Dna moczanowa – badania

2
600
dna moczanowa badania

Dna moczanowa, zwana inaczej podagrą lub artretyzmem, to jedna z najczęstszych chorób zapalnych stawów. W większości przypadków atakuje duże palce stóp, dając przy tym różnego typu bardzo bolesne i uciążliwe objawy. Nie ma wątpliwości, że gdy u pacjenta podejrzewana jest dna moczanowa badania i leczenie są kwestią absolutnie konieczną.

Przyczyny dny moczanowej

Przyczyną dny moczanowej zazwyczaj jest zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, czyli tzw. hiperurykemia na skutek np. nieodpowiedniego sposobu odżywiania, alkoholizmu, zażywania niektórych leków. Schorzenie to wynika czasem również z czynników genetycznych lub otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, białaczki czy problemów z metabolizmem.

Diagnozowanie dny moczanowej

Choroba przez nawet kilkanaście lat może nie dawać zupełnie żadnych objawów. Aby na tym etapie została rozpoznana dna moczanowa badanie krwi to podstawa. W dalszych etapach schorzenie daje już wyraźne sygnały i chory ma możliwość zaobserwowania u siebie charakterystycznych symptomów. Należą do nich ataki ostrego bólu, pojawiające się najczęściej w porach nocnych. Dolegliwość z każdym dniem staje się coraz bardziej uciążliwa i powodująca większe cierpienie.

Zaatakowane chorobą miejsce jest wyraźnie zaczerwienione, o napiętej skórze, a do tego pojawia się na nim obrzęk. Brak reakcji w postaci wizyty u lekarza w celu przeprowadzenia badań i podjęcia leczenia spowoduje jedynie szybki rozwój choroby nie tylko w obrębie stawów, ale także tkanek miękkich czy kaletek stawowych. Poza stawem śródstopno-paliczkowym bóle mogą pojawić się w stawie kolanowym, skokowym, barkowym, nadgarstku, kręgosłupie czy palcach dłoni. U niektórych osób dochodzi także do wytworzenia się zniekształceń, guzków dnawych i kamieni w układzie moczowym.

Badania przy dnie moczanowej

Gdy istnienie duże prawdopodobieństwo, że występuje dna moczanowa jakie badania musi wykonać pacjent to kwestia indywidualna, o której zdecydować może jedynie lekarz. Wspomniana wcześniej analiza krwi pod kątem stężenia kwasu moczowego nie zawsze daje stuprocentową odpowiedź, ponieważ u niektórych hiperurykemia nie pojawia się wcale, natomiast u innych bywa objawem niekoniecznie podagry.

Jeśli lekarz na podstawie wywiadu, oceny objawów klinicznych i wyników testu krwi wciąż ma wątpliwości, zleca dalszą diagnostykę – w rozpoznaniu choroby takiej jak dna moczanowa badanie mazi stawowej może okazać się kluczowe. Po przekłuciu stawu i pobraniu próbek płynu specjalista przeprowadza – oczywiście przy użyciu mikroskopu – ich analizę na obecność kryształków moczanu lub guzków. Badanie pełni ważną rolę w rozpoznawaniu tej choroby, choć bywa dość skomplikowane i często trudne do wykonania. Punkcja nie jest bowiem wskazana, jeśli doszło do zakażeń, zmian ropnych czy problemów z krzepnięciem krwi. Badanie w niektórych przypadkach doprowadza do powikłań (np. w postaci obrzęków, krwawień, podwyższonej temperatury ciała – wówczas należy niezwłocznie skonsultować tę kwestię z specjalistą).

Diagnoza dny moczanowej u niektórych pacjentów następuje także po podaniu specjalnego leku, zwanego kolchicyną, w momencie silnego napadu choroby. Jeżeli odczuwany w takiej sytuacji ogromny ból zaczyna pod wpływem podanego środka ustępować, można mieć pewność, że mamy do czynienia z tym konkretnym schorzeniem. Ponadto w rozpoznaniu choroby, takiej jak dna moczanowa badania ultrasonograficzne stawu, rezonans magnetyczny lub wykonanie zdjęcia rentgenowskiego często okazują się bardzo pomocne.

Ważne, by jak najwcześniej zgłosić się do lekarza, celem wykrycia schorzenia. Dna moczanowa to choroba, z której leczeniem absolutnie nie należy zwlekać. Po wykonaniu badań i ostatecznej diagnozie lekarz dobierze odpowiednią formę terapii.

2 KOMENTARZE

  1. Na pewno badanie jakie trzeba przeprowadzić, gdy podejrzewa się, że to może być dna moczanowa, to USG. Ale najpierw i tak większość lekarzy zleci badanie krwi. W sumie nie wiem po co oni to robią, chyba z przyzwyczajenia, bo przecież USG bez problemu wykryje czy to dna moczanowa czy cokolwiek innego.

  2. Najlepsi są ludzie, którzy lepiej wiedzą jakie badania wykonać by zdiagnozować dnę moczanową. Przychodzą z konkretnym zleceniem od lekarza, ale pajacują, że jeszcze chcą OB, albo jakikolwiek inny parametr, który gdzieś w maglu usłyszeli. I myślą, że przez takie gadanie ktoś ich weźmie za eksperta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here