Rodzaje salmonelli

2
897
bakteria salmonelli

Salmonella to rodzaj bakterii, które odpowiadają za kilka różnych chorób. Do najczęściej występujących należy zatrucie pokarmowe, jednak salmonella może również powodować objawy, stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego.

Salmonella typhimurium

Jest to jeden z typów bakterii wywołujących salmonellozę. Występują u zwierząt i w odpowiednich warunkach mogą przetrwać poza żywym organizmem nawet przez kilka miesięcy. Do wzrostu zachorowań na salmonellozę przyczynia się między innymi przemysłowa hodowla drobiu.

Zakażenie salmonella typhimurium potocznie określa się jako zatrucie pokarmowe. Najczęściej występujące objawy to bóle brzucha, gorączka oraz biegunka, a także czasem wymioty. Najczęściej infekcja trwa przez kilka dni i ulega samowyleczeniu. Zdarzają się poważne przypadki salmonellozy, które wymagają hospitalizacji. Wynika to przede wszystkim z poważnego odwodnienia i zachwiania równowagi elektrolitycznej organizmu. Istnieje także ryzyko, że bakterie salmonella typhimurium przedostaną się do krwioobiegu i rozprzestrzenią po całym organizmie, powodując ogólne zakażenie. Na ostry przebieg salmonellozy narażone są przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością, a także dzieci i seniorzy. Po zniknięciu objawów bakterie mogą być wydalane nawet przez kilka miesięcy i prowadzić do kolejnych zakażeń. Nasilenie objawów jest uzależnione od ogólnego stanu zdrowia, a infekcja może przebiegać w bardzo łagodny sposób.

Salmonella typhi

Jest to bakteria odpowiedzialna za powodowanie duru brzusznego – niezwykle groźnej choroby nazywanej także tyfusem. Do zakażeń salmonella typhi dochodzi na całym świecie, jednak najczęściej występują w Ameryce Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Południowej oraz w Afryce Północnej i Zachodniej. Z tego powodu przed wyjazdem do krajów położonych w tych regionach należy się zaszczepić na tyfus. Trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad higieny. Przede wszystkim należy unikać picia nieprzegotowanej wody, dokładnie myć warzywa i owoce oraz nie jeść żywności pochodzącej z niepewnych źródeł, na przykład od ulicznych sprzedawców.

Tyfus jest chorobą bardzo niebezpieczną i stanowi zagrożenie dla życia. Pierwsze objawy zakażenia salmonella typhi to podwyższona temperatura, gorsze samopoczucie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Symptomy stopniowo nasilają się, na języku pojawia się charakterystyczny nalot, brzuch jest wzdęty, zaczyna się biegunka. Po kilku dniach na skórze występuje wysypka, tak zwana różyczka durowa. Dur brzuszny może powodować bardzo groźne powikłania, w tym perforację jelita.

Salmonella parathypi

Ten typ salmonelli wywołuje dur rzekomy. Jest to choroba, która daje objawy podobne do duru brzusznego, jednak jej przebieg jest znacznie łagodniejszy. Mimo to, w przypadku objawów wskazujących na zakażenie salmonella parathypi, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy duru rzekomego, czyli paraduru, to dreszcze i gorączka, którym towarzyszą charakterystyczne plamy na skórze. Chory cierpi z powodu wymiotów i biegunki. Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków, których zadaniem jest zatrzymanie dalszego namnażania się bakterii. Jest to bardzo ważne, ponieważ należy zapobiegać rozprzestrzenieniu się salmonella parathypi na cały organizm. Ważne jest także uzupełnienie niedoborów płynów i elektrolitów, czasem chory musi przyjmować kroplówkę. Często konieczne jest dodatkowe leczenie wspomagające pracę układu krążenia i serca. Pacjent powinien pozostawać w łóżku do zakończenia leczenia.

2 KOMENTARZE

  1. Salmonella typhi to nic innego jak tyfus! Bardzo przecież groźna choroba i naprawdę jest się czego bać, ale jest na to szczepionka. Nawet jak się leci do niektórych krajów egzotycznych na wakacje, to jest to szczepionka obowiązkowa. Nie można się nie zgodzić, albo odmówić. Nie masz szczepionki, nie lecisz i bardzo dobrze. Tak powinno być.

  2. Obojętnie czy to jest salmonella typhi czy jakakolwiek inna, to i tak zawsze jest tak, że leki są praktycznie te same. Polega to zawsze na tym, żeby je brać do końca, bo tylko wtedy jest szansa, że salmonella zostanie całkowicie pokonana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here