Półpasiec w ciąży

2
2268
półpasiec w ciąży

Półpasiec to bardzo bolesna i groźna choroba, która jest wywoływana przez wirusa, odpowiadającego także za ospę wietrzną. Myli się jednak ten, kto sądzi, że przebycie ospy w młodości, chroni nas na dalszym etapie życia przed półpaścem. Niestety, dzieje się inaczej. Półpaścem szczególnie zagrożone są osoby w momencie osłabionej odporności. Niemniej, problem może pojawić się u każdego i w każdym wieku. Zachorować mogą zatem także kobiety w ciąży – i jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, przede wszystkim dla dziecka.

Dobra wiadomość jest taka, że półpasiec w ciąży zdarza się rzadko. Zła natomiast, że jeśli już wystąpi, nieść może poważne reperkusje. Na szczęście, jeśli choroba jest wcześnie wykryta i prawidłowo leczona, nie spowoduje szkód.

Objawy półpaśca w ciąży

Półpasiec często wygląda niepozornie. Pojawia się w formie czerwonawej wysypki – zazwyczaj na brzuchu, bądź w okolicach twarzy. Jednocześnie, wysypce tej towarzyszy ból, początkowo jeszcze niezbyt mocny, szybko jednak staje się on bardzo dotkliwy. Zmienione chorobowo miejsca mogą zarazem swędzieć. Pozostałe objawy są bardzo podobne do bardziej powszechnych schorzeń, takich jak grypa. Jest to m. in. podwyższona temperatura, biegunka czy wymioty.

Wirus powodujący półpaśca jest w stanie przeniknąć przez łożysko. Z tego powodu jest niebezpieczny nie tylko dla kobiet w ciąży, ale też dla dziecka. Istnieją dwa szczególne okresy, w których pojawienie się choroby może nieść złe konsekwencje. Jest to z jednej strony pierwszy trymestr ciąży, z drugiej zaś czas bezpośrednio przed rozwiązaniem.

Powikłania półpaśca w ciąży

Zagadnienie półpasiec a ciąża jest dość szczegółowe zbadane. Naukowcy dowiedli, że choroba może spowodować wady rozwojowe u dziecka. W czasie, gdy nowy organizm zaczyna intensywnie rosnąć i zmieniać się, półpasiec jest bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem. Dowiedziono, że może on odpowiadać za wrodzone wady wzroku czy układu moczowego. Może także powodować poważne uszkodzenia i niedorozwoje kończyn. Jeśli choroba pojawi się u kobiet w ciąży, nie należy jednak także panikować. Wdrożenie właściwej terapii, pod ścisłą kontrolą lekarza, z reguły uniemożliwi wystąpienie negatywnych skutków półpaśca.

Półpasiec podczas ciąży w końcowym jej stadium jest równie niebezpieczny. Tu występuje już bezpośrednie ryzyko dla urodzonego dziecka – może on zarazić się albo samą chorobą, albo wręcz paść ofiarą wstrząsu septycznego. Są to sytuacje krytyczne, na które lekarz powinien błyskawicznie zareagować. Niestety, część przypadków kończy się śmiertelnie.

Jak nie zachorować na półpasiec w ciąży

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i zapobieganie. Kobieta w ciąży oczywiście powinna szczególnie na siebie uważać – należy unikać większych skupisk ludzi i bezwzględnie nie kontaktować się bezpośrednio z osobami chorymi. Jest to zalecenie generalne, uwzględniające także ryzyko zarażenia półpaścem.

Leczenie półpaśca w ciąży

Samo leczenie, gdy jednak nie uda się uniknąć choroby, nie jest szczególnie skomplikowane. Opiera się przede wszystkim na podaniu leku przeciwwirusowego, mające zneutralizować działanie przyczyny problemu. Jako, że dolegliwość jest także problematyczna pod kątem występującego bólu, w porozumieniu z lekarzem można także stosować leki uśmierzające. Pamiętać przy tym należy, że ciąża to stan szczególny – zatem każde działanie medyczne musi być skonfrontowane także z ginekologiem.

Półpaśca trzeba się obawiać, ale nie oznacza to, iż jego pojawienie się przyniesie dramatyczne skutki. Trzeba sobie zdawać sprawę z odpowiedzialności, jaką ma na sobie ciężarna kobieta. Dlatego kluczowe znaczenie będzie mieć zawsze szybka i prawidłowa reakcja.

2 KOMENTARZE

  1. Jak ktoś pisze, że półpasiec w ciąży może mieć powikłania, to dla mnie to jest już totalna patologia. Bo sam półpasiec to już jest powikłanie, więc co jeszcze gorszego może się stać? Sam półpasiec jest bardzo groźny, a już w ciąźy to kompletna masakra.

  2. Chyba nie umiesz używać słowa patologia w odpowiednim kontekście, więc nie kompromituj się człowieku. Zwłaszcza, że półpasiec to po prostu choroba zakaźna, którą można mieć zarówno w ciąży, jak i nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here