Leczenie boreliozy

2
977
Leczenie - jak wyleczyć?

Leczenie boreliozy. Coraz większa świadomość i wiedza sprawiają, że większość osób ugryziona przez kleszcza szybko szuka pomocy u lekarza. To bardzo ważne, ponieważ szybkie rozpoznanie boreliozy jest gwarancją podjęcia skutecznego leczenia, które w takich przypadkach osiąga nawet 90% wyleczeń.

Borelioza – co trzeba o niej wiedzieć

Borelioza to choroba odkleszczowa wywołana przez bakterię Borreli. Ok. 20% kleszczy na pewno  zakażonych jest tą bakterią i może przekazać ją człowiekowi. Tak więc nie każde ukąszenie kleszcza musi skutkować boreliozą. Nawet ukąszenie przez zarażonego kleszcza nie musi oznaczać zarażenia. W wielu wypadkach skutecznie zadziała układ odpornościowy.

Jeżeli zauważymy kleszcza na swoim ciele, należy go natychmiast usunąć za pomocą pęsety. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy kleszcz został wyciągnięty w całości. Nie wolno smarować kleszcza tłuszczem ani alkoholem, ponieważ może spowodować to wymioty pajęczaka i zwiększyć ryzyko zakażenia.

Objawy boreliozy

Objawy zakażenia boreliozą mogą pojawić się od 7 do 30 dni, dlatego w tym czasie należy obserwować swoje ciało i zwracać uwagę na zmiany w samopoczuciu. Do najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy należą:

  • rumień wędrujący,
  • bóle stawów,
  • systematyczny spadek wagi,
  • ogólne złe samopoczucie.

Żadnych objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczona borelioza grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. Może prowadzić do trudności z chodzeniem, a nawet śmierci.

Borelioza może przechodzić różne fazy i formy, w zależności od stopnia zaawansowania. Szczególnie groźna jest neurobolerioza, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy i może być przyczyną zapalenia opon mózgowych lub porażenia nerwu twarzowego.

Borelioza – jak prowadzić leczenie

Ukąszenie kleszcza bardzo często nie wywołuje żadnych objawów, więc nie ma potrzeby wdrażania żadnego leczenia. Samo ukąszenie jest bezbolesne i nie powoduje odczynu alergicznego, więc nie ma także potrzeby stosowania preparatów na ukąszenie o działaniu miejscowym.

Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie i z tego powodu leczenie boreliozy wymaga wdrożenia antybiotyku. Gdy już jesteśmy pewni, że to borelioza leczenie zawsze powinien zaordynować specjalista. O wyborze konkretnego leku zawsze decyduje lekarz. On też określa czas trwania antybiotykoterapii. W przypadku boreliozy minimalny czas przyjmowania antybiotyku wynosi 21 dni, ale w cięższych przypadkach może ulec znacznemu wydłużeniu Należy przy tym pamiętać o konieczności równoczesnego przyjmowania leków osłonowych.

Borelioza – jakie zrobić badania

W przypadku boreliozy kluczową rolę odgrywa czas. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym ryzyko powikłań jest mniejsze.

W prawidłowym zdiagnozowaniu boreliozy, poza objawami (nie zawsze charakterystycznymi) bardzo pomocne są testy laboratoryjne. Podstawowe to refundowane przez NFZ testy na obecność przeciwciał IgM oraz IgG. Największą wadą  tych testów jest długi czas oczekiwania na wyniki.

Znacznie szybciej obecność boreliozy pozwalają stwierdzić badania samego kleszcza. Niestety badania te nie są refundowane przez NFZ, ale wyniki można już otrzymać po tygodniu. Dlatego gdy podejrzewamy, że objawy chorobowe to borelioza badania należy wykonać jak najszybciej.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Borelioza jest chorobą, której możemy uniknąć dzięki stosowaniu odpowiedniej profilaktyki. Przede wszystkim wybierając się na spacer do parku lub do lasu, należy zabezpieczyć ciało przed ukąszeniem kleszcza. Najlepiej ubrać długie spodnie i koszulę z długim rękawem, a na głowę założyć czapkę. Można też miejsca odsłonięte spryskać specjalnymi płynami odstraszającymi kleszcze. Na spacer najlepiej wybierać godziny popołudniowe, kiedy aktywność kleszczy jest mniejsza.

Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć ciało. W przypadku znalezienia kleszcza należy jak najszybciej wyciągnąć kleszcza za pomocą pęsety.

2 KOMENTARZE

  1. Jedno jest pewne: leczenie boreliozy powinno się zacząć OD RAZU. Nie ma że wykupię jutro recepty, bo mam aptekę nie po drodze i tak dalej. Nie chcę panikować, ale fakty są takie, że tu się liczy nie tylko dobre dobranie leków, ale przede wszystkim czas. Czas jest kluczowy, żeby borelioza nie rozlazła się na cały organizm.

  2. Jak już się rozwinie, to borelioza jest nieuleczalna. Oczywiście stosuje się leczenie boreliozy na różne sposoby, ale de facto jest to zatrzymanie rozwoju choroby, a nie powstrzymanie jej całkowite. Takie zaleczanie a nie leczenie jeśli chodzi o ścisłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here