Salmonella w jajku

2
2033
salmonella w jajku

Salmonellą można się zatruć głównie poprzez zjedzenie produktu spożywczego, w którym są obecne pałeczki salmonelli. Jednak od zjedzenia skażonego produktu do rozwoju salmonellozy upływa zwykle nawet doba. Lekarze wymieniają niektóre produkty, które bardziej niż inne sprzyjają zachorowaniu na salmonellę.

Salmonella w jajku

Wielu lekarzy podkreśla, że salmonella w jajkach najczęściej prowadzi do zarażenia salmonellozą. Nie do końca jest to prawda. W czym zatem obecna jest salmonella: Jajka kurze, mięso drobiowe (zwłaszcza surowe), ryby, lody oraz kremy do ciast – to kilka produktów, w których salmonella występuje najczęściej. W samych jajkach salmonella jest obecna dość rzadko. Wszelkie doniesienia medialne na temat jaj zakażonych salmonellą dotyczą sytuacji, gdy salmonellę stwierdzono na skorupach jaj.

Kiedy zatem na jajku pojawiają się pałeczki salmonelli? Takie jajo musi znieść kura, która sama choruje na salmonellozę, a dokładniej – w której układzie pokarmowym są obecne pałeczki salmonelli. Natomiast pałeczki salmonelli w jajach występują bardzo rzadko. Salmonella w jajku pojawia się jedynie wtedy, gdy na fermie, skąd pochodzą jaja, większość kur choruje na salmonellozę. Takie sytuacje są jednak dość rzadkie.

Jak uniknąć salmonelli w jajkach?

Salmonella nie lubi wysokich temperatur. Dlatego zaleca się, aby nawet przed włożeniem jaj do lodówki, sparzyć ich skorupki wrzątkiem (wystarczy około 10 sekund, aby pozbyć się pałeczek salmonelli). Nie zawsze jednak mamy pewność, czy jaja, które kupiliśmy, są wolne od pałeczek salmonelli.

W tym przypadku wystarczy pamiętać, że obróbka termiczna jaj zabija wszelkie pałeczki salmonelli. A zatem smażenie jajek czy ich gotowanie, także na wolno, sprawia, że można je jeść bez obawy o zarażenie salmonellą. Wystarczy podgrzać jaja do temperatury powyżej 60 stopni i w takiej temperaturze smażyć je lub gotować przez co najmniej 1 minutę, aby zminimalizować ryzyko zarażenia salmonellą. Natomiast jeśli chcemy zrobić domowy majonez czy krem do tortu, wówczas sparzenie skorupki jajka wrzątkiem powinno w zupełności wystarczyć, aby pozbyć się pałeczek salmonelli.

Zarażenia salmonellą można uniknąć

Salmonella w jajkach nie jest jedynym produktem, po którego spożyciu można się zarazić salmonellozą. Kolejne produkty, które mogą być groźne dla zdrowia, oprócz produktów zawierających surowe jaja, to także surowe mięso i jego przetwory, w tym m.in. tatar, ale również ryby czy drób, które przechowuje się w pobliżu jaj i innych produktów spożywczych, zarażonych salmonellą. Latem można się także zarazić lodami, zwłaszcza lekko rozpuszczonymi, a zatem przechowywanymi w niewłaściwy sposób.

Objawy salmonelli

Warto również poznać objawy, jakie daje salmonella. Pierwsze objawy pojawiają się u chorych niemal dobę po spożyciu skażonego produktu. Chory może cierpieć na bóle głowy, ma podwyższona temperaturę, ale również cierpi na ostre biegunki, miewa nudności i wymioty oraz napadowe bóle brzucha. Część z wymienionych objawów jest podobna także w przypadku zatrucia pokarmowego.

Podobne jest również leczenie – salmonellę leczy się objawowo, zatem stosuje się leki przeciwbiegunkowe czy przeciwwymiotne. W czasie leczenia ważne jest uzupełnianie na bieżąco płynów, bowiem salmonelloza może prowadzić do odwodnienia organizmu.

Dlaczego warto zwracać uwagę na to, czy produkt spożywczy jest wolny od salmonelli? O ile w przypadku salmonelli w wersji podstawowej, objawy można bardzo szybko wyleczyć i to bez konieczności hospitalizacji, o tyle w przypadku salmonellozy ogniskowej, zwanej toksyczną, pacjent musi być leczony w szpitalu, a jego leczenie opiera się na kuracji antybiotykami.

2 KOMENTARZE

  1. Salmonella w jajku to niestety smutna polska codzienność. Zauważcie, że w miejscach, gdzie ludzie kupują to niby takie zdrowe i świeże jajka na targach, to jest najwięcej zachorowań. To już wolę tych cwaniaków co kupują najtańsze jajka w markecie i szczoteczką do zębów ścierają te wszystkie cyferki. Przynajmniej to zdrowe będzie.

  2. Przecież salmonella w jajku praktycznie nie ma żadnego znaczenia. Chyba, że ktoś podaje surowe jajka, ale przecież w żadnej knajpie sobie na to nie pozwolą, bo to jest ogromne ryzyko. Jedna wpadka i po biznesie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here