Ugryzienie kleszcza

2
1126
jak wygląda kleszcz?

Wbrew pozorom, wcale nie trzeba udawać się na przechadzki po leśnych ostępach, by wrócić z kleszczem na skórze. Wystarczy wyjście do miejskiego parku lub piknik na trawie, by narazić się na ugryzienie kleszcza.

Kiedy żerują kleszcze?

Warto wiedzieć, że szczytowy okres aktywności kleszczy zaczyna się w maju. Nie oznacza to jednak, że nie ukąsi on wcześniej, ani później. Kleszcze posiadają bardzo czułe zmysły, swojego żywiciela rozpoznają dzięki feromonom, zapachowi, wyczuciu ciepła, ruchu powietrza i drgań gruntu. Oznacza to, że odnalezienie pasożyta na swojej skórze po spacerze na świeżym powietrzu jest bardzo prawdopodobne.

Kleszcze najczęściej „atakują” w ten sposób, że czają się na krzewach, trawach i drzewach. Zazwyczaj wspinają się na wysokość ok. metra i czekają, aż przechodzący żywiciel, ocierając się o rośliny, zabierze je ze sobą.

Warto wiedzieć, że kleszcze najczęściej wgryzają się w skórę w miejscach, gdzie jest ona najcieńsza i najdelikatniejsza. Z tego powodu po przechadzce na zewnątrz warto szczególną uwagę zwrócić na okolice pachwin, pod pachami, zgięcia kolan i łokci, skórę szyi oraz głowy.

Samo ukąszenie kleszcza nie boli, ponieważ pajęczaki te wprowadzają do organizmu żywiciela substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Co zrobić gdy przytrafi się nam ukąszenie kleszcza

Co ciekawe, ponad 65 proc. osób chorych na boreliozę – groźną chorobę odkleszczową, zupełnie nie przypomina sobie momentu ugryzienia. Dzieje się tak dlatego, że kleszcze we wczesnym stadium rozwoju ciężko zauważyć, a wtedy także przenoszą one groźne bakterie.

Najmniejsze kleszcze nazywane są nimfami i ze względu na swoje niewielkie rozmiary bardzo łatwo je przeoczyć. Dlatego po każdym pobycie na zewnątrz w miejscach, gdzie te pasożyty mogą występować, warto dokładnie i starannie sprawdzić skórę na obecność kleszczy.

W przypadku odkrycia kleszcza na skórze, największym wrogiem jest czas. Dlatego należy go jak najszybciej usunąć. Wykonać to można zarówno w gabinecie lekarskim, jak i na własną rękę, w domu.

Nie należy stosować się do starodawnych rad, mówiących o smarowaniu kleszczy olejem czy przypalaniu ich. Tym działaniem można bardziej sobie zaszkodzić, niż pomóc.

Kleszcza należy delikatnie, ale pewnie usunąć przy pomocy sterylnej pęsety, igły lub specjalnie do tego celu przeznaczonego chwytaka. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie preparatu zwierającego suchy lód, który natychmiast zabije kleszcza.

Borelioza i inne choroby

Ugryzienie kleszcza jest zdarzeniem, które zapewne przydarzy się co najmniej raz w życiu większości osób. Szybka reakcja jest tak ważna, bowiem pajęczaki te przenoszą wiele groźnych chorób, takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, dur powrotny i inne.

Najpopularniejsza z nich jest borelioza. Szacuje się, że zarażoną nią jest nawet kilkadziesiąt procent pajęczaków. Liczba zachorowań na tę chorobę to aż kilkanaście tysięcy rocznie w samej Polsce.

Jak uniknąć zagrożenia?

W aptece jest wiele preparatów, które stosowane na skórę, mają za zadanie odstraszyć te groźne pasożyty. W lasach i parkach lepiej jest unikać wchodzenia w gęste zarośla, warto trzymać się utartych szlaków i ścieżek. Przed atakiem kleszcza może też uchronić ubranie, które nie odsłania dużej powierzchni ciała – długie spodnie i bluzka zakrywająca ręce.

Przede wszystkim, kiedy atak kleszcza jednak nastąpi, nie warto panikować. Trzeba udać się do lekarza, który przedstawi możliwe opcje działania – wyjętego kleszcza można przebadać, a jeśli okaże się, że był nosicielem groźnych chorób, przez kilka tygodni profilaktycznie stosuje się antybiotyk u osoby pogryzionej.

2 KOMENTARZE

  1. Nie wierzcie w to, że kleszcze żerują tylko latem. Znanych jest wiele przypadków, kiedy kleszcze zostawały znalezione na ciele leśników naprawdę późną jesienią. I to nawet po dniach kiedy były już przygruntowe przymrozki i wszystko wskazywało na to, że robactwa już nie będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here