Jak wygląda kleszcz?

2
1520
jak wygląda kleszcz?

Uważa się, że to maj jest okresem, w którym rozpoczyna się sezon na kleszcze. Ale aż do późnego lata te pajęczaki czają się na roślinach, by odnaleźć ofiarę, której krwią będą mogły się pożywić. Populacja kleszczy zależna jest od aury panującej zimą – im mroźniejsze zimowe miesiące, tym mniej kleszczy występuje w późniejszym, cieplejszym okresie.

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcz jest pajęczakiem, którego wcale nie tak łatwo dostrzec na skórze. Przypomina niewielkiego pajączka – posiada małych rozmiarów tułów oraz cztery pary odnóży. Jego wielkość zależy od fazy rozwoju. Niewielkie nimfy z trudnością można dostrzec gołym okiem, a przecież im dłuższy jest ich czas przebywania na skórze, tym łatwiej można zarazić się od nich groźnymi chorobami.

Gdzie występują kleszcze?

Kleszcza najłatwiej spotkać w terenie pokrytym roślinnością. Im jest ona gęstsza, tym łatwiej można nabawić się niechcianego lokatora na swoim ciele. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by kleszcza złapać na pikniku w niskiej trawie.

Z reguły jednak te pasożyty czają się na wysokości ponad metra na różnych krzakach, drzewach lub trawach. Czekają, aż osoba ocierająca się o nie, przeniesie je na swoją skórę.

Samo ugryzienie kleszcza nie boli i jest praktycznie niezauważalne. Dość wspomnieć, że aż 65% osób chorych na boreliozę nie odnotowało momentu ugryzienia i nie przypomina sobie w ogóle posiadania kleszcza. Wszystko dlatego, że pajęczak ten przy ugryzieniu wypuszcza pod skórę substancje znieczulające i przeciwzapalne.

Gdy kleszcz już ugryzie

Warto wiedzieć o tym, że im krótszy czas przebywania kleszcza na skórze, tym mniejsze ryzyko, że przeniesie on na swojego żywiciela którąś z niebezpiecznych chorób, jakich może być potencjalnym nosicielem.

Dlatego skórę warto sprawdzać po każdym przebywaniu w miejscu, które może być siedliskiem kleszczy. Nie zawsze wystarcza zwykła wzrokowa obserwacja, bowiem małe nimfy kleszczy są praktycznie niewidoczne gołym okiem. Dobrze jest więc przeciągać ręką po skórze w poszukiwaniu niepokojących zgrubień i nierówności.

Kleszcze najchętniej wpijają się w miejscach, w których skóra jest najcieńsza i delikatna. Mowa tutaj o pachwinach, okolicach genitaliów, skórze głowy, zgięciach łokci i kolan, obszarze pod pośladkami i piersiami. Te miejsca warto więc sprawdzić szczególnie dokładnie.

Borelioza i inne choroby odkleszczowe

Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób, takich jak kleszczowe zapalenie mózgu, dur czy ospa, jednak najgroźniejszą i najczęściej występującą z nich jest borelioza. Nosicielami tej choroby może być aż kilkadziesiąt procent kleszczy, w zależności od obszaru, na jakim występują.

Kiedy kleszcz już ugryzie, należy go jak najszybciej usunąć. Można to w zupełnie bezpieczny sposób zrobić u siebie w domu. Wystarczy użyć do tego celu sterylnej igły lub pęsety, albo też wyposażyć się w aptece w specjalny przyrząd do usuwania tych pajęczaków.

Wyjętego kleszcza (czytaj też: Jak wyciągnąć kleszcza?) można przesłać do badań laboratoryjnych, które jednoznacznie wskażą, czy był on nosicielem groźnych chorób. Jeśli wynik będzie pozytywny, osoba ugryziona przez kilka tygodni będzie zmuszona przyjmować antybiotyk, który zapobiegnie rozwojowi choroby.

Jak unikać kleszczy?

Nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka ugryzienia przez kleszcza, niemniej jednak da się je zminimalizować. Przy wyprawie w zagrożone okolice, warto ubrać się w długie spodnie i bluzkę zasłaniającą jak największy obszar ciała.

Przydatne też może okazać się zastosowanie specyfików odstraszających owady. Można dostać je w każdej aptece, jednak mówi się o tym, że częste ich używanie może być szkodliwe dla zdrowia.

Kleszcz u człowieka jak wygląda?

2 KOMENTARZE

  1. Dorosły kleszcz na skórze jest jeszcze w miarę do wykrycia. Zwłaszcza jeśli ktoś nie ma bujnego owłosienia. Ale mało ludzi pamięta, że kleszcz nie musi wyrosnąć, żeby być niebezpieczny, nie musi być dorosły żeby być nosicielem na przykład boreliozy. A tych małych kleszczy kompletnie nie widać.

  2. Miałam w życiu za dziecka chyba z 15 kleszczy i nikt nie przerażał i nie gadał o boreliozie, zapaleniu opon mózgowych i nie wiadomo co jeszcze. Teraz wszędzie ostrzeżenia, że lepiej do lasu w ogóle nie wchodzić. A kiedyś się kleszcza wyjmowało i sprawa w tym momencie była uważana za załatwioną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here