Leczenie salmonelli

1
749
leczenie salmonelli

Salmonella to schorzenie wynikające z zakażenia organizmu pałeczkami z rodziny Enterobacteriaceae. Dochodzi do niego drogą pokarmową (a więc przez wypicie skażonej wody lub spożycie skażonego pokarmu). Leczenie salmonelli uzależnione jest od jej rodzaju, skali objawów i indywidualnych cech osób, które na nią zachorowały.

Salmonella – jak leczyć?

W leczeniu salmonelli stosuje się regularne przyjmowanie płynów. Zapobiega ono odwodnieniu, do którego może dojść w związku z biegunką, wymiotami i wysoką temperaturą ciała. Odwodnienie organizmu może prowadzić do bardzo poważnych powikłań organizmu, a nawet do śmierci, także w żaden sposób nie można bagatelizować kwestii przyjmowania płynów w trakcie salmonelli. Oprócz samej wody, powinno się również stosować płyny nawadniające (glukozowo-elektrolitowe). Jest to bardzo ważne, ponieważ osłabionemu organizmowi potrzebne jest wiele innych składników, dzięki którym jego funkcjonowanie wróci do normy. Wiele osób bardzo często o tym zapomina.

W przypadku salmonelli wykorzystuje się oprócz tego różne środki leczenia farmakologicznego. Jedynie, jeśli ma się do czynienia z salmonellą o postaci żołądkowo-jelitowej, nie jest wymagane podawanie antybiotyków. Konieczne są one natomiast w przypadku salmonelli narządowej oraz uogólnionej. W jej trakcie pacjentom podaje się takie leki, jak: ciprofloksacyna, azytromycyna i ceftriakson, zwykle przez okres od 5 do 7 dni.

Leczenie salmonelli obejmuje również podawanie leków likwidujących jej objawy, a zatem środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz przeciwbiegunkowych (udrażniających przewód pokarmowy). Dzięki dostosowaniu ich do skali objawów, stanu zdrowia i wieku, możliwe jest skuteczne zlikwidowanie lub poważne ograniczenie przykrych dolegliwości bardzo szybko.

Szpitalne leczenie salmonelli

Hospitalizacja w przypadku salmonelli konieczna jest w przypadku dzieci, osób starszych oraz dorosłych z obniżoną odpornością (na przykład ze względu na przeszczepy, operacje lub choroby przewlekłe). Leczenie salmonelli w szpitalu jest także konieczne, gdy jej objawy nie ustępują przez kilka dni. Jeśli zbagatelizuje się to, może wówczas dojść do sepsy, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej lub objawów toksycznych. Choć szpitalne leczenie salmonelli dotyczy wyłącznie ułamka przypadków, w wielu przypadkach jest ono w stanie nawet uratować życie.

Dieta przy salmonelli

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak salmonella leczenie powinno obejmować nie tylko nawadnianie i środki farmakologiczne. Równie istotna jest prawidłowa dieta. Przede wszystkim powinna ona być lekkostrawna. Należy unikać w niej tłustych i ciężkostrawnych potraw. Przede wszystkim taka dieta opiera się na produktach bogatych w skrobię (jak ziemniaki, makaron i ryż), chude mięso oraz warzywa. Posiłki w przypadku takiej diety powinny poza tym być spożywane częściej i mieć niższą objętość. Odpowiednia dieta przy salmonelli pozwala na znacznie szybszy powrót do zdrowia, w połączeniu z lekami i nawadnianiem.

Zapobieganie salmonelli

Dzięki podjęciu odpowiednich działań profilaktycznych możliwe jest uniknięcie salmonelli. Przede wszystkim należy unikać w związku z tym spożywania surowego mięsa, jaja i drobiu. Niewskazane jest również ponowne zamrażanie jedzenia po jego rozmrożeniu i niekupowanie produktów niewiadomego pochodzenia, które nie zostały przebadane (w szczególności mięsa). Bardzo ważnym nawykiem jest oprócz tego mycie rąk, każdorazowo po skorzystaniu z łazienki. Taki nawyk należy wpoić również swoim dzieciom i uczyć je tego od małego.

1 KOMENTARZ

  1. Przy leczeniu salmonelli ważne jest zdrowe jedzenie. Właściwie powinno być takie, jakby człowiek był na diecie. To podstawa, ale też warto zostawić to jeszcze po chorobie, bo zdrowa dieta przyda się także po tym jak już salmonella nie będzie zagrażać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here