Objawy boreliozy u ludzi

2
1725
Objawy boreliozy

Borelioza jest chorobą wywoływaną ukąszeniem kleszczy. Jej niebezpieczeństwo wynika przede wszystkim z faktu, że objawy pojawiają się późno i nie zawsze są charakterystyczne. Późne zdiagnozowanie utrudnia podjęcie odpowiedniego leczenia.

Skutki ukąszenia przez kleszcza

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które głównie żerują na zwierzętach, ale jeśli nie ma ich w pobliżu, atakują człowieka. Dzieje się tak dlatego, że do przeistaczania się w kolejną formę rozwojową potrzebna jest im krew. Ok. 20% populacji kleszczy jest zakażona i to one stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Ukąszenie zakażonego kleszcza może być przyczyną:

 • odkleszczowego zapalenia opon mózgowych,
 • boreliozy,
 • anaplazmozy,
 • babeszjozy.

Ważnym sposobem profilaktycznym jest natychmiastowe usunięcie kleszcza i obserwowanie własnego organizmu. Jakiekolwiek zmiany na skórze lub w samopoczuciu są wskazówką do konsultacji z lekarzem.

Objawy boreliozy

Borelioza to najczęstsza choroba wywołana przez ukąszenie kleszcza. Nieznana była do lat 80-tych ubiegłego wieku. To zacznie utrudniało leczenie i powodowało dużą śmiertelność.

Objawy boreliozy możemy podzielić na objawy skórne oraz zmiany w narządach. Pierwsze pojawiają się objawy skórne, które można zauważyć już po 2, czasami po 7 dniach, ale niekiedy pojawiają się dopiero po miesiącu.

Rumień wędrujący

Najbardziej charakterystycznym objawem dla boreliozy jest rumień wędrujący. Początkowo ma kształt niewielkiej plamki, która stopniowo się rozrasta. Środek rumienia przybiera jaśniejszy odcień. Rumień najczęściej pojawia się na rękach lub nogach i w miarę rozwoju boreliozy ulega przemieszczeniu (stąd jego nazwa). Rumień wędrujący nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości, jak swędzenie, pieczenie lub ból. Mimo tego nie wolno go lekceważyć.

Znacznie rzadziej wśród objawów skórnych boreliozy występuje chłoniak limfocytowy skóry (częściej u dzieci niż u dorosłych). Podobnie jak rumień wędrujący, nie daje dodatkowych objawów, ale różni się wyglądem. Chłoniak najczęściej umiejscawia się na małżowinie usznej, brodawkach, mosznie.

Trzecim skórnym objawem boreliozy jest przewlekłe zanikowe zapalenie skóry. Zmiany pojawiają się najczęściej na rękach i nogach. Początkowo są to niesymetryczne zmiany o zabarwieniu sino-czerwonym. Z czasem skóra staje się obrzęknięta i coraz cieńsza, wypada z niej owłosienie.

Objawy boreliozy w narządach

Borelioza objawy daje różne, także na narządach wewnętrznych. Są znacznie niebezpieczniejsze niż zmiany skórne, które mogą ustąpić samoistnie. Dużym problemem dla lekarzy jest również to, że pojawiające się objawy mogą być zwiastunem innej choroby. Najczęściej występujące dolegliwości to:

 • ból głowy,
 • złe samopoczucie,
 • nudności,
 • bóle stawów,
 • stany podgorączkowe,
 • spadek wagi.

Objawy te mogą zwiastować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu, chorób neurologicznych, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

W przypadku boreliozy najważniejsze jest jej jak najszybsze zdiagnozowanie. Najlepiej jest wykonać specjalne testy. Stosowane są dwa rodzaje testów: pierwsze to testy badające obecność przeciwciał boreliozy, drugie polegają na badaniu samego kleszcza i sprawdzeniu czy był zakażony. Niestety na wyniki testów na obecność przeciwciał trzeba długo czekać, co w przypadku boreliozy odgrywa kluczową rolę.

Znacznie szybciej (w ciągu tygodnia) otrzymamy wyniki badania samego kleszcza. Problem polega na tym, że do laboratorium trzeba dostarczyć kleszcza, który ukąsił oraz za badanie trzeba zapłacić ok. 150 zł, ponieważ nie jest refundowane przez NFZ.

2 KOMENTARZE

 1. Trzeba pamiętać, że rumień wędrujący nie pojawia się po każdym ugryzieniu kleszcza. Często po prostu nie ma takiego śladu, a i tak można zachorować na boreliozę! Najlepiej od razu zrobić po ugryzieniu badania, ale lepiej badać kleszcza a nie siebie, bo będą szybsze efekty takiego badania.

 2. Często objawy boreliozy są lekceważone bo wyglądają jak jakaś grypa czy przeziębienie. Zwłaszcza, że borelioza może rozwijać się przez kilka tygodni czy miesięcy, a wtedy najczęściej jest już jesień/zima i właśnie taki okres. I zamiast zacząć leczenie to każdy myśli, że nie są to objawy boreliozy tylko jakaś inna, bardziej pospolita choroba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here