Co to jest podagra

2
643
podagra

Podagra, dna moczanowa oraz artretyzm są określeniami jednej i tej samej choroby o nie do końca znanym podłożu. Chorobę przez lata nazywano chorobą bogaczy, bo to ludzie bogaci mieli cierpieć z powodu odkładania się kwasu moczowego w tkankach organizmu. Jednak choroba atakuje każdego, bez względu na status majątkowy, płeć czy wiek, choć kojarzona jest jako choroba seniorów. Co to jest podagra i jak się ją leczy?

Podagra, dna moczanowa, a może artretyzm?

Podagra jest chorobą przewlekłą, którą powodują problemy związane z przemianą materii, prowadzące do zniekształceń chorobowych stawów. Choroba jest przypisywana ludziom starszym, bowiem najczęściej diagnozuje się ją u mężczyzn pomiędzy 45. a 60. rokiem życia i u kobiet po menopauzie, jednak u pań zazwyczaj choroba jest diagnozowana dopiero w okolicy 65. urodzin.

Nie jest to choroba zbyt popularna – choruje na nią 1-2% populacji, przy czym groźne dla zdrowia są głównie powikłania, jakie podagra wywołuje. Chorobę wywołuje zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, który nie jest wydalany z organizmu. Kwas moczowy krystalizuje się, a jego kryształki można znaleźć wokół stawów i w tkankach okołostawowych. Właśnie ze stawami i z ich bolesnymi stanami zapalnymi chorobę najczęściej się kojarzy, choć może ona się objawiać także powstawaniem guzków w mięśniach. Na podagrę nie ma żadnego skutecznego leku, o czym należy pamiętać.

Jedna choroba – różne rodzaje

Mimo że jako dnę moczanową określa się zespół różnych czynników chorobowych, które prowadzą do dość zbliżonych problemów zdrowotnych, to w rzeczywistości choroba może mieć różny przebieg.

Lekarze podkreślają, że w przypadku pierwotnej dny moczanowej chorobę się dziedziczy, jednak także i tu nie do końca są jasne mechanizmy, które prowadzą do nadmiernego odkładania się kwasu moczowego i do problemów z jego usuwaniem. U większości pacjentów występuje podagra pierwotna. Natomiast u co dziesiątego pacjenta dna moczanowa, którą może wywołać także bezmyślne odchudzanie i stosowanie niskokalorycznych diet odchudzających, nadużywanie alkoholu czy stosowanie leków odwadniających. W tym przypadku choroba jest często efektem zachorowania na białaczkę, może być wywołana przez radioterapię. Często się mówi także o podagrze, jako chorobie towarzyszącej chorobom nerek.

Podagra – objawy choroby

Choroba nie daje żadnych objawów przez lata, mimo że rozwija się w organizmie. Pacjent nie cierpi na żadne dolegliwości bólowe, a jedynym sposobem na zdiagnozowanie podagry jest oznaczenie stężenia kwasu moczowego we krwi, czego większość pacjentów nie robi, bo czuje się dobrze. Gdy choroba już się rozwinie, w pierwszym stadium wiąże się z atakami bólowymi w stawach, przy czym ból może być tak silny, że potrafi obudzić pacjenta.

Staw z podagrą jest obrzęknięty i boli przy nawet najmniejszym dotyku, a skóra wokół stawu jest zaczerwieniona i błyszcząca. Jeśli pacjent nie rozpocznie leczenia i nie zmieni diety, bo to często ona odpowiada za rozwój podagry, wówczas choroba zacznie się rozwijać w mięśniach. Może również sprawiać problemy z poruszaniem się poprzez odkładanie kwasu moczowego w kaletkach maziowych wokół stawów.

Leczenie podagry

Na podagrę nie ma skutecznego lekarstwa, które pozwalałoby wyeliminować chorobę. Przyjmowane preparaty, głównie przyspieszające wydalanie kwasu moczowego z organizmu oraz minimalizujące jego odkładanie w surowicy, ograniczają dalszy patogenny rozwój choroby. W leczeniu ważna jest dieta, która powinna być uboga w mięso wieprzowe i jego przetwory, natomiast powinna obfitować w warzywa. Ważne, aby pacjent wypijał co najmniej dwa litry wody dziennie, co przyspieszy wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Przed nawrotami choroby chroni także prawidłowa masa ciała.

2 KOMENTARZE

  1. Jak ktoś nie wie co to jest podagra, to się szybciutko dowie, jak dostanie. Atak bólu jest taki, że jak lekarze się pytają o skalę to od razu wiadomo, że to podagra. Inna sprawa, że wiele ludzi nie zna znaczenia tego słowa i mylą ją ze zgagą! Nie wiem skąd się to wzięło, może im podobnie brzmi jak jakieś kłopoty gardła.

  2. Nie ma się co dziwić, że większość ludzi nie wie co to jest podagra. To nie jest codzienna choroba i nic dziwnego nie ma w tym, że nie są znane szczegóły na jej temat, bo po prostu nie jest powszechna. To nie angina czy grypa żeby każdy wiedział o co chodzi i miał objawy w małym palcu 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here