Nimfa kleszcza

3
3880
Kleszcz w skórze

W świadomości wielu osób kleszcz istnieje jako dość duży pajęczak, który po ukąszeniu pozostaje dość długo na skórze. Tymczasem zagrożenie może mieć zupełnie inną formę i przez to często pozostaje niezauważone. Czym jest nimfa kleszcza i czy istnieje skuteczny sposób na obronienie się przed nią?

Co to jest nimfa kleszcza

Dorosła forma kleszcza ma zazwyczaj kilka milimetrów długości i zazwyczaj zostaje szybko zauważona. Nimfa kleszcza to jego niedorosła forma, która jest znacznie mniejsza. Jej wielkość porównuje się zwykle do ziarenka piasku, co sprawia, że łatwo jest pomylić ją na przykład z niewielkim pająkiem. Ponadto często nie ma ona zbyt widocznego koloru, w przeciwieństwie do dorosłej formy kleszcza, nimfa może być niemal przezroczysta.

Nimfa kleszcza również może ukąsić, jednak szybko opija się krwią, a potem może szybko opuścić skórę żywiciela, przez co niemożliwe jest stwierdzenie, co było przyczyną ugryzienia. Bywa również, że nimfa pozostaje przez kilka dni, dzięki czemu łatwiej jest ją złapać i oddać do badania.

Krew jest niezbędna nimfie, by zmienić się w prawidłową dorosłą formę. Jeśli ugryzienie było pojedyncze, zazwyczaj jest ono bagatelizowane. Tymczasem nimfa kleszcza może być groźniejsza od dorosłej formy, ponieważ jeśli jest zarażona bakteriami boreliozy są one zwykle bardziej zjadliwe.

Co zrobić, by nie pojawił się kleszcz w skórze

Nimfy kleszcza najczęściej pojawiają się na początku sezonu ich występowania. Dlatego też wiosną koniecznie należy zwracać baczną uwagę na odpowiedni ubiór, który uniemożliwi nimfie zaczepienie się. Ponadto konieczne jest stosowanie preparatów skutecznie odstraszających kleszcze. Najlepiej zwrócić uwagę na te środki, które zawierają DEET w jak największym stężeniu. Choć substancja ta może podrażniać wrażliwą skórę, jest jednak najskuteczniejszym środkiem przeciwko tym pasożytom. Na wiosnę warto również unikać obszarów, na których kleszczy jest wyjątkowo dużo, a szczególnie chronić przed takimi miejscami dzieci. Po spacerze należy sprawdzić dokładnie całe ciało, a ubrania wytrzepać i wyprać.

Wyżej podane metody są jedynymi możliwymi środkami ochrony przed nimfami kleszczy. Tak zwana szczepionka na kleszcze to środek, który chroni jedynie przed wirusem odkleszczowego zapalenia mózgu. Przeciwko boreliozie można stosować jedynie antybiotyki, jednak to typu kurację najlepiej jest zastosować zaraz po ugryzieniu przez zarażonego kleszcza. Badania kleszcza nie da się jednak przeprowadzić, jeśli ten nie zostanie złapany, a nimfa zazwyczaj szybko opuszcza skórę żywiciela.

Nimfa zazwyczaj nie pozostaje w skórze, w przeciwieństwie do dorosłych form. Kleszcz w skórze powinien zostać usunięty przed upływem dwudziestu czterech godzin, ponieważ w tym czasie zazwyczaj nie dochodzi jeszcze do zakażenia. Najlepiej zrobić to przy pomocy odpowiednich narzędzi, a jeśli takich nie ma, dobrze jest skorzystać z pęsety. Należy pamiętać, że borelioza jest schorzeniem niebezpiecznym. Bakterie mogą zaatakować układ nerwowy, spowodować zapalenie mózgu, a także stawów. Dlatego też, jeśli tylko to możliwe, najlepiej jest unikać spotkania zarówno w nimfami, jak i z dorosłymi formami kleszczy.

Borelioza

Jeśli niemożliwe było przebadanie kleszcza, należy sprawdzać, czy nie pojawiły się wczesne objawy boreliozy. Badanie człowieka na boreliozę jest wiarygodne zazwyczaj dopiero po upływie trzech miesięcy. Objawy choroby mogą jednak pojawić się wcześniej, choć często są niecharakterystyczne i przypominają standardowe przeziębienie. Najbardziej swoistym objawem boreliozy jest tak zwany rumień wędrujący. Może on pojawić się w miejscu ugryzienia lub w zupełnie innym miejscu na ciele.

3 KOMENTARZE

  1. Najgorsze jest to, że nimfa kleszcza jest tak mała, że nie ma najmniejszych szans, żeby gołym okiem zobaczyć ją na ciele, a już na ubraniu to kompletnie nie widać.

    • Kleszcza też często nie zobaczysz. Według mnie bardziej powinniśmy się obawiać tego ukąszenia. Bo nimfa kleszcza gryzie tak samo jak dorosły kleszcz, że najpierw znieczula i nie masz jak przy ugryzieniu komara, że na początku jest ukłucie i zdążysz go pacnąć. Tu nic nie zdążysz, dlatego takie groźne są.

  2. Ale nie tylko kleszcze mogą zarazić boleriozą. Mnie np. Ugryzł pająk. Miałam na łydce dwie dziurki w odległości ok 2 mm. Napuchło zrobiła się duża gula na 2 cm. A później pojawił się rumień, który zaczął rozchodzić się na całą nogę. Noga wyglądała jak poparzona, ale nic nie bolało. Po antybiotyku ustało, a skura musiała się naturalnie złuszczyć aby wrócić do normy. Masakra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here