraz leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych.

Domowe sposoby na leczenie podagry

Pacjenci często zastanawiają się też, gdy dokucza im podagra jak leczyć się dodatkowo domowymi sposobami, by możliwie najłagodniej odczuwać wyjątkowo nieprzyjemne symptomy tej choroby. Warto zaznaczyć bowiem, że jej ataki – z reguły nocne – mogą trwać nawet kilka dni, a towarzyszący im ból uznawany jest za jeden z najsilniejszych. A zatem, poza środkami farmakologicznymi, które można zażywać po konsultacji z lekarzem, warto wspomóc się również metodami naturalnymi.

Przede wszystkim ważna jest tu zmiana diety. Eliminacja tłuszczów, produktów przetworzonych i wysokokalorycznych, napojów na bazie syropu glukozowo-fruktozowego, mocnej herbaty, alkoholu (zwłaszcza piwa), owoców morza, mięsa i podrobów – to podstawa. Wskazane są natomiast warzywa i owoce (szczególnie pomidory, ziemniaki, marchewka oraz wiśnie i cytrusy, pozwalające oczyszczać organizm), nabiał, napary ziół (brzozy, pokrzywy, skrzypu polnego) i duże ilości wody (nawet do 4 litrów na dobę, co pozwala zwiększyć wydalanie nadmiaru kwasu moczowego, czyli głównego sprawcy podagry). Chory powinien wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe, czyli jedzenie 5 posiłków dziennie przy zastosowaniu racjonalnych porcji. Głodówka ani przejadanie się nie są tu mile widziane.

Ruch przy leczeniu podagry

Warto wziąć pod uwagę, że leczenie podagry to jednocześnie konieczność zmiany stylu życia. Odpowiednia dawka ruchu, unikanie papierosów, relaks i odpoczynek korzystnie wpłyną na samopoczucie pacjenta. O ile pozbycie się nadmiaru masy ciała jest jak najbardziej wskazane, to wszelka aktywność musi być wykonywana rozsądnie, by chore stawy nie uległy dodatkowemu obciążeniu i zniekształceniu. Zadbać trzeba także o odpowiednie, wygodne buty i dostosowaną do temperatury powietrza odzież, by nie dopuścić do wychładzania ciała.

Leczenie podagry powinno rozpocząć się najszybciej, jak to możliwe. Odwlekanie i brak przeciwdziałania objawom choroby spowoduje jedynie ich nasilenie. W efekcie tego pacjent będzie cierpiał znacznie bardziej, a przy okazji schorzenie wywoła tzw. guzki dnawe (m.in. na piętach, uszach, łokciach czy nadgarstkach), kamienie nerkowe oraz doprowadzi do zniekształcań okolic stawów, utrudniając jeszcze bardziej poruszanie się.

2 KOMENTARZE

  1. Przykro to mówić i rozwiewać czyjeś nadzieje, ale chyba warto sobie to uświadomić jak najszybciej, niż za późno: leczenie podagry to tak naprawdę jedynie zapobieganie temu, żeby nie było gorzej. Bo jak zaczyna się podagra leczenie ma na celu jej zatrzymanie, a nie cofnięcie do zera.

  2. Nie do końca, bo leczenie podagry może być skuteczne jak się je szybko zacznie. Większość osób leczy podagrę jak już jest naprawdę zaawansowana i stąd to przekonanie, że niewiele się da zrobić. A tak naprawdę da się wyleczyć podagrę, ale podstawą jest szybka diagnoza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here