W jakiej temperaturze ginie salmonella?

2
2296
salmonella

Bakterie salmonelli są odpowiedzialne za większość przypadków zatruć pokarmowych. Najwięcej baterii tego typu można znaleźć na jajach oraz surowym mięsie drobiowym. W jakiej temperaturze ginie salmonella?

Najlepszym sposobem na zapobieganie zatruciom salmonellą jest zatroszczenie się o prawidłową obróbkę termiczną żywności. Bakterie giną w temperaturze 60-65°C, dlatego wystarczy ugotować lub dokładnie podgrzać jedzenie, żeby uniknąć zakażenia salmonellą. Najwięcej salmonelli znajduje się na jajach, dlatego warto je pasteryzować przez kilka sekund we wrzącej wodzie. W ten sposób można pozbyć się wszystkich niebezpiecznych bakterii.

Jak uniknąć salmonelli

Warto pamiętać, że mrożenie żywności nie jest do końca skutecznym sposobem na zapobieganie infekcjom. Ujemne temperatury sprawiają, że bakterie nie mogą się rozmnażać, ale nie niszczą ich całkowicie. Oznacza to, że po rozmrożeniu produkty nadal są zakażone i mogą spowodować zatrucie. W dodatniej temperaturze salmonella znowu zaczyna się rozmnażać. Dlatego nie należy wielokrotnie rozmrażać i zamrażać tych samych produktów spożywczych. Jedzenie rozmrażamy wyłącznie bezpośrednio przed przygotowaniem.

Również przechowywanie produktów spożywczych w lodówce nie jest skutecznym sposobem na zapobieganie zatruciom. Wynika to z faktu, że salmonella dobrze znosi nawet stosunkowo niskie temperatury i może się w nich rozmnażać. Dodatkowo lodówka to miejsce, gdzie bakterie mogą się bez problemu przenosić z produktów zakażonych na czyste. Gdy pojawia się salmonella temperatura jest kluczowa – powinna być jak najwyższa, co daje gwarancję zniszczenia baterii.

Trzeba także pamiętać, że salmonella może przetrwać poza organizmem przez bardzo długi czas, nawet przez kilka miesięcy. Wystarczy, że ma odpowiednie warunki – właściwą wilgotność, temperaturę i obecność pożywienia. Bakterie mogą również powoli rozprzestrzeniać się i przenosić na powierzchnię czystych produktów.

Jak nie zarazić się salmonellą

Podstawą jest prawidłowa obróbka termiczna produktów spożywczych. Szczególną uwagę trzeba zwracać na jajka, przede wszystkim na dania, które zawierają surowe jaja. W domu należy wyznaczyć oddzielne miejsce do przechowywania jajek, które nie powinny stykać się z innymi produktami. Przed przełożeniem do lodówki, warto sparzyć je wrzątkiem. Z powodu zagrożenia salmonellą, potraw z jaj nie powinno serwować się w punktach zbiorowego żywienia, na przykład na stołówkach.

Istotne jest zachowanie właściwej higieny w kuchni. Opakowania po jajkach i skorupki należy jak najszybciej wyrzucać. Surowe mięso powinno być przechowywane w szczelnych pojemnikach. Lepiej zrezygnować z mycia jaj i mięsa w zlewie, ponieważ może to jedynie spowodować dalsze rozprzestrzenianie się bakterii po całej kuchni. Warto także zwrócić uwagę na deski do krojenia oraz noże. Po obróbce mięsa najlepiej wyparzyć je gorącą wodą. Pod względem higieny lepiej sprawdzają się deski plastikowe niż drewniane.

Zakażenie salmonellą to choroba, której objawów nie można lekceważyć, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym w najgorszych przypadkach do zgonu. Dlatego trzeba zwracać uwagę na właściwe przygotowywanie jedzenia i zachowanie higieny w kuchni. Symptomy wskazujące na zakażenie to wymioty, biegunka, ból brzucha, którym zazwyczaj towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Leczenie zatrucia powinno odbywać się pod okiem lekarza. Warto też wiedzieć, że osoby, które przeszły salmonellozę, stają się nosicielami i mogą zarażać innych nawet przez kilka miesięcy po wyleczeniu.

2 KOMENTARZE

  1. Zwykłe smażenie na wolnym ogniu, czyli na dzisiejsze na 5-6 wystarczy żeby pozbyć się salmonelli. Jak ktoś robi kogel-mogel to na własne ryzyko, niech pamięta. No i dzieciom nie ma co na siłę tych przysmaków wciskać, niech sobie żyją spokojnie.

  2. A jakie to ma znaczenie w jakiej temperaturze ginie salmonella? Szczegóły nie mają tu żadnego znaczenia, bo wystarczy trochę jakiejkolwiek obróbki termicznej i salmonella znika. Ludzie sobie nawet nie zdają sprawy jak powszechna jest salmonella. Tylko, że szybko znika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here