Rzeżączka w gardle

2
1942
rzeżączka

Rzeżączka jest jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych, przenoszonych drogą płciową. Wywołują ją Gram-ujemne bakterie gonokoków (Neisseria gonorrhoeae), zwane też dwoinkami rzeżączki. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim podczas kontaktów seksualnych, aczkolwiek niewykluczone jest też zakażenie innymi drogami, np. spowodowane wspólnym używaniem przyborów higieny osobistej. Jedną z jej odmian jest rzeżączka w gardle.

Rzeżączka gardłowa

W przypadku kontaktu oralnego, infekcja może ujawnić się jako rzeżączka w gardle. Okres wylęgania się choroby trwa od 1 do 14 dni; jeśli natomiast chodzi objawy, może się ona manifestować wystąpieniem bolesnego obrzęku i zaczerwienienia tylnej ściany gardła oraz łuków podniebiennych. Zwykle występuje też ropna wydzielina na migdałkach i tylnej partii gardła. Osoba zarażona może również uskarżać się na obecność chrypki oraz trudności w przełykaniu.

Rzeżączka w gardle objawy może jednak ograniczyć do minimum. Warto zaznaczyć, że niemal w 90% procentach przypadków przebieg choroby jest bezobjawowy, stąd ważne jest, aby osoby aktywne seksualnie zwracały uwagę na profilaktykę zdrowotną i regularne poddawanie się badaniom.

Na zachorowanie narażeni są szczególnie młodzi ludzie (w wieku 20-30 lat), jako ci, którzy często zmieniają partnerów seksualnych. Rzeżączka w gardle może przytrafić się nie tylko osobom, które odbyły stosunek oralny bez użycia prezerwatywy. Bakterie odpowiedzialne za jej wystąpienie bytują nie tylko na organach płciowych, ale i w gardle, stąd inną, wcale nie tak rzadką przyczyną infekcji są pocałunki z zarażoną osobą.

Rzeżączka gardła objawy, rozpoznanie, leczenie

W przypadku, kiedy zachodzi podejrzenie nastąpienia zakażenia, należy skontaktować się z lekarzem (najlepiej internistą bądź dermatologiem/wenerologiem), który na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonych badań będzie mógł potwierdzić przypuszczenia pacjenta i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dla potwierdzenia wystąpienia schorzenia pobrany zostaje wymaz z gardła, który zostaje zbadany pod kątem obecności bakterii dwoinki rzeżączki. W sytuacji dodatniego wyniku, przeprowadza się dodatkowe badania laboratoryjne, sprawdzające ewentualną obecność innych chorób, szczególnie kiły (zgodnie ze wskazaniami Instytutu Wenerologii).

Proces leczenia rzeżączki w gardle polega na zaordynowaniu odpowiednich antybiotyków. Po prawidłowo przeprowadzonej antybiotykoterapii rzeżączka gardła jest w pełni wyleczalna. Standardowo, po zakończeniu przyjmowania leków, pacjent kierowany jest na wykonanie badań (posiewowych albo bakterioskopowych) kontrolnych: w przypadku kobiet po 7. i 14. dniu od daty zakończenia przyjmowania antybiotyku, a w przypadku mężczyzn – po 3. oraz po 7. dniu.

Bardzo istotnym jest, aby w przypadku potwierdzenia wystąpienia zachorowania na rzeżączkę (każdego typu) skontaktować się ze wszystkimi swoimi partnerami seksualnymi i powiadomić ich o tym fakcie, co pozwoli poddać się tym osobom leczeniu oraz zapobiegnie dalszemu, niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się choroby. Jest to o tyle ważne, że większość przypadków zakażenia przebiega w sposób bezobjawowy.

Jak uchronić się przed chorobą?

Podstawowym sposobem zniwelowania ryzyka zakażenia jest podejmowanie stosunków seksualnych tylko ze swoim stałym partnerem, przebadanym pod kątem występowania chorób wenerycznych. W przypadku podejmowania jednorazowych, przygodnych kontaktów oralnych, pamiętać należy o stosowaniu środków ochrony w postaci prezerwatyw oraz prezerwatyw naustnych, podobnych do koferdamów stomatologicznych (stosowanych dla izolacji poszczególnych zębów)

2 KOMENTARZE

  1. Proszę sobie darować głupie komentarze na temat przyczyn rzeżączki w gardle. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, co niby nie był w takiej sytuacji, że mógł się zarazić rzeżączką. I nieważne czy objawy były w gardle czy gdzie indziej.

  2. Nie dramatyzuj. Wszyscy, którzy tu weszliśmy, mamy podobny problem. I jak nawet rzeżączka zaatakowała u nas inne organy, to rzeżączka w gardle nie jest tu powodem do nabijania się, tylko raczej współczucia. Bo wiemy, że leczenie zwłaszcza na początku wcale nie jest łatwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here