Objawy półpaśca

2
1374
objawy półpaśca

Objawy półpaśca (inaczej ospy wietrznej reaktywnej) nie są jednoznaczne i szczególnie w pierwszej fazie choroby mogą być mylone z przeziębieniem. Zdarza się nawet, że chory podejrzewa u siebie zawał serca. Pojawia się wtedy mrowienie i nadmierna potliwość, połączone z bardzo złym samopoczuciem. Niewielu lekarzy jest w stanie postawić poprawną diagnozę, ponadto jeśli chodzi o półpasiec objawy mogą nawet zaniknąć całkowicie i powrócić po jakimś czasie. Tym bardziej, że większość chorych ignoruje pierwsze objawy i pojawia się u lekarza dopiero wtedy, gdy pojawia się ten najbardziej rozpoznawalny, czyli ból.

Najgorszy z objawów półpaśca

Niezależnie od tego, jakie są objawy półpaśca, ból jest najbardziej przykrym i dokuczliwym spośród wszystkich występujących w trakcie choroby. Początkowo zaczyna się od uczucia palenia, pieczenia lub swędzenia w tej części ciała, która objęta zostanie wypryskami skórnymi. Zdarzają się jednak przypadki, w których wysypka nie pojawia się wcale, ale chorobie towarzyszy tylko dokuczliwy ból. Utrzymuje się on niestety przez cały okres trwania choroby, czyli około dwóch lub trzech tygodni. Czasami jest tak silny, że wymaga zastosowania środków przeciwbólowych. Ból zmniejsza się po zagojeniu pęcherzy, jednak może być odczuwalny jeszcze przez wiele miesięcy po zakończeniu leczenia.

Kiedy ból nie ustaje

Niestety wiele osób cierpi z powodu przewlekłego bólu neuropatycznego, występującego jako następstwo przebytego półpaśca. Niebezpieczeństwo występowania neuralgii popółpaścowej rośnie wraz z wiekiem, a u chorych powyżej osiemdziesiątego roku życia wynosi niemalże 100%. Jest to zespół przewlekłego bólu neuropatycznego, mogący rozwinąć się po zakończeniu leczenia półpaśca. Powoduje go uszkodzenie nerwów obwodowych i ośrodkowego układu nerwowego w wyniku choroby. Skutkuje bardzo wyraźnymi objawami w postaci bólu o charakterze piekącym, kłującym lub przeszywającym. Neuralgia popółpaścowa często wywołuje allodynię, czyli ból powstający w odpowiedzi na działanie bodźców, które nie są zazwyczaj odczuwane jako bolesne oraz ekstremalnie silnego bólu w odpowiedzi na bodziec bólowy, który w sytuacji niechorobowej powoduje tylko lekki impuls bólowy. Podobnie jak w przypadku innych zespołów bólu neuropatycznego, neuralgia popółpaścowa jest trudna do leczenia. Potrafi trwać miesiącami, latami, a niekiedy towarzyszy choremu do końca życia. Leczenie jest tym trudniejsze, że agresywna terapia lekowa grozi poważnymi skutkami ubocznymi.

Inne odmiany półpaśca – objawy

Półpasiec może występować w różnych odmianach, z których najczęstsze to półpasiec oczny i uszny. Półpasiec oczny wynika z uszkodzenia nerwu ocznego i z czasem rozwija się oczna odmiana choroby. Obejmuje ona okolicę czołową, oczodołową, a także powiekę. Głównymi objawami półpaśca tego typu są owrzodzenia pojawiające się na rogówce. Stan zapalny rozwija się także w okolicach powiek, co powoduje silne przekrwienie, opuchliznę oraz groźne nadżerki rogówki. Niekiedy proces zapalny obejmuje także kolorową tęczówkę lub dochodzi do powikłań, których istotą jest porażenie nerwów odpowiadających za poruszanie okiem. Objawem choroby jest także bardzo silny ból głowy.

Półpasiec uszny jest równie groźny, a główną przyczyną jego wystąpienia jest zainfekowanie nerwów VII i VIII pary. Najbardziej znanym i dokuczliwym objawem jest silny ból ucha, mogą także powstawać subiektywne wrażenia słuchowe, np. szumy. Skrajne przypadki powodują trwałe upośledzenie, a nawet utratę słuchu. Przy półpaścu usznym wysypka obejmuje okolice małżowiny, błonę bębenkową i przewód słuchowy.

2 KOMENTARZE

  1. Objawy półpaśca bardzo łatwo rozpoznać. Właściwie nie trzeba być lekarzem, żeby ich nie pomylić z czymkolwiek innym. Zwłaszcza jak człowiek wie, że wcześniej osoba z tymi objawami miała ospę. Tylko, że po rozpoznaniu objawów niewiele da się zrobić, bo półpaśca już się nie zatrzyma i trzeba wyleczyć.

  2. Może i objawy półpaśca łatwo rozpoznać, ale to tylko połowa prawdy. Bo przecież potem one mogą zniknąć. Raz są, potem ich nie ma i w sumie nie wiesz czy w ogóle przeszło czy jeszcze ten półpasiec jest i co robić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here