Kleszcz – co warto wiedzieć

2
1987
Jak usunąć kleszcza?

Co roku na wiosnę pojawiają się ostrzeżenia o inwazji kleszczy i wynikających z tego zagrożeniach. Niestety kleszczy ciągle przybywa, ponieważ nie mają naturalnego wroga w przyrodzie.

Kleszcz – niebezpieczny pajęczak

Kleszcze to kilkumilimetrowe pajęczaki, które są pasożytami. Odżywiają się głównie krwią zwierząt, jest ona niezbędna do osiągania kolejnych faz rozwoju. W każdej fazie wystarczy jednorazowe nasycenie się krwią.

W Polsce najczęściej spotykane są gatunki z grupy Ixodidae:

 • kleszcz pospolity,
 • kleszcz psi,
 • kleszcz łąkowy.

Najczęściej spotkać można je w lasach, na łąkach, w parkach oraz ogrodach, czyli właściwie na wszystkich obszarach zielonych, ale szczególnie lubią krzewy, wysokie trawy i drzewa.

Zagrożenie ze strony kleszczy uzależnione jest od ich aktywności, która uwarunkowana jest czynnikami klimatycznymi. Kleszcze nie lubią zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Ich największa aktywność przypada na okres wiosny i jesieni. Nie oznacza to jednak, że latem nie grozi ugryzienie kleszcza, jednak niebezpieczeństwo jest znacznie mniejsze. Aktywność kleszczy zmienia się także w ciągu dnia, najmniejsze ryzyko ukąszenia występuje w godzinach południowych, gdy temperatury są najwyższe. Kleszcze zapadają wtedy w letarg.

Ugryzienie kleszcza i jego skutki

Kilkadziesiąt procent populacji kleszczy jest zakażona i podczas ukąszenia przekazują bakterię do krwi zwierząt lub ludzi. To właśnie ich ukąszenie stanowi zagrożenie dla zdrowia, ukąszenia wielu kleszczy nie wywołują jednak żadnych następstw.

Zakażone kleszcze mogą być przyczyną chorób, które wymagają długiego czasu na wyleczenie, a nierozpoznane, stanowią zagrożenie dla życia. Choroby wywoływane przez kleszcze to przede wszystkim:

 • borelioza,
 • odkleszczowe zapalenie opon mózgowych lub mózgu,
 • babeszjoza,
 • anaplazmoza,
 • tularemia.

Objawy, które mogą pojawić się po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza to:

 • stany podgorączkowe,
 • złe samopoczucie,
 • nudności,
 • rumień wędrujący i inne zmiany na skórze,
 • systematyczny spadek wagi,
 • bóle stawów.

Wiele tych objawów nie musi być efektem ukąszenia kleszcza, mogą być symptomami innych chorób.

Rozpoznawanie chorób odkleszczowych

Najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia przez kleszcza jest rumień wędrujący, który może pojawić się w ciągu 2-7 dni. Jego charakterystyczny wygląd rozpozna każdy lekarz. Niestety pozostałe objawy nie są tak charakterystyczne, więc dla uzyskania całkowitej pewności najlepiej wykonać testy na obecność bakterii boreliozy, najczęstszego skutku ukąszenia kleszcza.

Najbardziej popularne są testy na obecność przeciwciał boreliozy, są to testy refundowane przez NFZ, ale ich wyniki nie do końca są precyzyjne. Znacznie więcej informacji dają testy przeprowadzane bezpośrednio na wyciągniętym kleszczu. Niestety badania te są płatne, ale czas oczekiwania znacznie krótszy.

Jak nie dać się ukąsić

W przypadku kleszczy, doskonale sprawdza się powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Przede wszystkim na spacery należy wybierać pory najmniejszej aktywności kleszczy, czyli godziny, w których temperatura jest najwyższa.

Jeżeli miejscem spacerów są miejsca zielone, należy przede wszystkim zabezpieczyć odsłonięte miejsca ciała. Najlepiej ubrać długie spodnie  i podkoszulek lub bluzę z długim rękawem, na głowę najlepiej założyć czapkę lub kaptur. Dobre efekty przynosi także stosowanie preparatów odstraszających kleszcze.

Po każdym spacerze należy dokładnie oglądnąć ciało i sprawdzić czy nie ma na nim kleszcza. W wypadku jego znalezienia, należy usunąć go w całości za pomocą pęsety.

2 KOMENTARZE

 1. Kleszcza trzeba szukać przede wszystkim tam, gdzie nie widać na pierwszy rzut oka. Najlepiej zaglądać w miejsca niedostępne innym osobom, żebyśmy się dobrze zrozumieli: chodzi o miejsca pod kolanami, pod pachami i tak dalej. Trzeba obserwować najlepiej po każdym spacerze.

 2. Jest jedna dobra metoda na kleszcze. Bo najważniejsze jest zapobieganie, żeby nie dać się ugryźć. My praktycznie całą rodziną (poza najmłodszymi dziećmi) pijemy czystek. To doskonale działa na kleszcze, wystarczy kilka dni pić i nigdy nie mieliśmy żadnego. Człowiek nic nie czuje, ale podobno skóra zmienia zapach tak, że żaden kleszcz się nie połasi. Polecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here