Leczenie domowe półpaśca

2
6707
leczenie domowe półpaśca

Wiele osób przy pierwszych objawach jakiejkolwiek choroby stara się wyszukać domowe, skuteczne sposoby na jej wyleczenie. Jest to w niektórych przypadkach bardzo słuszne, ponieważ czasem leczenie farmakologiczne może nieść za sobą wiele skutków ubocznych. Niestety, jest wiele chorób, których nie pokonamy zdrową dietą czy stosowaniem przygotowanych w domu mikstur. Możemy jednak w ten sposób złagodzić ich objawy lub przyspieszyć proces zdrowienia. Zatem warto poznać domowe sposoby na leczenie półpaśca, a w każdym razie – łagodzenie objawów skórnych tej choroby.

Półpasiec – leczenie domowe

Półpasiec objawia się przede wszystkim charakterystyczną wysypką na skórze, która przemienia się w pękające bąble, krwawi i powoduje owrzodzenia. Są to tylko powierzchowne uszkodzenia skóry, które nie wyglądają bardzo dramatycznie. W miejscach zajętych przez uaktywniony wirus VZV pojawia się delikatna różowa wysypka, która z czasem przekształca się w bąble. Gdy pęcherze pękają – tworzą się owrzodzenia, czasami krwawe. W miejscach tych może dochodzić do nadkażeń, szczególnie gdy dotykamy zmienionych miejsc brudnymi palcami lub drapiemy je.

Oprócz zmian skórnych półpasiec charakteryzuje się silnym bólem skóry – połączonym ze swędzeniem, pieczeniem, paleniem. Są to objawy bardzo przykre, powodujące ogromny dyskomfort i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Dostępne w aptece bez recepty środki przeciwbólowe niestety nie pomagają, ponieważ nie działają na bóle skórne. Warto więc stosować leczenie przeciwbólowe zalecone przez lekarza, a do tego – domowe sposoby radzenia sobie z bólem skóry.

Leczenie domowe półpaśca

Domowe leczenie półpaśca opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów bólu, świądu i palenia skóry. W tym celu przykłada się do zmienionej chorobowo skóry różne okłady. Jeden z nich to na przykład mieszanka żelu z aloesu z miodem i sokiem z pora. To substancje łatwo dostępne, przynoszące niemal natychmiastową ulgę w bólu. Aloes znany jest ze swoich właściwości łagodzących, nawilżających i kojących dla skóry. W połączeniu z pozostałymi składnikami działa bardzo skutecznie i w krótkim czasie pozwala uśmierzyć ból przynajmniej na jakiś czas.

Można też stosować rozcieńczony z wodą ocet jabłkowy, który ma również właściwości kojące, łagodzące na skórę. Najlepiej stosować schłodzone kompresy z rozcieńczonego nieznacznie octu jabłkowego – chłód pozwala koić ból. Takie kompresy dają przynajmniej czasową ulgę w bólu. Ich ogromną zaletą jest niska cena, dostępność i łatwość przygotowania w domu. Chory, który i tak z racji infekowania musi pozostawać na czas choroby w domu, powinien łagodzić swój stan chorobowy właśnie poprzez takie chłodne kompresy. Dzięki temu nie doprowadzi do nadkażeń skóry i będzie miał szansę na szybkie, ładne wygojenie się ran.

Czy leczenie farmakologiczne jest konieczne?

Półpasiec jest chorobą skóry, która na swój początek w nerwach czuciowych. W związku z powyższym wykwalifikowany dermatolog powinien obejrzeć skórę i zaordynować leczenie przeciwbólowe i przeciwwirusowe. Ma ono na celu uśmierzenie silnego bólu, który jest podstawowym objawem półpaśca. Do tego ma wyeliminować wirusa VZV, obecnego w organizmie i wywołującego objawy bólowe i skórne.

Leczenie farmakologiczne jest konieczne, by wyeliminować wirusa i szybko powrócić do zdrowia. Domowe leczenie półpaśca może jedynie złagodzić objawy świądu czy pieczenia i tym samym przyspieszyć gojenie się skóry oraz powrót do normalnego funkcjonowania. Nie może być jednak wyłącznym sposobem leczenia.

2 KOMENTARZE

  1. Wszystkie domowe sposoby na półpaśca to można sobie wsadzić w kieszeń. Musi być zlecone przez lekarza prawdziwe leczenie, a ewentualnie do tego można sobie wspomagać domowym leczeniem. Jedno i drugie musi działać jednocześnie.

  2. Nie zawsze. Osoby o dużej odporności mogą stosować domowy sposób na półpaśca i gwarantuję Ci, że szybciej się wyleczą niż Ty na antybiotykach. Nie na każdego działa to samo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here