Salmonella w ciąży

2
708

W ciąży każda kobieta powinna dbać o siebie szczególnie, jeszcze bardziej niż wcześniej. Dotyczy to nie tylko wsłuchiwania się w symptomy swojego ciała, czy większej ostrożności podczas wykonywania codziennych czynności. Kobieta powinna być świadoma zagrożeń, takich jak salmonella w ciąży i wiedzieć, jak należy ich unikać. Może to być bowiem katastrofalne w skutkach dla niej i dla potomka.

Salmonella a ciąża

Kobiety w ciąży powinny unikać surowych jaj, na przykład w postaci majonezów, kremów tortowych, kogla-mogla, czy tatara z surowego mięsa z dodatkiem surowego żółtka. Bakterie salmonella bytują bowiem w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale tylko tych, które są niedogotowane, a także przy których nie stosuje się odpowiedniej obróbki termicznej.

W ciąży trzeba szczególnie pilnować, aby wyparzać jajka przed uch użyciem, a najlepiej jeść je tylko po obróbce termicznej. Trzeba także pilnować, aby deska do krojenia mięsa surowego nie miała styczności z krojonymi warzywami. Ważna jest także bezwzględna higiena – wielokrotne mycie rąk podczas gotowania, po wyjściu z toalety, przed posiłkiem. Dzięki temu można się uchronić przed przykrymi konsekwencjami salmonellozy, jakie mogą skutkować negatywnie również dla dziecka.

Bariera łożyskowa jest dość silna, więc jeśli uda się zarazić w ciąży salmonellą, wówczas dziecko nie zachoruje, ani nie będzie nosicielem. Jednak i tak należy się tego wystrzegać i odpowiednio szybko podjąć antybiotykoterapię. Salmonella może bowiem wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u płodu.

Salmonella w ciąży jest też groźna dla płodu z innego powodu. Powoduje ona zwykle, gdy chodzi o postać żołądkowo-jelitową, silne wymioty i biegunki, które mogą prowadzić do odwodnienia matki. Ciężarna powinna unikać skrajnego odwodnienia ze względu na to, że płód odżywia się tym, co dostarczy mu jej organizm. Podczas choroby, dziecko nie będzie więc miało zapewnionych odpowiednich substancji odżywczych do wzrostu.

Salmonella a karmienie piersią

Zarówno ciąża, jak i okres karmienia piersią, jest dla kobiet szczególnie ważny i szczególnie ryzykowny, jeśli chodzi o niektóre choroby. W przypadku salmonelli nie ma większego ryzyka, że bakterie dostaną się do organizmu dziecka z mlekiem matki. Nie oznacza to jednak, że można spokojnie chorować i nie podejmować się leczenia w trakcie karmienia piersią.

Matka karmiąca powinna – podobnie, jak ciężarna – dbać o prawidłowy stan nawodnienia i odżywienia. Mówi się, że ilość pokarmu nie zmienia się, gdy matka nie będzie przyjmowała odpowiedniej ilości kalorii, chyba że jest niedożywiona. Może się jednak zmienić skład mleka w czasie zakażenia salmonellą. Wynika to stąd, że silne wymioty i biegunki mogą powodować odwodnienie matki. Jej mleko nie będzie więc zawierało odpowiedniej ilości wody oraz substancji odżywczych, niezbędnych maluszkowi. Może więc dochodzić do sytuacji, w których maluch, pomimo częstego przystawiania do piersi, nie czuje się nasycony.

Jak dbać o profilaktykę salmonellozy

W ciąży i podczas karmienia najważniejsza jest profilaktyka różnych chorób, które mogą być groźne dla matki i dla dziecka. Jedną z nich jest salmonelloza. Aby zapobiec zakażeniu, należy zawsze spożywać produkty z pewnego źródła, unikać placówek żywienia zbiorowego, surowych jaj w gotowych produktach, a także surowego mięsa, czy mleka „prosto od krowy”. Istotna jest także profilaktyka podczas gotowania – należy unikać krojenia mięsa na tej samej desce i tym samym nożem, którym kroimy produkty spożywane na surowo. Najważniejsze jest jednak wyparzanie lub obróbka termiczna jaj przed spożyciem.

2 KOMENTARZE

  1. Macie te wszystkie mody na „zdrowe” jedzenie, diety śródziemnomorskie i inne fanaberie jak sushi i tatary. Kobiety w ciąży nie powinny jeść praktycznie nic surowego! Przecież salmonella w ciąży jest niezwykle groźna przede wszystkim dla dziecka! Już pal licho nieodpowiedzialną matkę, sobie krzywdę możesz robić, ale nie karaj swoją głupotą dziecka!

  2. Co trzeba mieć w głowie, żeby przytrafiła się salmonella w ciąży? Naprawdę są matki, które w takim stanie wcinają rzeczy, których nie powinny jeść? Nie mówiąc już o tym, że te „przysmaki” to nawet nie są dobre. Surowe mięso? Litości…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here