Leczenie dny moczanowej

1
665
leczenie dny moczanowej

Dna moczanowa to jedna z chorób cywilizacyjnych, których pochodzenie do końca nie jest jasne i znane. Choroba towarzyszy ludzkości od stuleci, choć początkowo była wiązana głównie z bogatszą częścią społeczeństwa. Dzisiaj wiadomo jedynie, że chorobę się dziedziczy, choć u części pacjentów występuje ona jako powikłanie towarzyszące niektórym chorobom. Taka właśnie jest dna moczanowa Leczenie w przypadku relatywnie wczesnego zdiagnozowania może ustrzec pacjenta przed rozwojem choroby w tkankach miękkich.

Czym jest dna moczanowa?

Najczęściej na dnę moczanową chorują pacjenci starsi, przy czym średnio na dnę zapada około 2% społeczeństwa. Statystycznie na dnę częściej chorują mężczyźni, u których choroba jest diagnozowana pomiędzy 45. a 60. rokiem życia. Naturalna osłona kobiecego organizmu w postaci estrogenu sprawia, że u kobiet dnę moczanową diagnozuje się dopiero w okolicy 65. urodzin.

Do rozwoju choroby przyczynia się kwas moczowy, który normalnie jest wydalany z organizmu. Jednak jeśli z jakiegoś powodu kwas moczowy nie jest wydalany, zaczyna się proces jego odkładania w organizmie. Początkowy stan choroby obejmuje jedynie odkładanie kwasu moczowego we krwi, w następnych etapach choroby dochodzi do krystalizacji kwasu moczowego, który w takiej postaci atakuje najpierw stawy, a potem także tkanki miękkie w organizmie.

Jedna choroba – różne rodzaje

Dna moczanowa, mimo że ma podobne objawy, to w rzeczywistości może mieć jedną z dwóch postaci. Pierwotna dna moczanowa jest faktycznie chorobą dziedziczną, która występuje najczęściej. Jednak co dziesiąty pacjent zachorował na dnę moczanową z powodu błędów w diecie (zbyt niskokaloryczna dieta, nadużywanie alkoholu, stosowanie leków na odwodnienie organizmu) lub z powodu zdiagnozowania i leczenia niektórych chorób, głównie nowotworów czy chorób nerek.

Dna moczanowa – leki bez recepty

Warto pamiętać, że choroba rozwija się przez lata i dość trudno się ją diagnozuje. O jej istnieniu pacjenci najczęściej dowiadują się dopiero wtedy, gdy dochodzi do stanów zapalnych w okolicy stawów. Wówczas same stawy mogą przechodzić przez ostre stany zapalne, które mogą nawet obudzić chorego w nocy. Chory staw boli przy najmniejszym dotyku, jest zaczerwieniony i powiększony, a skóra wokół chorobowo zmienionego stawu jest zaczerwieniona i błyszcząca.

Przy leczeniu artretyzmu należy jednak pamiętać, że podawane leki nie wyleczą choroby, natomiast mogą zapobiegać jej bolesnym nawrotom. Leki na dnę moczanową to najczęściej leki zapobiegające odkładaniu kwasu organizmie oraz przyspieszające jego wydalanie. Takie preparaty są jednak lekami na receptę. W leczeniu stosuje się także leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, przy czym unika się podawania kwasu acetylosalicylowego. Zewnętrznie często stosuje się maści z diklofenakiem, który w przypadku ostrych stanów zapalnych może być również stosowany w postaci iniekcji. U niektórych pacjentów nie można stosować NLPZ, dlatego stosuje się u nich leki zawierające sterydy.

Leczenie podagry przez dietę

Przy leczeniu dny moczanowej ważnym elementem jest odpowiednia dieta. Pacjenci z dną powinni wypijać co najmniej dwa litry wody, a ich dieta powinna być uboga w produkty wieprzowe oraz tłuste ryby i owoce, bogate w puryny. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa oraz węglowodany, które przyspieszają wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Zachorowaniu na dnę moczanową sprzyja także nadużywanie alkoholu, dlatego należy go wyeliminować z diety chorych na dnę moczanową.

1 KOMENTARZ

  1. Leki bez recepty na dnę moczanową to przede wszystkim leki przeciwbólowe. Teraz na wszystko inne trzeba mieć receptę. A przeciwbólowych nie ma co kupować, bo to wyrzucanie kasy w błoto, człowiek się przyzwyczaja i tylko musi brać coraz więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here