Jak wyciągnąć kleszcza?

2
2342
Jak usunąć kleszcza?

Kleszcz w ciele to bardzo poważny problem. Im dłużej się zwleka z jego usunięciem, tym większa groźba zachorowania na boreliozę i inne choroby odkleszczowe. Niestety, wiele osób nie wie w jaki sposób powinno się wyjmować kleszcza. Tymczasem, gdy popełni się błąd w tej kwestii, nie pozostaje już nic innego jak udać się do lekarza, a przez to straci się sporo czasu, narażając swój organizm na szwank.

Jak nie usuwać kleszcza?

Można spotkać osoby, które widząc kleszcza w ciele wpadają w panikę i próbują go wyjąć jak najszybciej, nie zdając sobie sprawy z możliwych konsekwencji. Zabronione jest usuwanie kleszczy przy pomocy masła, oleju, wazeliny lub innej, tłustej substancji, a także alkoholu bądź też innego środka z zawartością alkoholu (jak np. zmywacz do paznokci).

Oprócz tego, więcej szkody niż pożytku może przynieść przypalanie kleszcza oraz ściskanie lub rozgniatanie go. W ten sposób może dojść do zadławienia się kleszcza, przez co wyrzuci on swoją treść pokarmową do krwi. Przez takie postępowanie można także nabawić się trwałych zmian na skórze.

Jak wyciągnąć kleszcza domowym sposobem?

Kleszcze z łatwością usuwa się w warunkach domowych. Trzeba tylko się do tego w odpowiedni sposób przygotować. Do usunięcia kleszcza potrzebna jest pęseta. Jak wyciągnąć kleszcza z jej pomocą? Otóż chwyta się go jak najbliżej skóry, a następnie delikatnym, ale pewnym ruchem wykręca się go w przeciwnym kierunku do kierunku jego wkręcenia się (najczęściej w lewo). Zdarza się, że pomimo zachowania odpowiedniej staranności, w ciele pozostanie główka kleszcza. Wówczas ją, jak i inne pozostałości po kleszczu, należy wyjąć w podobny sposób. Nie można ich pozostawić, ponieważ będzie to groziło ryzykiem powstania zakażenia.

Jak usunąć kleszcza za pomocą produktów z apteki

W aptece można spotkać produkty, za pomocą których usuwanie kleszcza jest bardzo łatwe. Należą do nich lassa, pompki oraz karty do usuwania kleszczy. Lassa do kleszczy to specjalne przyrządy, przypominające z wyglądu długopis z małą pętelką na końcu. Tą pętelką otacza się kleszcza jak najbliżej skóry, by następnie ją zacisnąć i obrócić wokół własnej osi, dzięki czemu kleszcz zostaje wyciągnięty szybko i w całości.

Drugi z przyrządów, czyli pompka do kleszczy, wytwarza podciśnienie po wciśnięciu gumowego tłoka. Gdy przyłoży się taką pompkę do miejsca ugryzienia przez kleszcza i zacznie odciągać tłok do wskazanej pozycji, kleszcz bardzo sprawnie i bez ryzyka rozpadnięcia się zostanie usunięty z ciała. Trzecim ze specjalistycznych przyrządów do usuwania kleszczy dostępnych w aptece jest karta do kleszczy. Przypomina ona swoim wyglądem tradycyjną kartę płatniczą. Wyróżnia ją mały szczegół. Otóż przy jednym z jej boków znajduje się mała szczelinka. Po wsunięciu w nią kleszcza i delikatnym podciągnięciu jej do góry, można się go pozbyć bez zbędnego wysiłku.

Usuwanie kleszcza to nie wszystko

Kleszcz po usunięciu z ciała może zaatakować ponownie, dlatego gdy cała operacja zostanie już zakończona, należy go położyć w widocznym miejscu (najlepiej na białej kartce), a następnie wyrzucić do ubikacji i spuścić wodę lub też spalić. Nie można go wyrzucać do śmieci, gdyż w ten sposób nadal istnieje ryzyko, że w najmniej oczekiwanym momencie dojdzie do jego ataku. Z kolei skóra w miejscu, w którym znajdował się kleszcz powinna zostać zdezynfekowana. Najlepsza do tego będzie woda utleniona, ale z powodzeniem można także użyć spirytusu salicylowego. Zdezynfekowane powinno zostać również narzędzie do usuwania kleszcza (czyli pęseta). Oprócz tego ręce po całej tej operacji należy dokładnie umyć za pomocą wody z mydłem.

2 KOMENTARZE

  1. W aptece można kupić taką specjalną pipetę na kleszcze. Nie wiem jak się o dokładnie nazywa, ale się przykłada i tak jakby próżniowo zasysa kleszcza w całości. Sterylne i skuteczne, naprawdę polecam. Powiedzcie w aptece, że chcecie taką rurkę na kleszcze, to będą wiedzieli o co chodzi.

    • Teraz to w aptece wszystko kupisz, ale pytanie po co? Przecież chyba każdy wie jak wyciągnąć kleszcza. Wystarczy go wykręcić i po sprawie. Nie ma w tym naprawdę żadnej wielkiej filozofii i nie trzeba dorabiać jakichś nie wiadomo jak istotnych narzędzi, bez których się „nie da”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here