Czy półpasiec jest zaraźliwy

2
7211
półpasiec u dziecka

Półpasiec to choroba, której wielu się obawia. Przede wszystkim ze względu na dużą bolesność, ale też na potencjalne zagrożenie i zaraźliwość. Sprawdzamy, czy półpasiec jest zaraźliwy rzeczywiście tak bardzo, jak zwykło się o nim myśleć?

Nie da się ukryć, że ryzyko zarażenia siebie lub kogoś półpaścem istnieje – jest to bowiem choroba wirusowa. Co ciekawe, za jej wystąpienie odpowiada dokładnie ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Istotna jest tu kolejność – nie można paść ofiarą półpaśca, jeśli wcześniej nie przebyło się właśnie ospy. Osoba, która do tej pory nie miała styczności z wirusem, przy pierwszym kontakcie z nim zachoruje właśnie na ospę. Nawet, jeśli zarażenie przyszło ze strony chorującego na półpaśca.

Jak rozprzestrzeniania się półpasiec

Półpasiec czy jest zaraźliwy i w jakim stopniu – to bardzo dobrze pytanie, które zadają sobie osoby chorujące, bądź pozostające w styczności z pacjentami. Ryzyko jest jednak stosunkowo nieduże. To dość zaskakujące, bowiem wspomniana już ospa charakteryzuje się bardzo wysoką zaraźliwością. Niepodważalnym ułatwieniem w przypadku półpaśca jest jednak fakt, że nie przenosi się on drogą kropelkową. Kichnięcie czy kaszel nie jest tu zatem źródłem zagrożenia. Na pytanie: półpasiec jak można się zarazić – odpowiedzieć trzeba zatem, na pewno nie w ten sposób.

Co zatem determinuje chorobę i jest źródłem zarażenia? Choroba może się przenosić poprzez wydzielinę, która gromadzi się w pęcherzykach, pokrywających ciało osoby chorej. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym symptomem półpaśca jest bowiem wysypka, która stopniowo przechodzi w bolesne i liczne pęcherzyki. Mogą one pojawiać się na tułowiu pacjenta, niemniej niekiedy pokrywają także jego twarz. Kontakt z nimi rzeczywiście jest niebezpieczny.

Jak zapobiegać półpaścowi

Pęcherzyki te są siedliskami wirusa. Najlepszym zatem wyjściem jest przykrywanie ich – czy to za pomocą części garderoby, czy to też poprzez bandaże. Gdy miejsca zmienione chorobowo są szczelnie zakryte, ryzyko zarażenia półpaścem maleje bardzo drastycznie. Oczywiście osoba pozostająca w kontakcie z chorym musi szczególnie uważać i zachować podstawowe zasady higieny. Dobrze jest używać jednorazowych rękawiczek. Nie ma jednak sensu panikować – noszenie maseczek antykropelkowych jest zdecydowaną przesadą.

W pewnych sytuacjach, warto jednak zadbać o całkowite odizolowanie od osób chorych. Półpasiec jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Stąd też panie spodziewające się dziecka powinny w miarę możliwości przez okres zaraźliwości choroby, unikać kontaktu z pacjentami. Niekiedy jest to niemożliwe – na przykład w sytuacji, gdy choruje starsze dziecko kobiety. Dobra informacja jest taka, że ryzyko zarażenia nie jest wysokie – stąd też choruje niewielki odsetek ciężarnych.

Zapobieganie półpaścowi

Oczywiście, jak w przypadku wielu innych chorób wirusowych, kluczem do zakażenia jest obniżona odporność. Dlatego na przykład osoby starsze są na nie bardziej podatne. Pamiętać też trzeba, że mimo, iż do zarażenia chorobą konieczne jest spełnienie pewnych wymagań, to jednak nawet wykonanie tego założenia w minimalnym stopniu może okazać się groźne. Dlatego, niezależnie od tego, czy dotkniemy zmienionego chorobowego miejsca przez sekundę, czy też będziemy mieć z nim kontakt permanentny, półpasiec może nam zagrozić.

W dużej mierze przenoszalność choroby zależy od samego chorego. Choć choroba jest bolesna i utrudnia funkcjonowanie, trzeba wykształcić w sobie odruchy samozachowawcze. Skuteczna taktyka i chorego, i osób z jego otoczenia, powinna jednak stanowić wystarczającą profilaktykę.

2 KOMENTARZE

  1. Jak ktoś się zastanawia czy półpasiec jest zaraźliwy to już jestem praktycznie pewna, że niedługo będzie na niego chorował. Nie ma opcji żeby się nie zarazić jak człowiek nie ma pojęcia w jaki sposób zaraźliwe są podstawowe choroby, które najczęściej występują w Polsce.

  2. Bez przesady! Półpasiec jest zaraźliwy, ale nie ma z niego żadnej epidemii. To nie tak jak choćby z grypą żołądkową, że praktycznie wszyscy domownicy podłapią. Przed półpaścem można się chronić i nie trzeba zakładać nogi na głowę żeby nie zachorować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here