Test na obecność wirusa HPV

0
772
Wirus hpv

Zakażenia wirusem HPV dotyczą ok. 50% populacji, obu płci.  Występują u wielu osób aktywnych seksualnie, jednak zdarzają się również przypadki zarażenia poprzez używanie wilgotnych ręczników, myjek i gąbek, można również zarazić się w toalecie publicznej na basenie. Niektóre szczepy wirusa są obojętne dla organizmu, inne dają objawy w postaci zmian skórnych (tzw. kłykcin kończystych), niestety są odmiany wirusa, które mogą doprowadzić do powstania nowotworu. Aby ustrzec się przed poważnymi powikłaniami, warto w porę zadbać o swoje zdrowie, skupić się na profilaktyce, jak również wykonać test HPV.

W PORĘ ZROBIONY TEST MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE!

Test na HPV to dla wielu osób jedyny sposób na upewnienie się, czy są one nosicielami wirusa powodującego raka. Im wcześniej zostanie on wykryty, tym większa szansa na całkowite wyleczenie pacjenta – w początkowych fazach rozwoju zmiany nie są jeszcze tak rozległe i poważne, zazwyczaj nie trzeba ingerować w organizm operacyjnie. Warto pamiętać też, że testy HPV wykrywają wirusa jeszcze zanim dojdzie do rozwoju nowotworu. W takim wypadku należy zgłaszać się regularnie do specjalisty (może być nim ginekolog, wenerolog, proktolog czy urolog) w celu kontrolowania narządów płciowych, ocenienia, czy nie nastąpiły niepokojące zmiany.  Kobiety z wirusem HPV powinny mieć robioną regularnie cytologię, badanie palpitacyjne pochwy i USG, mężczyznom zaleca się regularne wizyty u urologa i proktologa. Obie płci powinny kontrolować także jamę ustną (HPV zwiększa ryzyko zachorowania na raka krtani).

KTO POWINIEN ZDECYDOWAĆ SIĘ NA TEST?

Nie ma jednoznacznej opinii na temat tego, kto powinien, a kto nie powinien wykonywać testu na HPV. Jest to wirus tak powszechny, że może dotknąć każdego, niezależnie od stylu życia, ilości partnerów seksualnych czy odporności organizmu. Na pewno nie powinniśmy zwlekać z zakupem testu, jeśli mamy za sobą przygodne stosunki seksualne lub mamy podejrzenia lub pewność, że nasz partner jest nosicielem.  Niekiedy rekomenduje się wykonanie testu kobietom w ciąży, które chcą mieć pewność, że urodzą zdrowe dziecko, nieobciążone poważnymi chorobami.

Rzadko zdarza się, że lekarze decydują się na przeprowadzenie testu na HPV u dzieci z niepokojącymi zmianami w obrębie jamy ustnej – istnieje bowiem ryzyko, że dziecko może zostać zarażone wirusem podczas porodu.

JAK WYKONAĆ TEST?

Test DNA HPV można zakupić przez Internet – strona internetowa https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/ oferuje zestaw pobraniowy (test HPV cena: już od 279 zł). Dzięki reakcji łańcuchowej polimerazy test potrafi nie tylko dać odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy nosicielami wirusa, ale też, jakim typem zostaliśmy zarażeni. Rozróżniamy wiele typów, wprowadzono podstawowy podział na wysokogenne, czyli wysokiego ryzyka oraz niskogenne, czyli niskiego ryzyka.

Test polega na pobraniu wymazu z jednego z wymienionych miejsc: jamy ustnej, pochwy, prącia, rzadziej odbytu. Cały proces nie jest nieprzyjemny, trwa tylko chwilę. Wymaz możemy pobrać sami, ale lepiej jest udać się np. do przychodni rodzinnej lub gabinetu wenerologa. W  ten sposób będziemy mieć pewność, że próbka jest prawidłowo pobrana i nie będzie wątpliwości co do uzyskanego wyniku.

Następnie otrzymaną próbkę należy odpowiednio zabezpieczyć i odesłać do laboratorium, w którym zostanie ona przebadana pod kątem wirusa HPV. W tym celu należy zamówić kuriera (opłata za wysyłkę mieści się w cenie testu).

Pamiętajmy, że jeżeli mamy stałego partnera, on też powinien zakupić test na obecność wirusa HPV. Jeśli jeden partner jest zarażony, drugi najprawdopodobniej też jest lub będzie nosicielem – leczenie musi obejmować wtedy dwie osoby!

CO DALEJ?

Otrzymany wynik może być pozytywny lub negatywny. Nazewnictwo jest nieco mylące, dlatego warto uzmysłowić sobie, że wynik pozytywny oznacza, że w istocie jesteśmy nosicielami wirusa. Jeśli tak się stanie, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do odpowiedniego specjalisty – najczęściej jest nim wenerolog. W tym samym czasie powinniśmy także zgłosić się do urologa lub ginekologa, laryngologa oraz proktologa. Wydaje się to bardzo złożonym procesem, ale warto zadbać o swoje zdrowie, zwłaszcza jeśli typ wirusa, którym zostaliśmy zarażeni jest wysokogenny. Jeśli uda nam się w porę zainterweniować, możliwe, że unikniemy nieprzyjemnych powikłań i poważnych zachorowań. Wirus HPV nie jest uleczalny, jednak można zapobiegać niektórym objawom, takim jak np. kłykciny kończyste, które mogą przejść na partnera, uniemożliwić tym samym podejmowanie współżycia, a często mogą być także przeciwwskazaniem do porodu drogą naturalną.

Test na obecność wirusa HPV powinien być przeprowadzony u każdej osoby, która ma w swoim życiu jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego zdrowia. Podejrzewanie u siebie choroby wenerycznej nie powinno być powodem do wstydu, a raczej bodźcem do podjęcia działań – czy to profilaktycznych, czy też zmierzających do diagnozy i ewentualnego leczenia. Test na HPV odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu nowotworom i nieprzyjemnym dolegliwościom. Warto jest się na niego zdecydować – dla własnego dobra!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here